Przetrzymywane w dusznych, brudnych i zamkniętych halach, bez dostępu do świeżego powietrza i naturalnego światła. Zmieniane genetycznie, przekarmiane, a przez to nie mogące się podnieść z ziemi. Tak aż do śmierci: po ogłuszeniu z podcinanymi gardłami. Taki los ludzie zgotowali kurczętom i kurom w przemysłowych farmach, gdzie są hodowane dla jaj i mięsa.
Za kubełkami nóżek i skrzydełek w panierce, efektownie opakowanymi piersiami na grilla i za równo ustawionymi opakowaniami jaj reklamowych "szczęśliwych kur" kryje się bezmiar cierpienia. Konkretnie około 112 milionów kur rocznie zabijanych dla mięsa. Prawdziwy obraz życia tych hodowlanych zwierząt, zatrzymany w kadrach: od wylęgu piskląt przez koszmar klatek i cuchnących hal, aż po śmierć w rzeźni. Będą prezentowali w Szczecinie - ph. "Klatka po klatce" - obrońcy praw zwierząt w trakcie akcji ulicznej, będącej częścią ogólnopolskiej kampanii STOPKLATKA. Już w piątek (26 czerwca).
- Kury to inteligentne ptaki, które przekazują sobie wiedzę z pokolenia na pokolenie. Są bardzo przywiązane do swych młodych, okazują im wsparcie i bronią przed drapieżnikami. Potrafią rozwiązywać proste zadania i rozumieją związki przyczynowo-skutkowe. Mają złożony system komunikacji, składający się z różnych dźwięków i odgłosów ostrzegających przed zagrożeniem. Umieją wysoko skakać i biegać z prędkością ponad dziesięciu kilometrów na godzinę. Niestety, większość z nich jest przetrzymywana w halach i klatkach, w których ledwo mogą się poruszać… - mówi Łukasz Musiał, aktywista BASTA! Inicjatywy na Rzecz Zwierząt. - Dlatego organizujemy akcję, która ma na celu zwrócić uwagę przechodniów na los tych zwierząt, przybliżyć współczesny proces chowu kur na mięso, uświadomić z czym się wiąże ta produkcja oraz zachęcić szczecinian do weganizmu.
Cierpienie zwierząt i ochrona ich praw to jeden z aspektów przemawiających za porzuceniem kuchni opartej na mięsie. Znaczące są także wskazania medyczne.
"Wiele groźnych chorób, jak choćby serca, układu krążenia i nowotwory są powodowane dietą opartą na mięsie. Poza niebezpiecznym cholesterolem, w mięsie znajdują się dioksyny, priony, komórki rakowe, wirusy, pestycydy i antybiotyki. Wegetarianizm jest wolny od tych zagrożeń - sprzyja zdrowiu, zachowaniu szczupłej sylwetki oraz dłuższemu życiu" - przekonują aktywiści BASTA! Inicjatywy na Rzecz Zwierząt.
Akcja uliczna ph. "Klatka po klatce" odbędzie się w piątek (26 czerwca) na pl. Adamowicza w Szczecinie. Początek - godz. 17.
(an)
Fot. STOPKLATKA