sobota, 21 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Lokalne smaki docenione!

Lokalne smaki docenione! [GALERIA]

Lokalne smaki docenione!
Data publikacji: 2017-09-29 15:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:51
Wywietleń: 1575 294278

Pomorze Zachodnie podbiło Międzynarodowe Targi „Smaki Regionów”, które rokrocznie odbywają się w Poznaniu. Ze stolicy Wielkopolski przywieźliśmy pięć „Pereł”, prestiżowy „Klucz do spiżarni”, trzy medale i wyróżnienie.

Wystawcom, których produkty zostały docenione na targach w Poznaniu, pogratulowali w piątek (29 września) marszałek województwa Olgierd Geblewicz i wicemarszałek Jarosław Rzepa.

– Bardzo się cieszę, że Pomorze Zachodnie kojarzy się nie tylko ze słońcem i morzem, ale kojarzy się również smacznie – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.

W tym roku przyznano aż 5 kulinarnych „Pereł” naszym producentom i restauratorom. W kategorii najlepszy regionalny produkt żywnościowy podniebienia jurorów podbił m.in. jesiotr wędzony z Gospodarstwa Rybackiego Zielenica.

– Dla nas nie liczy się ilość, a jakość – podkreślała Anna Skowrońska. – Staramy się, aby docierały do państwa jak najlepsze ryby. Cieszymy się, że na naszych produktach pracują szefowie kuchni w renomowanych restauracjach.

Doceniono również ser kozi widuchowski wytwarzany w Gospodarstwie Ekologicznym Frykas państwa Szczupaków, wino z owoców róży dolickie – specjalność Gospodarstwa Ekologicznego Sedina, które prowadzą Bożena i Ryszard Jaszczowscy, a także chleb szczeciński z piekarni „Wojciechowski”. 

„Perłę” w kategorii najlepsza regionalna potrawa otrzymała Przystawka z leszcza z Doliny Dolnej Odry, serwowana w szczecińskiej Gospodzie Herbu Korab.

Nie bez powodu spotkanie z nagrodzonymi wystawcami odbyło się w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Ta instytucja otrzymała prestiżową nagrodę Klucz do Polskiej Spiżarni, przyznaną za wspieranie kulinarnego dziedzictwa. 

– Jesteśmy szalenie wzruszeni tą nominacją. U nas może nie można się najeść, ale z pewnością mogą się państwo nasycić wiedzą – mówiła Bożena Winiarska, zastępca dyrektora Książnicy Pomorskiej

Medal targów „Smaki Regionów” przywiozło z Poznania trzech wystawców: Gospodarstwo Ekologiczne Folwark Biernów Park Krystyny i Andrzej Hapków – za grzyby marynowane z szyszką, Gospodarstwo Rybackie Zielenica – za pstrąga wędzonego oraz P.P.H. Tast Jan Tabiński – za pomorskie ciasteczka przyjaźni z doliny 7 młynów. Wyróżnienie  otrzymało: Gospodarstwo ekologiczne Sedina Bożeny i Ryszarda Jaszczowskich za kiszone zielone pomidory na solance kołobrzeskiej. ©℗

(żan)

Fot. Dariusz Gorajski
 

 

Lokalne smaki docenione! Lokalne smaki docenione! Lokalne smaki docenione! Lokalne smaki docenione! Lokalne smaki docenione! Lokalne smaki docenione! Lokalne smaki docenione! Lokalne smaki docenione! Lokalne smaki docenione! Lokalne smaki docenione!

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie