Długo trwał impas wyborczy na Żelechowie. Praktycznie od sierpnia 2019 r. mieszkańcy nie mieli swej reprezentacji w miejscowej Radzie Osiedla. Ta bowiem uległa rozwiązaniu.
W tym roku magistrat już dwukrotnie ogłaszał nabór chętnych do pracy w RO - najniższym szczeblu samorządowym zwanym jednostką pomocniczą miasta. Chętnych do ubiegania się o miejsce w 15-osobowym składzie Rady jednak wciąż brakowało. Teraz jednak impas obiecująco został przełamany.
- Zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń na kandydatów do Rady Osiedla Żelechowa. Mieszkańcy będą mogli wybierać spośród 26 osób. Wybory odbędą się 26 września - przekazała Sylwia Cyza-Słomska z Centrum Informacji Miasta.
Przypomnijmy, co doprowadziło do tak szczególnego impasu samorządowego na Żelechowie. Miejscowa Rada Osiedla została wybrana - równolegle z innymi jednostkami pomocniczymi miasta - w pełnym 15-osobowym składzie w kwietniu 2019 r. Jednak część mieszkańców oprotestowała ten wynik, podnosząc argument o naruszeniu ciszy wyborczej (samochód z nazwiskami „słusznych” kandydatów został ustawiony przed wejściem do miejscowego kościoła w dzień wyborów – przyp. aut.) przez jedno z ugrupowań, które do rady wprowadziło aż 8 kandydatów. Zarówno Miejska Komisja Wyborcza, jak i Rada Miasta tego protestu nie uwzględniły.
Osiedlowi radni otrzymali więc potwierdzenie powołania i złożyli wymagane ślubowanie. Spotkali się jeszcze na trzech posiedzeniach (w czerwcu i na początku lipca 2019 r.) dla wyboru władz statutowych RO. Jednak z uwagi na wewnętrzne waśnie nie doszło do ukonstytuowania się zarządu w pełnym składzie. Co więcej, tylko pierwszy wybór przewodniczącej - Aliny Sukiennickiej - odbył się z wymaganą większością kwalifikowaną. Natomiast głosowania dokonane później (3 lipca 2019 r.) okazały się obciążone poważną wadą prawną. W międzyczasie jeszcze troje nowo wybranych radnych złożyło swe mandaty. W efekcie, miejscowi radni nie dokonali wyboru zarządu w terminie określonym w Statucie Osiedla Miejskiego Żelechowa, czyli 3 miesiące od dnia wyborów. Dlatego tutejsza Rada Osiedla uległa rozwiązaniu. O czym zdecydowało najpierw Biuro Rady Miasta, a co następnie potwierdzili uchwałą miejscy radni.
Od tego czasu RO Żelechowa formalnie nie istnieje: nie odbywają się spotkania i konsultacje z mieszkańcami, została zawieszona finansowa pomoc dla lokalnych inicjatyw, dotychczas wspieranych przez ten osiedlowy samorząd, a także odłożono inwestycyjne plany. Teraz jest szansa, by samorząd mieszkańców na Żelechowie znów zaczął funkcjonować. W wyborach znów jest do obsadzenia 15 miejsc w Radzie Osiedla. ©℗
A. NALEWAJKO