niedziela, 17 stycznia 2021r.

Lotnisko w Zegrzu Pomorskim potrzebne cywilom

Data publikacji: 2020-09-16 19:14
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-17 18:01
Lotnisko w Zegrzu Pomorskim potrzebne cywilom
 

Zarząd województwa zachodniopomorskie zwrócił się z prośbą do Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) o umożliwienie dalszego korzystania z lądowiska wojskowego w Zegrzu Pomorskim dwóm aeroklubom: Ziemi Koszalińskiej i Koszalińskiemu, które tam funkcjonowały.

Teren lotniska został przekazany przez władze powiatu koszalińskiego do Ministerstwa Obrony Narodowej i jednostki nie mają możliwości korzystania z obiektu. W sierpniu do marszałka województwa o wsparcie w tej sprawie zwrócili się prezesi aeroklubów – odpowiednio: Zbigniew Furmanowicz i Robert Gaj. W ich ocenie dotychczas dzierżawiony obszar w Zegrzu Pomorskim nie będzie kolidować z funkcjonowaniem jednostki wojskowej.

- Aerokluby działały tam od wielu lat, kształciły pilotów i zabezpieczały istniejącą na lądowisku infrastrukturę poprzez wykaszanie zielni, konserwacje torowisk i uzupełnianie ubytków w nawierzchni - argumentowali przedstawiciele obu jednostek.

Po wieloletnim okresie użytkowania aeroklubom została wypowiedziana umowa użyczenia lądowiska i tym samym straciły one możliwość realizowania swoich statutowych celów. Nie zostało też wskazane inne lądowisko i miejsce do przechowywania samolotów.

Warto też dodać, że lądowisko było w regionie koszalińskim jedynym obiektem, który umożliwiał loty biznesowe i turystyczne, co służyło rozwojowi gospodarczemu Pomorza Środkowego. Ruch lotniczy obcych statków powietrznych obsługiwany był przez oba aerokluby. Z kolei w sezonie wakacyjnym w Zegrzu Pomorskim stacjonowała załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Nic nie wyszło z reaktywacji lotniska pasażerskiego w Zegrzu Pomorskim, które funkcjonowało w latach 1965-1991. Powołane ku temu Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego od 2004 roku do rozwiązania w zeszłym roku dzierżawiło od Agencji Mienia Wojskowego nieruchomości o powierzchni blisko 297 hektarów.

Komentarze

Edek
2020-09-17 18:00:16
Najlepiej lotnisko w każdym mieście powiatowym! Tylko kto to utrzyma. Bo na pewno nie Koszalin czy inna powiatówka.
do Robcia
2020-09-17 16:03:11
Cyt. " Aeroklubowi jak innym tego typu organizacjom w zupełności wystarczy trawiaste lądowisko, z lotami biznesowymi to jakiś słaby żart." Nie żart tylko kasa. Areoklub z lotniskiem "na betonie" kasuje za każde lądowanie i start "osobówek".
Jazon
2020-09-17 15:00:41
Zarząd województwa chce kolejne lotnisko? Przecież nie ma pieniędzy na pierwsze. Maja chłopcy coś z głową?
Robert
2020-09-17 05:30:55
Nie ma czegoś takiego jak Pomorze Środkowe. To sztuczny twór, podobnie jak sztuczne są potrzeby funkcjonowania lotniska w zegrzu. Aeroklubowi jak innym tego typu organizacjom w zupełności wystarczy trawiaste lądowisko, z lotami biznesowymi to jakiś słaby żart.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ