Piątek, 19 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Małe dotacje dla rad

Data publikacji: 16 lutego 2016 r. 17:55
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:44
Małe dotacje dla rad
 

NIE na wycieczki do Berlina, na nadmorskie plaże czy do tzw. świętych źródeł i gór – jedynie dla wybranych. Nie na cięcie trawników czy przycinanie krzewów, czyli na wydatki niezgodne ze statutowymi zadaniami osiedlowych samorządów. Tylko na organizowanie przedsięwzięć realnie jednoczących lokalne społeczności – czyli dla dobra wspólnego. Tak ma od teraz wyglądać podział środków z programu „Małych Dotacji”, wspierającego aktywność szczecińskich rad osiedli.

Na jego realizację, czyli wspieranie inicjatyw RO, w tegorocznym budżecie Szczecina zapisano 250 tysięcy złotych. Niewiele, zważywszy że jest tychże osiedlowych samorządów aż 37. Podstawowym było więc wypracowanie zasady, jak dzielić owe środki. Czy po równo, czy w powiązaniu z liczbą mieszkańców, czyli identycznie jak są dzielone na RO fundusze na tzw. działania statutowe.

- Po równo oznacza po 6,7 tysiąca złotych na radę. Zważywszy, że zawsze zatrzymujemy część środków w rezerwie, na niespodziewane a istotne zdarzenia, to byłoby po 6 tysięcy zł na każdą z rad – mówiła radna Joanna Bródka (PO), przewodnicząca Komisji ds. Inicjatyw Społecznych RM. – Gdybyśmy dzielili te środki według liczby mieszkańców, to RO Pogodno otrzymałaby 20 tysięcy zł, a Wyspa Pucka i Międzyodrze – tylko 1 tysiąc. To wydaje się niesprawiedliwe. Dlatego zaproponowałam podział: po równo.

I taki też podział środków uchwalili (przegłosowali) radni. Zgodnie poparli również kilka zasad regulaminu przyznawania funduszy „Małych Dotacji”. RO będą mogły je przeznaczać wyłącznie na inicjatywy organizowane na terenie ich właściwości, czyli dla swoich mieszkańców.

Przepadły w głosowaniu dwa ważkie wnioski radnego Wojciecha Dorżynkiewicza (Niezależny). Pierwszy, mówiący o konieczności wpisywania szacunkowej liczby uczestników wydarzenia – istotny choćby ze względów bezpieczeństwa. Drugi – nakładający na RO powinność pozyskiwania sponsorów czy partnerów dla swych przedsięwzięć spośród lokalnych podmiotów gospodarczych. Będą jednak – jak ustalili radni RM - dopuszczalne w ramach „Małych Dotacji” wnioski o dofinansowanie drobnych zadań remontowych, realizowanych na terenie każdej z RO.

* * *

Osiedlowe samorządy mają czas do 18 marca na złożenie wniosków o pozyskanie środków z tegorocznej edycji programu „Małych Dotacji”. Komisja ds. Inicjatyw Społecznych RM postanowiła wnioskować do prezydenta o zwiększenie przyszłorocznej rezerwy budżetowej na ten cel - do kwoty 370 tys. zł. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Więcej czytaj w środowym „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z 17.02.2016

fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

patriota
2016-02-18 10:34:05
Radni Osiedlowi to w większości ludzie powiązania z decydentami. Bez ich błogosławieństwa szanse zostania wybranym są minimalne. To przedłużone ramię władzy, których zadaniem jest poszerzanie elektoratu- czyniący pozorne działania prospołeczne. Nie da się przeforsować projektu, na którym nie zrobili by interesu kluczowi decydenci i ich akolici; powiązane z władzą klany towarzysko, rodzinno- biznesowe. Słowo klucz, która ich spaja to korupcyjne dorabiania się na majątku publicznym. Za nic mają rzeczywiste problemy zwykłych ludzi.Trzea to zmienić- Amen!
Mieszkaniec 26 Kwietnia
2016-02-17 13:13:29
A'propo RO Świerczewo http://www.mmszczecin.pl/artykul/osiedlowa-awantura-o-wycieczke-nad-morze-z-nordic-walking,2800458,artgal,t,id,tm.html. Problem tej rady to przewodnicząca, która jest despotką i całkowicie zdominowała pozostałych radnych.
Dag z Żelechowa
2016-02-17 11:02:19
jestem mile zaskoczona, działalnością mojej RO Żelechowa i życzę kolejnych pomysłów i ich realizacji.Powodzenia!
Oko
2016-02-17 09:30:28
Kto wreszcie się przyjrzy finansom RO Pomorzany, RO Krzekowo-Bezrzecze, RO Arkońskie-Niemierzyn, RO Majowe, RO Kijewo, RO Świerczewo? Znajomi królika nie chca?
Kokos
2016-02-17 09:27:55
Pani redaktor odpowiada za treść artykułu. Nie za ilustrację do niego. Faktycznie, fatalnie dobraną. Co do treści, to jasno widać, że to nie relacja. Ale to każdy wytrawny czytelnik natychmiast widzi. Oczywiście lepiej anonimowo wykazać się ignorancją, epatować komisję kroniką rady osiedla na poziomie kroniki klasy z podstawówki, w której widać, jak się rada Świerczewa rozjeżdża po Warszawach i świętych górach. Za czyje? Nie za swoje pieniądze - tylko za pieniądze wszystkich szczecinian. Kto na tych wycieczkach był powinien się wstydzić! Panią redaktor Nalewajko proszę o opublikowanie listy wycieczkowiczów ze Świerczewa. To dopiero będzie lektura!
Jaki Wojewoda i poseł ????
2016-02-16 22:55:37
Co to w ogóle ma być????? Z pewnością nie relacja z tej komisji!!! Zdjęcie stare z jak jeszcze Pan Wojewoda i Pan Poseł zasiadali w Radzie Miasta, bo przecież na dzisiejszej komisji obu Panów nie było:-) Relacja nierzetelna - wstyd Pani Arleto, po raz kolejny się na Pani zawiodłam.... a "ważkie" wnioski radnego Dorżynkiewicza, który wykazał się kompletną nieznajomością przedsięwzięć jakie organizują rady osiedli (zresztą tak jak i Pani redaktor)nie wnosiły nic nowego. Dobrze, że pozostali radni mają większe pojęcie o działaniu rad osiedli i WSZYSCY byli przeciw. Zawsze rady pisały projekty i dokładnie opisywały na co chcą dodatkowe środki przeznaczyć a jak te pieniądze otrzymały to musiały się rozliczyć co do złotówki. Odnośnie powinności pozyskiwania sponsorów czy partnerów to czy Pan Dorżynkiewicz, nasz nowy radny wyobraża sobie, że rady z tych 6 tysięcy mogłyby bez swoich sponsorów zorganizować te wszystkie imprezy i festyny dla mieszkańców??? Nic tak mnie nie irytuje jak celowe wprowadzanie w błąd (P.Nalewajko) lub kompletna niewiedza i wymądrzanie się (P.Dorżynkiewicz). A tak w ogóle czy nie ma ciekawszych tematów jak praca rad osiedlowych??????????
A boisko w Kijewie ?
2016-02-16 20:00:45
A budżetowe boisko w Kijewie to kiedy powstanie ? Będzie realizowane tak jak hala 59 przez kolejnych 4 albo więcej lat ? Jak ktoś jest w temacie to proszę o odpowiedź, bo chyba czas najwyższy przejść się samemu do tych urzędasów.
wdzięczna mieszkanka
2016-02-16 19:33:05
Wiem komu dziękować ,Pan Wojewoda i Pan Poseł są ZA !!!
Niezapominajka
2016-02-16 18:42:05
Normalnie wiadomość dnia.... To nie pierwszy raz kiedy owa komisja przyznaje środki. Jeśli do tej pory jak to sugeruje artykuł pewne RO wydatkowały przyznane fundusze w sposób niewłaściwy to tylko wina tej oto komisji. Bo zawsze każda RO musiała podać na co planuje te pieniądze wydać. Skoro dopuszczała owa komisja wyjazdy w różne miejsca to TYLKO WINA owej komisji. Może podesłać statut RO, aby wielce chwalebna komisja wiedziała na co może zezwolić a na co nie. Upsss bym zapomniała zawsze było po równo wiec to też nie nowość. Nie ma za co dziękować PO.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA