piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Ludowcy w trosce o seniorów

Ludowcy w trosce o seniorów

Ludowcy w trosce o seniorów
Data publikacji: 2018-01-11 18:28
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:33
Wywietleń: 1432 309065

W zeszłym tygodniu do Sejmu trafił projekt ustawy autorstwa Polskiego Stronnictwa Ludowego, który - jak twierdzą ludowcy - ma być godną pomocą dla seniorów. Natomiast w czwartek w szczecińskiej siedzibie PSL poinformowano o jego założeniach.

- Projekt mówi o godnej emeryturze dla naszych seniorów, naszych emerytów i rencistów oraz tych którzy korzystają z KRUS-u - tłumaczył Jarosław Rzepa, prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Szczecinie. - Tak wiele mówi się o wsparciu socjalnym dla młodych i rodziny, a ktoś zapomniał o seniorach. PSL bardzo dużo czasu i uwagi poświęcało polityce senioralnej.

Jako przykład takich działań Rzepa podał "Dzienne domy Senior Wigor", które - jak zaznaczył - powstały z inicjatywy ówczesnego ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza. - W naszym województwie również jest kilka takich miejsc - mówił prezes.

Projekt ustawy zmierza do likwidacji obciążenia emerytów i rencistów podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz składką na ubezpieczenie zdrowotne osób pobierających emeryturę.

- Skoro jest tak dobrze, jak mówi premier Morawiecki, powinniśmy pomyśleć o ludziach, którzy nie są dzisiaj aktywni zawodowo - stwierdził Rzepa. - To oni budowali tę Polskę, którą młodsze pokolenie może rozwijać i udoskonalać. Chcieliśmy zaproponować, na wzór Węgier, Bułgarii i Litwy, emeryturę pozbawioną elementów podatku dochodowego i składki zdrowotnej. Uważam, że nasi seniorzy swoje podatki i składki już zapłacili.

Na konferencji przedstawiono tabelę ukazującą ewentualną wysokość świadczeń, jakie uzyskaliby emeryci i renciści po wejściu ustawy w życie. Według projektu seniorzy będą otrzymywać świadczenia w wysokości emerytur i rent w kwocie brutto.

- Zdajemy sobie sprawę, że to jest koszt niemały dla budżetu państwa, bo mówimy tu o 28 mld zł, ponieważ obecnie emerytury i renty pobiera ponad 5 mln osób - wyliczał Rzepa. - Mimo tego liczymy, że nasza inicjatywa nie zostanie pozostawiona bez odzewu.

(KK)

Na zdjęciu: Jarosław Rzepa, prezes zarządu wojewódzkiego PSL w Szczecinie

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

kazimierz iglewski.
Pomysl jest godny uwagi.Emerytury i renty sa w Polsce bardzo niskie.Przy akceptacji obecnego rządu tego pomysłu ,chociaż częściowo nasi emeryci dokooptowali by do krajów wysokorozwiniętych.Podatki przecież placi się przez kilkadziesiąt lat,wiec na starość nie powinno się placic zadnych składek,no może symboliczne.
2018-01-14 12:27:21
.
Czyli w trosce o, być może, swoich jedynych wyborców ;)
2018-01-12 06:41:57
zak
Teraz składają projekty a jak rządził Kosiniak i Kamysz to mówili ,że nie ma pieniedzy i trzeba pracować do smierci. Zakłamani hipokryci.
2018-01-11 21:56:23
Inflanty sprzedam! Pilnie!
8 lat waszych nierządów, to było za krótko, żeby takie zmiany wprowadzić na "zielonej wyspie"? Teraz, gdy nieudacznicy nie rządzicie z woli wyborców chcecie innym podebrać 28 mld z budżetu w nadziei, że się przewrócą? Won na szczaw i mirabelki! Do wideł! Do gnoju!
2018-01-11 21:48:05
jan
Po i psl to bandyci złodzieje i mordercy ! .
2018-01-11 20:52:57
tylko pytam...
Dlaczego chłopi (i baby) nie płaca składek ubezpieczenia społecznego w czerpią pełnymi garściami z bużetu państwa jak i UE??? tylko pytam....
2018-01-11 19:16:00

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy