Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Mandat za parawan

Data publikacji: 02 sierpnia 2016 r. 13:22
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:11
Mandat za parawan
 

- Zainicjujemy ruch „Parawanom stop” na polskich plażach – twierdzi burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz. Zapowiada zmiany od przyszłych wakacji. Używanie parawanów będzie dostępne jedynie w Darłówku Zachodnim, a rygorystyczny zakaz obejmie większą część Darłówka Wschodniego.

Parawany jako sposób plażowania po polsku są zmorą nie tylko w Królewskim Mieście. Wszędzie obowiązuje wolnoamerykanka, kto pierwszy, ten lepszy, aby znaleźć należyte miejsce do wypoczynku. Oczywiście, odgrodzone od sąsiadów.

Jest faktem, że parawan to niezbędnik plażowicza, tak jak wypożyczane kosze czy parasole, aby schronić się przed słońcem. Wakacyjnym gościom parawany udostępniane są przez obsługę pensjonatów, ośrodków wczasowych czy hoteli nad Bałtykiem. To standard. Na dodatek spełniający oczekiwania turystów. Tak jest np. w Mielnie.

– Chamstwo włazi z butami i piaskiem na nasze koce, a parawany chronią przed nieproszonymi gośćmi – mówi pan Zenon, który z żoną Marią i córką Leną zjechali nad morze z dalekiego Śląska. – Najbliższa rodzina jest najważniejsza, więc nie rozumiem, że komuś może przeszkadzać „morze parawanów”.

– Mówi pan, że ktoś skoro świt odgradza plażę parawanem dla siebie i znajomych? Ja tego nie zauważyłam – dodaje małżonka przybysza.

Tymczasem problem tzw. parawaningu narasta. Plaża jest miejscem publicznym, a więc ogólnodostępnym, czyli samowolne grodzenie terenu nad Bałtykiem bywa bezprawne. Jednak zdarza się, że nawet przy brzegu morskim parawany służą do wyznaczenia miejsca kąpieli w gronie rodzinnym, jeśli dzieci są małe. Turyści nie kryją, że zauważyli zalążek luksusu w parawanach. Gdy wewnątrz odgrodzonego obszaru układamy koce, stawiamy leżaki i stoliki pod parasolem, to można poczuć się jak na prywatnym skrawku urlopowego miejsca na piasku nadmorskim.

Moda na parawany samorządowcom również nie w smak. Włodarz Darłowa podkreśla, że zmiany regulaminu plażowania, które musi zatwierdzić Rada Miejska, poprawią komfort wypoczynku i stan bezpieczeństwa. ©℗

(m)

cały artykuł w Kurierze Szczecińskim i w e-wydaniu z 2.08.2016 r.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Fabian
2017-06-23 10:51:31
W cywilizowanych krajach na plażach są odpłatne, numerowane parasole i lezaki. Polska dzicz nigdy nie naczy się niczego porządnie zoraganizować. A parasole rozkradną już pierwszego dnia a leżaki obrzygają. Dlatego plenią się parawaniarze. I tyle.
Stefan
2016-08-04 03:38:39
W koncu bedzie koniec chamstwa i wiochy pseudo plazowiczow z parawanami co innym bezmozgi blokuja dojscie do plazy!!! Widze ze wiekszosc wypowiadajacych jeszcze slomy z butow nie wyjela!!! Przeszkadzaja Tobie inni chcesz parawan to jedz dalej w miejce oddalone nie musisz siedziec na miejskiej PUBLICZNEJ plazy!!! PARAWAN MA ZA ZADANIE OSLONIECIE PRZED WIATREM A NIE WYDZIELENIE SWOJEGO MIEJSCA!!! Nie podoba sie to nie przyjezdzaj bedzie luzniej na plazy!!!!!!!
20 metrow
2016-08-02 23:05:57
od brzegu bez parawanow a dalej niech sie zagradzaja.
Ja
2016-08-02 22:57:06
Jestem za parawanami. Ten burmistrz chyba oszalał.
Wilk syty i owca całą
2016-08-02 22:53:21
Akurat wydzielenie plaży dla parawaniarzy jest dobrym pomysłem. Ci, którzy będą chcieli rozstawiać parawany, będą mogli to robić, a ci, którym to przeszkadza wreszcie będą mieli możliwość leżenia i popatrzenia na morze, a nie jakieś szmaty.
złośliwy
2016-08-02 17:55:06
Mam małe dzieci, stawiam parawan i się bawią w piasku na golasa i niestety burmistrz jakiejś wiochy nie będzie ich podglądał
Parawany na plażę
2016-08-02 15:27:34
Tzw. "parawaning" to jedna z najbardziej sympatycznych form manifestacji swojej wolności i przywiązania do tradycji polskiego plażowania z dawnych lat. Ktoś, kto tego nie rozumie, jest albo zakompleksionym ignorantem albo chce na siłę zabłysnąć.
Szczecin
2016-08-02 14:27:52
Co za idiota. Widać że nie chodzi na plażę. A co komu przeszkadza parawan. Ja też go używam chociażby po to żeby obce dzieciaki nie sypały na mnie piaskiem. Przyjdzie mamusia z dziećmi i ma gdzieś, że te sypią piaskiem dookoła. Sama wypoczywa a ty człowieku się denerwuj, że nie możesz poleżeć tylko otrzepuj się z piaski. Przynajmniej wiem gdzie nie jechać na wczasy.
bea
2016-08-02 14:14:54
Oj, żeby się to czkawką nie odbiło. Ja bym nie pojechała na plaże gdzie nie mogę rozstawić parawanu.
Ch. Eng.
2016-08-02 13:31:16
Niektóre sięgaja do wody,a tego to nawet ustawa zakazuje.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA