Niedziela, 16 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Lotnisko i stocznia. Kolejna odsłona konfliktu

Data publikacji: 08 września 2020 r. 15:07
Ostatnia aktualizacja: 10 września 2020 r. 08:46
Lotnisko i stocznia. Kolejna odsłona konfliktu
Od lewej: Posłowie Jarosław Rzepa, Arkadiusz Marchewka i Małgorzata Prokop-Paczkowska atakowali przed gmachem wojewody obóz rządzący. Fot. Dariusz Gorajski  

Spór o lotnisko w Goleniowie i o stocznię „Gryfia” to w ostatnim czasie jeden z najostrzejszych konfliktów między regionalnymi politykami Prawa i Sprawiedliwości i opozycji. Najnowsza odsłona: posłowie opozycji zorganizowali konferencję przed siedzibą Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, podczas której poruszyli oba gorące tematy.

Sprawa lotniska w Goleniowie stała się głośna, gdy marszałek Olgierd Geblewicz z Platformy Obywatelskiej ogłosił, że nie przekaże portowi lotniczemu dofinansowania, dopóki ze swoich zobowiązań nie wywiąże się strona rządowa.

Spór o finansowanie lotniska

- Lotnisku grozi bankructwo – stwierdziła Małgorzata Prokop-Paczkowska reprezentująca lewicę. - Funkcjonuje tylko dzięki temu, że otrzymało pożyczkę poręczoną przez zarząd województwa. Z wielomilionowych pieniędzy obiecanych przez rząd nie dostało nic.

Arkadiusz Marchewka (PO) także przekonywał, że lotnisko w ostatnim czasie istnieje tylko dzięki finansowaniu samorządu.

- Od 2016 roku Przedsiębiorstwo Polskie „Porty Lotnicze” nie przekazało ani grosza na ten cel – dodawał.

- W strukturze spółki Polskie Porty Lotnicze to 44 procent, samorząd miasta Szczecin – 35 procent, województwo – 21 procent a Goleniów to niecałe 3 procent – powiedział Jarosław Rzepa z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Patrząc choćby na tę strukturę, widać, gdzie powinien być położony największy ciężar, jeśli chodzi o odpowiedzialność za funkcjonowanie lotniska.

Politycy PiS mają diametralnie inną opinią na temat tego, co dzieje się w Goleniowie. Oskarżają PO o to, że gra na upadek lotniska – bo Platformie bardziej zależy na lotnisku w Berlinie. Przypominają też, że rząd zabezpieczył środki na goleniowski port lotniczy – ale aby zostały przekazane, ta pomoc musi być notyfikowana przez Komisję Europejską.

- Marszałek doskonale wie, że musi być notyfikowana, bo w innym wypadku mogłaby zostać uznana za niedozwoloną pomoc publiczną – mówił niedawno Zbigniew Bogucki, radny sejmiku z PiS. - My w Szczecinie doskonale pamiętamy, co to znaczy. W przypadku Stoczni Szczecińskiej te procedury nie zostały dochowane i w czasach Platformy Obywatelskiej stocznia została zlikwidowana.

"Porty Lotnicze" oceniają zaś, że marszałek nie chce wywiązać się z zobowiązań, które sam złożył. W komunikacie PPL przeczytamy między innymi: "Żadne z porozumień między udziałowcami, formalne, czy też nawet wyrażane w trakcie spotkań, w żaden sposób nie uzależniało realizacji porozumienia wraz z aneksami od jakiejkolwiek pomocy rządowej. Dlatego PPL ocenia postawę Marszałka Olgierda Geblewicza jako wysoce niesmaczną, a jego działania jako niestosowną próbę realizacji celów politycznych kosztem wykluczenia komunikacyjnego regionu poprzez ewidentne dążenie do upadłości portu".

A sprawa stoczni „Gryfia”?

- Okazuje się, że chcą (ludzie prawicy – przypis AS) po cichu dużą części stoczni „Gryfia” sprzedać - mówił Marchewka. - Tak przynajmniej wynika z informacji, które przekazują nam przedstawiciele załogi stoczni, przedstawiciele związków zawodowych. Chcemy jak najszybciej od ministra Gróbarczyka informacji, czy stocznia zostanie sprzedana, i jaką przyszłość czeka ludzi, którzy pracują w Świnoujściu. 

Krzysztof Zaremba, prezes "Gryfii", w niedawnej rozmowie z "Kurierem" zapewniał, że stocznia będzie istnieć i że nie będzie zwolnień.

- Obecnie mamy szansę na największą inwestycję w ostatnich latach. Już dziś „Gryfia” ma dodatni wynik na działalności podstawowej, czyli – na remontach statków - powiedział.©℗

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

Na zdjęciu od lewej: Posłowie Jarosław Rzepa, Arkadiusz Marchewka i Małgorzata Prokop-Paczkowska atakowali przed gmachem wojewody obóz rządzący.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jelena
2020-09-10 08:41:36
Przecież to czysta walka polityczna.Jeśli Tusk powiedział że w każdej sprawie trzeba skakać rządowi do gardła to będą robili wszędzie sztuczne problemy by obniżyć poparcie dla rządu.To taka polityczna technologia ze wschodu ale w takiej partii z takim wodzem i potencjałem intelektualnymi nie potrafią inaczej.Ważniejsze jest to że przez to cierpią wszyscy mieszkańcy regionu.Należy tylko liczyć na to że racjonalne i spokojne prawdziwe wypowiedzi rządu nie dopuszczą do powodzenia takiej szkodliwej polityki twitterowych frustratów
Ad.
2020-09-10 06:51:59
Polska , aby była silna , nie może być uzależniona od Niemiec. Lotnisko w każdym regionie Polski jest koniecznością. Ze względów strategicznych i bezpieczeństwa państwa. Czasy są niespokojne. A jeżeli członkowie i sympatycy Platformy Obywatelskiej działają w interesie Berlina to skandal. Oni już nawet nie próbują udawać , że są polską partią.
SEK
2020-09-09 14:36:12
Ale marszałek Geblewicz ma rację. Zasilanie spółki w sytuacji gdy KE nie wyrazi zgody na deklarowane przez rząd dofinansowanie lotniska, doprowadzi je i tak do upadku, a wtedy pieniądze z budżetu województwa pójdą w "przysłowiowe błoto"
eyj
2020-09-09 11:25:29
gdzie po sezonie mozna poleciec z tego prowincjonalnego ciasnego lotniska ? biedaki nie lataja nigdzie, bogatsi poznan albo berlin. w poznaniu spod drzwi dworca pkp jest miejski autobus pod drzwi lotniska. idealny dojazd. goleniow chyba tylko aby poslowie za darmoszke mogli do sejmu latac.
ojtamojtam
2020-09-09 08:39:32
Panie Bogucki (PiS) niech pan dokończy kto nie dopilnował notyfikowania pomocy dla Stoczni. PO tylko posprzątała po PiS a rządzili dwa lata tylko, strach pomyśleć co będzie po 8 latach czy będzie co sprzątać. za chwile wprowadza podatek za korzystanie z toalety i zalecą sławojki
Szczecinianin
2020-09-08 23:27:20
@Jeremiasz Jesteśmy Polakami i połączenie z Warszawą, a nie z Berlinem jest dla nas kluczowe. Ale ty możesz wyjechać. Nawet rowerem, do granicy nie jest daleko! Wir wünschen eine gute reise!
Mirek KOD Szczecin
2020-09-08 20:47:00
I bardzo dobrze , nie dawać kasy pisiorom , sprzedać , sprywatyzować to lotnisko i tyle . Wówczas będzie sie opłacało i będzie porzondek
Jeremiasz
2020-09-08 19:38:54
Otwarcie BER 31.10.2020 . Fajne funkcjonalne lotnisko 90 minut i lecisz w kazdy zakatek swiata. Szczecin potrzebuje dobrego polaczenia Kolejowego z Berlinem a nie z Watszawa. Pociag ICE potrzebowalby okolo 70 miinut by dotrzec do BER. Szczecinianie jestescie europejczykami czy wasalami zakompleksionego karla
kibic
2020-09-08 18:30:04
prawda jest taka,że PiS i PO to jest jak brat ze siostrą ... każdy udaje,że jest inni,a są bardzo podobni do siebie.
POszust
2020-09-08 17:34:22
czajkowski- trzaskowski mówił że mamy lotnisko w berlinie i geblewicz chce pomocy rządu nie uznanej przez UE , by doprowadzić je do bankructwa.
Szczecin i okolice
2020-09-08 16:55:42
Wszystko się wali za rządów PiSowych w Szczecinie i regionie podobnie jak w całej Polsce. Promów z Stoczni brak, pendolino co ma jeździć przez centrum Sxczecina do Polic, Goleniowa itd brak, drogi s3, s6, a6, s10 brak, tunel pod Świną brak, tunel z Polic do Goleniowa brak, obwodnicy zachodniej Szczecina brak, portu w Szczecinie dla jednostek 50tys brak, lotnisko prawie w likwidacji, stocxnia Gryfia w upadlosci teraz to dopiero początek tego do czego prowadzi ten rzad cały kraj. Ale przekop Mierzei i nowe lotnisko gdxie obecnie rosną chwasty a pisowi juz zorganizowali tam zarzad specjalistów z Horala na czele który z wykształcenia jest politologiem a samoloty to wiedxial tylko na zdjęciach
Filemon
2020-09-08 16:25:49
Odwracanie kota ogonem.Przecież jest na piśmie umowa co i kto w jakim terminie płaci.Ciekawe co mają do powiedzenia na temat stacji pogotowia i zespołu parkowo-pałacowego Przelewice.To są świetne inwestycje gdzie trzeba się wykazać a lotnisko?
czytam
2020-09-08 16:22:15
To kto w końcu ma decydować - rzund czy samorzund ? Może zacznijmy od likwidacji zbednych miejsc w sejmie , senacie , w radach samorzadów itd. Z pyskowania jedni na drugich nic nie przybywa , szczególnie pieniędzy . Niech biznesem zajmą się biznesmeni a nie osoby aspirujące do miana ałtorytetuf .
toi
2020-09-08 16:09:13
żenujący siewcy nienawiści.. jarek a ostatnio tak się płaszczyłeś przed arcybiskupem..
Krzysiu
2020-09-08 16:05:14
Lotnisku grozi bankructwo – stwierdziła autorytatywnie Małgorzata Prokop-Paczkowska która miała wszystkie fakty w małym palcu.Kto prześladuje i wyklucza goleniowskie lotnisko?
Maria
2020-09-08 15:54:24
Poseł Marchewka wie że po cichu chcą sprzedać dużą część stoczni Gryfia, wie oczywiście od bliżej nieokreślonych osób zbliżonych do związków zawodowych i załogi.Dziwne bo stoczniowcy bardzo nie lubią liberałów a taką partią jest PO,którzy uwielbiają prywatyzować.Traktują to jako dogmat liberalny już od poczęcia z Balcerowicza i Lewandowskiego.Nie chce nam się wierzyć że ludzie pracy lecą do liberalnego posła Marchewki opowiadając o sprzedaży stoczni nie pamiętając kto i co zrobił ze stocznią szczecińską i katarskim inwestorem.Z kolei posłanka Prokop zna się bardzo dobrze na LGBT i kolorach tęczy też zna się okazuje na lotniskach i na produkcji stoczniowej.Natomiast mowa ciała pana Rzepy raczej wskazuje że to nie są tematy związane z rolnictwem
Procent
2020-09-08 15:53:19
"W strukturze spółki Polskie Porty Lotnicze to 44 procent, samorząd miasta Szczecin – 35 procent, województwo – 21 procent a Goleniów to niecałe 3 procent" - albo ja źle liczę, albo coś tu nie gra...
Procent
2020-09-08 15:51:12
"...W strukturze spółki Polskie Porty Lotnicze to 44 procent, samorząd miasta Szczecin – 35 procent, województwo – 21 procent a Goleniów to niecałe 3 procent" - albo ja źle liczę, albo coś tu nie gra...
Manipulanci z PO i PiS.
2020-09-08 15:47:08
5 lat temu pisałem , że lewacy z PO i SLD zniszczyli Gryfię. Teraz dołączyli do nich cwaniacy i nieudacznicy z PIS. Mieli 5 lat na odbudowanie stoczni. PiS i Platforma wspólnie manipulują i oszukują opinię publiczną. Działacz PIS i prezes Zaremba mówi , że jest zysk z działalności podstawowej stoczni. To manipulacja danymi, bo nie mówi , że bardzo wysokie pensje związkowców i politycznych pracowników w biurach , czyli koszty powodują , że Gryfia ma milionowe straty. Jak zwykle zresztą. Brudziński , Geblewicz , Zaremba , Marchewka i inni. Nie mogę już patrzeć na to upudrowane cwaniactwo. A jak padnie lotnisko w Goleniowie , to Geblewicza czeka wielka kariera w UE. Podobnie jak Tuska.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA