Środa, 22 maja 2024 r. 
REKLAMA

Łubinowa dla pieszych i rowerów?

Data publikacji: 23 grudnia 2015 r. 07:16
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:38
Łubinowa dla pieszych i rowerów?
 
W budżecie miejskim na przyszły rok zapisano blisko sześćset tysięcy złotych na budowę kilometrowego odcinka chodnika przy ul. Łubinowej. Jeszcze nie powstał projekt tej inwestycji. Czy jest zatem szansa, aby zbudowano tam też drogę rowerową?

Ulica Łubinowa to jedna z najbardziej ruchliwych arterii prawobrzeża. Jest osią dzielącą osiedla Majowe i Słoneczne, łączy także ul. Struga z ul. Handlową prowadzącą na osiedle Bukowe. W przyszłym roku planowana jest budowa chodnika po wschodniej stronie ul. Łubinowej (od osiedla Majowego). - Z tej strony chodnik jest bardzo potrzebny, bo dziś właściwie go tam nie ma. Ludzie chodzą po kocich łbach lub poboczu, brakuje przejść dla pieszych na drugą stronę, gdzie chodnik już istnieje - mówi Artur Brończyk, przewodniczący samorządowej Rady Osiedla Majowe.

Niewątpliwie trotuar po tej stronie ul. Łubinowej będzie znacznym ułatwieniem dla pieszych. Na razie budowany jest tu tylko kilkudziesięciometrowy odcinek przy przystanku autobusowym. Czy miasto zechce upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i stworzy tu również ścieżkę rowerową? Na razie w budżecie nie ma takiego planu.

- Wiem o tym zadaniu i będę się starał skoordynować prace, aby ścieżka rowerowa została tu przynajmniej zaprojektowana. Zwłaszcza że już w przeszłości istniały takie plany i wciąż istnieją - mówi Tomasz Loga, pełnomocnik prezydenta ds. komunikacji rowerowej. Według Logi, nieuwzględnienie infrastruktury dla jednośladów będzie się mijać z celem. 

Dlaczego przy okazji warto zbudować też ścieżkę? Po obu stronach ul. Łubinowej przy skrzyżowaniu ze Struga istnieją już wjazdy na ścieżkę wzdłuż Struga. - To jest podwalina do tego, aby stworzyć obustronną drogę dla rowerów, a w planie minimum warto byłoby zbudować ją przy tej okazji tylko po stronie wschodniej - dodaje Loga. Od strony zachodniej mogłaby się łączyć z istniejącą już drogą dla bicykli przy ul. Handlowej. Inwestycja miałaby sens również w kontekście planowanej w przyszłym roku rozbudowy wypożyczalni roweru publicznego na prawobrzeżu. W poniedziałek miasto ogłosiło przetarg w tej sprawie. Można uznać, że pomysł stworzenia tutaj ścieżki cieszy się też poparciem mieszkańców. W głosowaniu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego na prawobrzeżu w tym roku projekt ten zdobył 515 głosów przy 1578 głosach projektu zwycięskiego. ©℗

tekst i fot.: Szymon WASILEWSKI

Na zdjęciu.: Czy przy okazji budowy chodnika wzdłuż ul. Łubinowej może powstać też droga dla rowerów?

   

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

D
2015-12-23 11:14:19
Ulica Łubinowa a dokładnie jej poniemiecka nitka (wyłożona brukiem i obsadzona drzewami) mogłaby zostać przekształcona w deptak łączący os. Bukowe z ulicą Struga
cyklista
2015-12-23 10:31:04
Odcinek Łubinowej od sanktuarium do ul. Handlowej, to dziura w systemie ścieżek rowerowych. Zarówno na Struga (po remoncie) i na Handlowej po budowie ronda są ścieżki rowerowe. Łubinowa od strony Struga biegnie niemal cały czas pod górkę. Do tego jest tam naprawdę duży ruch, w tym autobusowy. Wielokrotnie widziałem, jak niektórzy mniej wprawni rowerzyści jechali pod górę w kierunku pętli autobusowej ze zmęczoną twarzą i "duszą na ramieniu" wyginając się to w lewo to w prawo, zajmując przy tym 1/3 szerokości pasa. Autobusy albo toczyły się za nimi w tempie 5 km/h nie mogąc wyprzedzić, albo wyprzedzały "zarysowując" niemal lakier. Dziś można dojechać z lewobrzeża na prawobrzeże ścieżką rowerową, która doprowadza na ul. Struga, ale nie ma ciągu do osiedli położonych w oddaleniu (Majowe, Bukowe, Rudzianka). Podobnie brakujący odcinek ścieżki rowerowej to ul. Dąbska od Rudzianki do Kijewa (gdzie dochodzi ścieżka od strony Struga). Te dwie ścieżki (w tym ta na Łubinowej) połączyła by sieć dróg na prawobrzeżu w większą całość.
przy okazji...
2015-12-23 10:30:52
zdałaby się linia autobusowa z pętli Turkusowa do szpitala w Zdrojach...
tylko pytam...
2015-12-23 09:19:40
Od strony Oś. Majowego jest druga, poniemiecka jezdnia ul.Łubinowej,bruk zarasta trawą i krzakami. Dlaczego tej jezdni nie odnawia się . Jest bardzo potrzebna.Przy okazji można pobudować chodnik i ścieżki rowerowe. Dlaczego magistraccy planują roboty od d.u p.y strony? tylko pytam...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA