Poniedziałek, 25 września 2023 r. 
21 szczecin
REKLAMA

Lotnisko w Goleniowie z dofinansowaniem

Data publikacji: 26 lipca 2019 r. 19:01
Ostatnia aktualizacja: 30 lipca 2019 r. 14:45
Lotnisko w Goleniowie z dofinansowaniem
 

Będą inwestycje w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów. Samorządy będące wspólnikami: Szczecin, Goleniów i województwo zachodniopomorskie oraz Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” podpisały porozumienie, na mocy którego zrealizowana będzie rozbudowa infrastruktury naszego lotniska, warta 108,5 mln zł. 

– Determinacja moja i prezydenta Szczecina Piotra Krzystka przyniosła efekt. Dziękujemy za otwartość prezesa Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” Mariusza Szpikowskiego. Mamy nadzieję na szybkie wywiązanie się ze zobowiązań. Samorządy będą dalej dokapitalizowywać spółkę – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Porozumienie zakłada, że w latach 2020-2022 realizowany będzie program inwestycyjny, który docelowo umożliwi obsługę 1,5 miliona pasażerów rocznie. W programie przewidziano m.in.: zakup i montaż naziemnego oznakowania nawigacyjnego CAT II, wymianę urządzeń do kontroli bezpieczeństwa, rozbudowę terminala pasażerskiego, czy remont i poszerzenie istniejących parkingów.

Program będzie sfinansowany dzięki dokapitalizowaniu lotniska przez PPL, przy czym zależne jest to od uzyskania notyfikacji Komisji Europejskiej.

– Liczymy na to, że uda się szybko uzyskać notyfikację i skutecznie dofinansować lotnisko w Goleniowie – mówi Olgierd Geblewicz. – Wspólnicy zobowiązali PPL do złożenia wniosku notyfikacyjnego do końca września.

Jednocześnie zapadła decyzja o wydłużeniu okresu wsparcia ze strony samorządu województwa z 2020 do 2037 roku, czyli do momentu spłaty kredytu inwestycyjnego zaciągniętego przez lotnisko w 2012 roku.

(ip)

Fot. Cezary Martyniuk

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Runny
2019-07-27 15:15:43
@Robert. Fakt w ogóle nie dbają o siatkę ppdstawowych połączeń. Nie mówiąc już o czarterach wakacyjnych. Nawet głupi Poznań ma to w miarę ogarnięte.
Podziękowanie
2019-07-27 13:47:21
Dziękuję panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i panu europosłowi Joachimowi Brudzińskiemu za wsparcie w doprowadzeniu do porozumienia udziałowców portu lotniczego.
Robert
2019-07-27 09:14:06
Może w końcu determinacja pana marszałka poskutkuje ustanowieniem połączenia szczecińskiego lotniska z jakimś hubem w Europie??? Jesteśmy jedynym lotniskiem w tym kraju skąd codziennie nie lata Lufthansa do Monachium lub Frankfurtu. Bez połączenia przez 7 dni w tygodniu rano i pod wieczór, to lotnisko nigdy nie rozwinie się. Jest to warunek niezbędny, aby Szczecinie i Pomorzanie przestali korzystać z lotnisk berlińskich. Oczywiście nie muszą być to huby niemieckie, może być Paryż, Amsterdam, Wiedeń. Ważne aby każdego dnia 2x dziennie. Zróbcie coś w końcu nasi wspaniali zdederminowani włodarze. Wstyd aby Taki Rzeszów, Lublin czy Bydgoszcz miały okno na świat, a my musimy najpierw przejechać 180 km, żeby gdzieś polecieć!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA