Niedziela, 02 kwietnia 2023 r. 
7 szczecin
REKLAMA

Krokusy za krokusy. Wiwat zwycięzcy!

Data publikacji: 31 marca 2017 r. 09:06
Ostatnia aktualizacja: 31 marca 2017 r. 10:53
Krokusy za krokusy. Wiwat zwycięzcy!
Nagroda Publiczności - fot. Magdalena Śmigielska.  

Ponad 60 nadesłanych zdjęć. Jeden wiersz i sporo odwołań do baśni braci Grimm. Niemal 1,7 tysiąca SMS-owych głosów oddanych w rywalizacji o nagrodę publiczności. Przykra dyskwalifikacja zawodowców, a miejsce na podium dla tych, których amatorskie prace okazały się najciekawsze zarówno w ocenie jury, jak i naszych Czytelników. Tak różnorodny i pełen emocji był wielki „Kurierowy" konkurs fotograficzny pn. „Krokusy za krokusy".

Jesienią sadzimy kwiatowe cebule, zmieniając nasze miasto na lepsze w wielkiej społecznej akcji - „krokusowej rewolucji". Gdy tych kwiatów dywany rozkwitają, budząc Szczecin na wiosnę, organizujemy fotograficzny konkurs dla zatrzymania w kadrze kolorów i obrazów tych wyjątkowych miejskich ogrodów. My, czyli redakcja „Kuriera" wraz z Marią Myśliwiec, przewodnicząca Rady Osiedla Arkońskie-Niemierzyn oraz Sylwiuszem Mołodeckim z „Zielonych Ogrodów" - pomysłodawcami przenoszenia krokusowych kobierców z Jasnych Błoni w sąsiedztwo naszych domów, miejsc pracy i szkół, na skwery, place, podwórka, na pasy przyulicznej zieleni.

Wspólnie sadzimy krokusy, wspólnie też oceniamy prace nadesłane na wiosenny konkurs fotograficzny. Tym razem jury miało wybrać zwycięzców spośród blisko 60 autorów nadesłanych zdjęć. Selekcja była niełatwa. Tym bardziej, że w szranki konkursu skierowanego wyłącznie do amatorów fotografii stanęli - Jak się okazało - również zawodowcy. Musieliśmy niestety zdyskwalifikować ich prace.

Do finałowej oceny przeszły zdjęcia dziewięciu autorów, prace oznaczone numerami: 8, 9, 22, 26, 30, 39, 49 oraz 58. To z nich jury ostatecznie wskazało trzech laureatów tegorocznej edycji najbardziej znanego i lubianego z wiosennych konkursów fotograficznych naszego regionu. I tak, zdobywcą I miejsca jest Jacek Hoły (zdjęcie nr 49). Miejsce II przypadło Michałowi Nowakowskiemu (nr 8), a III lokata - Krzysztofowi Słowikowi (nr 58). Czekają na nich zestawy upominkowe od „Kuriera", vouchery o wartości 500 zł każdy od Radisson Blu, a także tytułowe kwiatowe cebule (500 za I miejsce, 300 – za II oraz 100 – za III).

- Chyba nie ma na mapie Szczecina placu czy zieleńca, gdzie by jeszcze nie dotarła nasza „krokusowa rewolucja". Co odzwierciedla konkurs fotograficzny, na którego wezwanie napływają kadry dosłownie z całego miasta. Także wśród laureatów mamy mieszkańców zarówno prawobrzeża, jak i lewobrzeża. Oczywiście, najwięcej nadesłanych zdjęć obrazuje sztandarowe Jasne Błonia. Także wśród zwycięskich prac aż dwie, w tym główna, powstały właśnie pośród kobierców kwitnących przy zabytkowych platanowych alejach. Jednak jakże inne i oryginalne są to kadry. Co ciekawe, po raz kolejny inspiracją dla najlepszych krokusowych ujęć stała się Camping Marina PTTK przy ul. Przestrzennej. Przypadek sprawił, że mamy wśród miejsc na podium mamy zarówno zarówno zdjęcie makro, pejzaż, jak i wątek marynistyczny - na gorąco komentowali przedstawiciele komisji konkursowej, w której składzie znaleźli się: Maria Myśliwiec i Sylwiusz Mołodecki, a z redakcji „Kuriera" - piszący te słowa oraz Adrian Bednarski, kierownik działu kolportażu i promocji.

Odrębną nagrodę - publiczności przyznali nasi Czytelnicy w głosowaniu SMS-owym. Wyróżnili - 24-procentowym poparciem - zdjęcie nr 1, którego autorką jest Magdalena Śmigielska. Za kadr krokusami smakowanymi przez trzmiela otrzyma cyfrowy aparat fotograficzny, ufundowany przez „Zielone Ogrody".

Gratulujemy i przypominamy, że zestawy upominków-niespodzianek trafią również do trzech osób, które wzięły udział w głosowaniu SMS-owym i poprawnie odpowiedziały na pytanie konkursowe. O czym zostaną powiadomione telefonicznie.

- Co warte zauważenia i wyróżnienia, sporo ciekawych zdjęć na konkurs nadesłali wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 przy ul. Jagiellońskiej. Z innymi autorami przegrywając dosłownie o włos. Jeden z nich - Wiktor Wójcik, uczeń III klasy Gimnazjum - napisał nawet krokusowy wiersz, jaki na organizatorach wydarzenia zrobił spore wrażenie. Postanowiliśmy więc w specjalny sposób uhonorować tych młodych ambitnych szczecinian, którzy na co dzień pielęgnują jeden z najpiękniejszych przyszkolnych ogrodów. Przypomnijmy: niejednokrotnie już zdobywał główne laury nie tylko w „Zielonej Szkole - naszej przygodzie z przyrodą", ale również w najbardziej prestiżowym z zielonych konkursów: „Całym Szczecinie w kwiatach" - dodaje Sylwiusz Mołodecki. - Postanowiłem dla nich ufundować nagrodę zbiorową. Powiem tylko, że będzie bardzo słodka, a reszta niech dla nich będzie niespodzianką.

Wszyscy laureaci właśnie zakończonej edycji „Krokusów za krokusów" otrzymają osobiste zaproszenia na uroczystość wręczenia nagród. ©℗

Arleta NALEWAJKO
Mirosław WINCONEK

I miejsce - fot. Jacek Hoły: „Zdjęcie powstało podczas weekendowego spaceru na Jasnych Błoniach".
II miejsce - fot. Michał Nowakowski: „Na spacer po Marinie w Dąbiu udałem się z aparatem. Świetnie się złożyło, bo akurat rozkwitły piękne krokusy".
III miejsce - fot. Krzysztof Słowik: „Jasne Błonia z krokusowymi polami rozciągającymi się w cieniu majestatycznych platanów, jakby przeniesione z baśni braci Grimm".

Wiktor Wójcik, kl. III Gimnazjum - Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2 w Szczecinie(ul. Jagiellońska):

Kwiaty
Piękne i pachnące,
Rosną na całej łące,
Są ich tysiące!
Ozdabiają wszystkie ogrody,
Lubią słoneczne pogody
I potrzebują swobody.
Zachwycają różnorodnością
Nieskazitelnością
i niepowtarzalnością.
Tworzą cudowne kompozycje
Przybierają różne pozycje.
Wiatr je kołysze,
Zakłóca ich ciszę,
Z zachwytu aż dyszę.
Kolorują świat cały
dla utwierdzenia swojej chwały,
By wszystkie panie wzdychały.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA