Czwartek, 05 października 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

LIST. Wakacyjne konsultacje

Data publikacji: 29 lipca 2016 r. 10:21
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:10
LIST. Wakacyjne konsultacje
 

Chcę wyrazić swoje zdanie na temat pomysłu poszerzenia Strefy Płatnego Parkowania w Szczecinie. Zwracam się do gazety z prośbą o publikację mojego głosu, bo straciłem wiarę w tzw. konsultacje społeczne.

W dniu 18 lipca prezydent Szczecina podpisał zarządzenie, w którym określił czas konsultacji na powyższy temat w terminie od 20 lipca do 20 sierpnia. Nie podejrzewam prezydenta o złe intencje, sądzę jednak, że podpisał dokument, który podsunęli mu urzędnicy żywotnie zainteresowani przeforsowaniem pomysłu w kształcie, jaki się urodził w ich głowach.

Są wakacje, szczecinianie na urlopach, głowy zaprzątnięte innymi problemami a tu się funduje nam konsultacje. Czy nie można było ich przeprowadzić we wrześniu?


Mam też inne zastrzeżenie. Żeby cokolwiek konsultować, trzeba dokładnie poznać propozycje. Czytam gazety, słucham radia, ale jakiejś kampanii informacyjnej na temat proponowanych zmian nie zauważyłem. Jeżeli były wzmianki np. w gazetach, to pojawiały się z inicjatywy dziennikarzy. Jak miasto chce rzetelnie skonsultować temat, skoro nie wychodzi z nim do mieszkańców. Słyszymy ogólne hasło – poszerzyć strefę. Jednakże to hasło słyszeliśmy już nie raz. Poszerzymy strefę i będzie lepiej. A ja się pytam komu lepiej? Mieszkańcom, czy spółce Nieruchomości i Opłaty Lokalne?

Czemu mają służyć te zmiany i jaki będzie koszt wdrożenia nowej szerszej strefy? Ilu dodatkowych pracowników musi zatrudnić spółka NiOL, żeby kontrolować całą strefę? Jakie są w ogóle koszty utrzymania spółki NiOL. Ilu członków zarządu pobiera wynagrodzenia, jak wielka jest machina administracyjna? Dlaczego takich informacji nie przekazuje się mieszkańcom? Zapewne po ich uzyskaniu bylibyśmy bardziej kompetentni w roli konsultantów. A może strefa jest po to, by zmniejszyć bezrobocie w Szczecinie. To też warto nam mieszkańcom powiedzieć.

Jeżeli już mielibyśmy coś konsultować, to oczekiwałbym kompleksowej propozycji, w której wskaże się kierowcom miejsca, gdzie nogą zaparkować samochód. Nie można po raz kolejny przeprowadzać operacji pod hasłem „poszerzyć strefę”, bo widzimy, że jest to wyłącznie przeganianie samochodów z miejsca w miejsce. Gdzie jest jakaś wizja, dlaczego rozmyły się pomysły na parkingowce, dlaczego nie wykorzystujemy sprawdzonych w wielu miastach Europy rozwiązań z budową parkingów przy pętlach autobusowych i tramwajowych?
Moja końcowa refleksja jest taka, że dziś nie ma materii do konsultacji.

A. Rutkowski

Fot. Robert STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kierowca
2016-08-03 14:34:26
Obejmijcie od razu całe miasto strefą i przestańcie organizować fałszywe konsultacje, które są tylko do pokazania , że niby liczycie się z głosem ludu. Nie spłynęła kasa na nagrody z budżetu Państwa, to spłynie z SPP. Nieprawdaż?
Stanislaw
2016-07-30 04:27:07
To moze zamiast aut ktore maja powyzej 10 lat zaczniemy porzadnie sprawdzac auta ktore juz jezdza po naszym miescie i zaczniemy eliminowac auta ktore nie spelniaja wymogow homologacji na dzien produkcji. Czyli te auta ktore maja powycinane DPFy czy katalizatory. Stacje kontroli i wyrywkowo policja beda sprawdzac NOx i SOx I nagle okaze sie ze z miasta zniknie okolo 25% samochodow ale nie starszych tylko tych nowych tych ktore maja mniej niz 10 lat a najwiecej zniknie tych wspanialych diesli!!! Te wlasnie auta ktore sa oszukane najwiecej truja!!!!
zed
2016-07-29 16:10:49
Codzi o zanieczyszczanie Śródmieścia spalinami. Samochody starsze niż 10 lat nie spełniają nawet standardu spalania spalin Euro-4. Zakaz wjazdu takich samochodów do centrum to po pierwsze zdrowsze powietrze, po drugie więcej miejsc parkingowych. Taki system Niemcy wprowadzili w Berlinie i świetnie się sprawdza.
zed
2016-07-29 14:56:57
Dobra, przekonaliście mnie. W takim razie wjazd do centrum za stosowną (wysoką) opłatą niezależnie od wieku samochodu.
Do: zed
2016-07-29 12:51:02
A co ma wiek samochodu do parkowania? Każdy samochód musi zaparkować, niezależnie od wieku, tak, jak każdy człowiek zajmuje chodnik, niezależnie od wieku, czy każdy rower zajmuje ścieżkę rowerową, niezależnie od wieku. Warto pomyśleć przed napisaniem czegokolwiek.
do zed
2016-07-29 11:58:46
samochody starsze niż 10 lat wychodzenie z domu ludzi starszych niż np 70 lat bo za wolno chodzą i blokują chodniki, zakaz prowadzenia wózków dziecięcych i może inne idiotyzmy ????
Darek
2016-07-29 11:34:49
Prezydent powinien cofnąć zarządzenie i wyznaczyć komsultacje na wrzesień.
Ehh, ludzie.
2016-07-29 11:17:20
Czy ludzie wreszcie się nauczą, że szumnie nazwane konsultacje społeczne to nic innego jak jedynie poinformowanie mieszkańców o woli prezydenta, a nie zaproszenie do wspólnego uzyskania konsensusu?
zed
2016-07-29 10:56:41
Strefa nie byłaby potrzebna gdyby ograniczyć wjazd do centrum dla samochodów starszych niż 10 lat.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA