Czwartek 01 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Małe porty też się rozwijają. Falochron w Mrzeżynie, pomost rybacki w Niechorzu [GALERIA]

Data publikacji: 2022-04-01 19:26
Ostatnia aktualizacja: 2022-04-06 15:58
Małe porty też się rozwijają. Falochron w Mrzeżynie, pomost rybacki w Niechorzu
 

Zmodernizowany falochron wschodni w Mrzeżynie oraz przebudowany pomost rybacki nr 1 w Niechorzu oddano symbolicznie do użytku w piątek, 1 kwietnia. To inwestycje Urzędu Morskiego w Szczecinie, zrealizowane w ramach unijnego projektu „Poprawa infrastruktury w małych portach Mrzeżyno, Niechorze, Lubin, Trzebież”. Koszt całego programu wynosi ponad 45 mln zł.

W uroczystości otwarcia obiektów wziął udział Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury, który podkreślił, że małe porty mają przede wszystkim znaczenie turystyczne.

– Dzisiaj kładziemy bardzo duży nacisk na to, aby te porty przekształcały się, rozpoczynały budowę infrastruktury turystycznej, tworzyły ofertę nie tylko dla biznesu – mówił M. Gróbarczyk.

Jak zaznaczył, falochron w Mrzeżynie jest wykonany w najwyższych standardach.

– To pierwsza część, już oddana, zakończona – powiedział Wojciech Zdanowicz, dyrektor szczecińskiego Urzędu Morskiego. – Cała przebudowa falochronu polegała na obudowaniu go nowymi elementami, podniesieniu rzędnej falochronu i parapetu po to, by nie przelewały się już przez niego fale sztormowe, co dzisiaj możemy w lekki sposób przetestować.

Dyrektor dodał, że falochron dostosowano też do ruchu turystycznego pod względem bezpieczeństwa, montując barierki. Wartość tej inwestycji to ok. 13 mln zł. Wraz z drugą częścią (falochronem zachodnim, przy którym prace trwają) kosztować ma ok. 26-27 mln zł. To największa część całego programu dofinansowanego ze środków unijnych, który ma się zakończyć w drugiej połowie 2023 roku.

W piątek otwarto również symbolicznie rozbudowany pomost rybacki nr 1 w Niechorzu. Koszt tej inwestycji to ok. 4,8 mln zł. Nowy pomost ma ok. 144 m długości.

Wykonawcą obydwu przedsięwzięć była wyłoniona w przetargu firma „Hydrobud” Adam Dzik z Ustronia Morskiego.

Za inwestycje dziękowali administracji rządowej przedstawiciele samorządów: Grzegorz Olejniczak, wiceburmistrz Trzebiatowa oraz Konstanty Tomasz Oświęcimski, wójt Rewala.

(ek)

Fot. Ryszard PAKIESER

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Klemens
2022-04-06 15:55:01
No cóż jak ktoś nie odróżnia cywila od marynarza to niech idzie do przedszkola się uczyć!!
Jarun
2022-04-03 11:42:11
Gadają chociaż nic ciekawego nie mają do powiedzenia...a stępka rdzewieje panie Gróbarczyk.
@klemens
2022-04-02 17:02:10
A może byś coś bardziej mądrego napisał i odniósł się do tematu tych inwestycji w regionie. Przecież te miejscowości to takie małe Ojczyzny naszego regionu ważne dla mieszkańców i rybaków, a także atrakcja dla turystów którzy odwiedzając region zostawiają tu sporo kasy.
@klemens
2022-04-02 11:42:10
Stajemy się państwem kostiumowym. Kto bardziej błyszczy, ten jest ważniejszy...
klemens
2022-04-02 09:01:21
urzędnik nosi mundur i czapkę z kapitańską "jajecznicą" ? Pewnie sekretarka powiedziała , że mu do twarzy .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA