Środa, 24 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Łódź napędzana energią słoneczną odwiedziła Szczecin

Data publikacji: 30 maja 2021 r. 12:37
Ostatnia aktualizacja: 30 maja 2021 r. 19:36
Łódź napędzana energią słoneczną odwiedziła Szczecin
Łódź napędzana energią słoneczną w Szczecinie Fot. Enea  

Dzięki wsparciu Enei do Szczecina dopłynęła łódź ECO AWF – Kompas 1, która zacumowała przy Bulwarze Piastowskim. To jednostka naukowo-badawcza wyposażona w napęd elektryczny, który wykorzystuje energię słoneczną.

Wzrost świadomości społeczeństwa i postęp techniczny sprawiły, że napędy elektryczne znajdują również zastosowanie w jednostkach pływających. Takie rozwiązanie wpisuje się w założenia zrównoważonego rozwoju i sprawia, że ECO AWF jest zeroemisyjna i w pełni przyjazna dla środowiska.

Nie tylko naukowo-badawczy rejs ECO AWF – Kompas 1

Cel ekspedycji to sprawdzenie przygotowania szlaków wodnych do ekoturystyki i skontrolowanie jakości powietrza, wody, osadów, jak również czystości trasy. Innowacyjna łódka wypłynęła 8 maja z Raciborza, a cały rejs potrwa łącznie blisko cztery miesiące. Po wypłynięciu ze Szczecina jednostka uda się do kolejnych portów. Zaplanowano odwiedziny Kołobrzegu, Gdyni, Gdańska, Elbląga oraz Iławy.

Napędzana energią słoneczną łódź ECO AWF w Szczecinie

– Nasz rejs ma przede wszystkim charakter naukowo-badawczy, ale jednym z naszych celów jest również promocja turystyki wodnej, która dzięki wykorzystaniu energii słonecznej może być w pełni proekologiczna – powiedział prof. Stefan Nowak z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, organizator ekspedycji. – Pokazuje to doskonale nasza wyprawa. Jesteśmy zadowoleni z działania zamontowanych paneli fotowoltaicznych, co pozwala nam cieszyć się podróżą w zgodzie z naturą. Jestem bardzo zadowolony, że tak duża firma jak Enea dostrzega te możliwości i chętnie przyłączyła się do naszego projektu.

Rejs jednostki, oprócz celów badawczych, ma za zadanie promocję szeroko pojętej ekologii, zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli minimalizację produkcji odpadów, a co za tym idzie zmniejszenie zużycia energii i materiałów. Co ciekawe, także sama łódka pochodzi z recyklingu. Wcześniej służyła jako szalupa na radzieckim zbiornikowcu, a następnie została gruntownie zmodernizowana i przebudowana przez prof. Stefana Nowaka.

Elektromobilność na wodzie

– Elektromobilność to nie tylko samochody – zaznaczył Paweł Szczeszek, prezes Enei. – Napęd wykorzystujący silnik elektryczny ma wiele zastosowań, a jak pokazuje wspierany przez Eneę rejs badawczy, z powodzeniem może być stosowany także w jednostkach pływających. Projekt ECO AWF wpisuje się w wizję nowej Enei – firmy nowoczesnej, ekologicznej i otwartej na nowe wyzwania oraz możliwości. Wsparliśmy rejs również ze względu na zaangażowanie młodzieży i wymiar edukacyjny projektu. ECO AWF jest małym symbolem zachodzących wokół nas zmian dotyczących myślenia o ochronie środowiska, mobilności i zastosowaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł.

Załogę stanowią pracownicy oraz studenci Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, Politechniki Częstochowskiej i Uniwersytetu Śląskiego. Podczas czteromiesięcznej podróży uczestnicy rejsu zbierają dane, a efektem ich pracy będzie raport na temat stanu jakości wód i powietrza na trasie rejsu po Odrze, Zalewie Szczecińskim i w strefie przybrzeżnej Morza Bałtyckiego.

Grupa Enea jest jednym z najważniejszych podmiotów na rynku energii w Polsce, współodpowiedzialnym za bezpieczeństwo energetyczne państwa. Firma uczestniczy aktywnie w rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii (OZE). Finalizowane są prace nad jej nową strategią, która będzie odpowiedzią na zmieniające się wymagania rynku i otoczenia. Enea chce przede wszystkim inwestować w technologie zeroemisyjne.

(isz)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

już wiem
2021-05-31 20:32:43
na co idą moje pieniądze które ja płacę za prąd!
Gość
2021-05-31 14:51:23
Mrzonki - takie ekologiczne, jak sztuczne choinki w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.
Super
2021-05-30 19:24:52
Teraz czas na okręty podwodne zasilane energią słoneczną no i rakiety kosmiczne napędzane elektrycznie...
Adek
2021-05-30 13:23:12
Oby przyjęły się takie projekty w powszechnym użytkowaniu
eko rozum
2021-05-30 13:21:11
Dobrze, że coraz więcej jest technologii proekologicznych i to z użyciem w różnych sferach życia
ania85
2021-05-30 13:19:22
Fajna sprawa

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA