czwartek, 04 marca 2021r.

Makabryczny żart czy kanibalizm? Ruszył proces

Data publikacji: 2021-02-22 20:59
Ostatnia aktualizacja: 2021-02-23 21:38
Makabryczny żart czy kanibalizm? Ruszył proces
Fot. Ryszard PAKIESER  

W poniedziałek (22 lutego) w Sądzie Okręgowym w Szczecinie ruszył proces w sprawie o morderstwo i kanibalizm. Czy rzeczywiście oskarżeni mężczyźni zamordowali, a następnie upiekli i zjedli swoją ofiarę? Powiedzieć, że sprawa jest trudna i problematyczna to zbyt mało; w dniu rozpoczęcia procesu nie było pewności, czy do zbrodni rzeczywiście doszło. Nie znaleziono bowiem ani szczątków ofiary, ani jednoznacznych dowodów zbrodni i kanibalizmu. 

Jednak zgromadzony przez śledczych materiał i zeznania jednego z oskarżonych pozwoliły wnieść akt oskarżenia.

Do mrożących krew w żyłach wydarzeń miało dojść w 2002 roku na terenie województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego. Dopiero po 15 latach udało się ustalić podejrzanych. Sprawcy mieli uprowadzić i ze szczególnym okrucieństwem zamordować mężczyznę, po czym poćwiartować jego ciało, upiec je, a następnie zjeść. Ofiara miała być wcześniej jakiś czas przetrzymywana i bita. Oskarżyciel publiczny uznał, że „ze szczególnym udręczeniem”.

W 2017 r. do komendy policji w Choszcznie przyszedł e-mail podpisany przez jednego z domniemanych kanibali – Zbigniewa B. Tyle że Zbigniew B. od pół roku już nie żył. Do dziś nie udało się ustalić, kto był autorem tego e-maila. Mimo wątpliwości policjanci wszczęli śledztwo, które niebawem przejęła Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie.

Śledztwo trwało kilka lat. Dopiero jesienią 2017 roku na zlecenie prokuratora policjanci przeprowadzili równoczesne zatrzymanie czterech osób w wieku od 38 do 56 lat. Mężczyźni zatrzymani zostali w swoich mieszkaniach. Nie spodziewali się policjantów i byli zaskoczeni wizytą funkcjonariuszy. Trzy osoby zostały zatrzymane w Zachodniopomorskiem, czwarta w Zielonej Górze. Na ich trop po latach udało się trafić policjantom z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego oraz Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Mężczyznom przedstawiono zarzuty przestępstwa przeciwko wolności, zabójstwa oraz znieważenia zwłok. Ustalenia śledztwa wskazywały, iż w zdarzeniu brało udział 5 mężczyzn. Jeden z nich nie żyje.

Jak nas poinformował sędzia Michał Tomala, rzecznik sądu, jeden z oskarżonych, który w toku postępowania przygotowawczego przyznał się do stawianych mu zarzutów, w poniedziałek przed sądem odwołał swoje wcześniejsze zeznania.

(KK), r.

Komentarze

Do jednego z Krajow
2021-02-24 11:38:07
Skandynawskich przyjezdzal Polak by popracowac rowniez u Polaka posiadajacego Dom na wsi...! Ktoregos razu okoliczni mieszkancy poczuli "specjany smrod "utrzymijacy sie w powietrzu...i powiadomili Policje ! Jak sie okazalo wlasciciel tego domu zostal "rzekomo przez innych" spalony w Ognisku...na swoim wlasnym podworku i tylko pozostaly w popiele... te grube kosci !! Zaczeto wiec szukac pracujacego tam Polaka i w koncu... zanleziono go w samochodzie Ukrywajacego sie w Lesie !! A ze to juz byla chodna Jesien... to byl caly poowijany Papierem Toaletowym - by utrzymac temperatue swego ciala !!! Reszte juz chyba wie... tamtejsza Policja ??
Do...ehh-a
2021-02-23 21:10:07
A Lewackie "wy-KO-nanie".....!!!!!
ehh
2021-02-23 07:32:27
katolickie wychowanie
Czysty performans
2021-02-22 21:25:55
Wystawić ich w Trafostacji Sztuki.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ