środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Mandat za parawan

Mandat za parawan

Mandat za parawan
Data publikacji: 2016-08-02 13:22
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:08
Wywietleń: 1902 146656

- Zainicjujemy ruch „Parawanom stop” na polskich plażach – twierdzi burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz. Zapowiada zmiany od przyszłych wakacji. Używanie parawanów będzie dostępne jedynie w Darłówku Zachodnim, a rygorystyczny zakaz obejmie większą część Darłówka Wschodniego.

Parawany jako sposób plażowania po polsku są zmorą nie tylko w Królewskim Mieście. Wszędzie obowiązuje wolnoamerykanka, kto pierwszy, ten lepszy, aby znaleźć należyte miejsce do wypoczynku. Oczywiście, odgrodzone od sąsiadów.

Jest faktem, że parawan to niezbędnik plażowicza, tak jak wypożyczane kosze czy parasole, aby schronić się przed słońcem. Wakacyjnym gościom parawany udostępniane są przez obsługę pensjonatów, ośrodków wczasowych czy hoteli nad Bałtykiem. To standard. Na dodatek spełniający oczekiwania turystów. Tak jest np. w Mielnie.

– Chamstwo włazi z butami i piaskiem na nasze koce, a parawany chronią przed nieproszonymi gośćmi – mówi pan Zenon, który z żoną Marią i córką Leną zjechali nad morze z dalekiego Śląska. – Najbliższa rodzina jest najważniejsza, więc nie rozumiem, że komuś może przeszkadzać „morze parawanów”.

– Mówi pan, że ktoś skoro świt odgradza plażę parawanem dla siebie i znajomych? Ja tego nie zauważyłam – dodaje małżonka przybysza.

Tymczasem problem tzw. parawaningu narasta. Plaża jest miejscem publicznym, a więc ogólnodostępnym, czyli samowolne grodzenie terenu nad Bałtykiem bywa bezprawne. Jednak zdarza się, że nawet przy brzegu morskim parawany służą do wyznaczenia miejsca kąpieli w gronie rodzinnym, jeśli dzieci są małe. Turyści nie kryją, że zauważyli zalążek luksusu w parawanach. Gdy wewnątrz odgrodzonego obszaru układamy koce, stawiamy leżaki i stoliki pod parasolem, to można poczuć się jak na prywatnym skrawku urlopowego miejsca na piasku nadmorskim.

Moda na parawany samorządowcom również nie w smak. Włodarz Darłowa podkreśla, że zmiany regulaminu plażowania, które musi zatwierdzić Rada Miejska, poprawią komfort wypoczynku i stan bezpieczeństwa. ©℗

(m)

cały artykuł w Kurierze Szczecińskim i w e-wydaniu z 2.08.2016 r.

Komentarze

Fabian
W cywilizowanych krajach na plażach są odpłatne, numerowane parasole i lezaki. Polska dzicz nigdy nie naczy się niczego porządnie zoraganizować. A parasole rozkradną już pierwszego dnia a leżaki obrzygają. Dlatego plenią się parawaniarze. I tyle.
2017-06-23 10:51:31
Stefan
W koncu bedzie koniec chamstwa i wiochy pseudo plazowiczow z parawanami co innym bezmozgi blokuja dojscie do plazy!!! Widze ze wiekszosc wypowiadajacych jeszcze slomy z butow nie wyjela!!! Przeszkadzaja Tobie inni chcesz parawan to jedz dalej w miejce oddalone nie musisz siedziec na miejskiej PUBLICZNEJ plazy!!! PARAWAN MA ZA ZADANIE OSLONIECIE PRZED WIATREM A NIE WYDZIELENIE SWOJEGO MIEJSCA!!! Nie podoba sie to nie przyjezdzaj bedzie luzniej na plazy!!!!!!!
2016-08-04 03:38:39
20 metrow
od brzegu bez parawanow a dalej niech sie zagradzaja.
2016-08-02 23:05:57
Ja
Jestem za parawanami. Ten burmistrz chyba oszalał.
2016-08-02 22:57:06
Wilk syty i owca całą
Akurat wydzielenie plaży dla parawaniarzy jest dobrym pomysłem. Ci, którzy będą chcieli rozstawiać parawany, będą mogli to robić, a ci, którym to przeszkadza wreszcie będą mieli możliwość leżenia i popatrzenia na morze, a nie jakieś szmaty.
2016-08-02 22:53:21
złośliwy
Mam małe dzieci, stawiam parawan i się bawią w piasku na golasa i niestety burmistrz jakiejś wiochy nie będzie ich podglądał
2016-08-02 17:55:06
Parawany na plażę
Tzw. "parawaning" to jedna z najbardziej sympatycznych form manifestacji swojej wolności i przywiązania do tradycji polskiego plażowania z dawnych lat. Ktoś, kto tego nie rozumie, jest albo zakompleksionym ignorantem albo chce na siłę zabłysnąć.
2016-08-02 15:27:34
Szczecin
Co za idiota. Widać że nie chodzi na plażę. A co komu przeszkadza parawan. Ja też go używam chociażby po to żeby obce dzieciaki nie sypały na mnie piaskiem. Przyjdzie mamusia z dziećmi i ma gdzieś, że te sypią piaskiem dookoła. Sama wypoczywa a ty człowieku się denerwuj, że nie możesz poleżeć tylko otrzepuj się z piaski. Przynajmniej wiem gdzie nie jechać na wczasy.
2016-08-02 14:27:52
bea
Oj, żeby się to czkawką nie odbiło. Ja bym nie pojechała na plaże gdzie nie mogę rozstawić parawanu.
2016-08-02 14:14:54
Ch. Eng.
Niektóre sięgaja do wody,a tego to nawet ustawa zakazuje.
2016-08-02 13:31:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy