środa, 26 czerwca 2019.
Strona główna > Kraj > Posłowie utrzymali obowiązek szczepień [SONDA]

Posłowie utrzymali obowiązek szczepień [SONDA]

Posłowie utrzymali obowiązek szczepień [SONDA]
Data publikacji: 2018-11-09 14:33
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-09 18:08
Wywietleń: 558 360390

Sejm zdecydował w piątek o odrzuceniu obywatelskiego projektu, który przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych. Równocześnie w całej Polsce traw zbieranie podpisów pod projektem innej obywatelskiej ustawy idącej w dokładnie odwrotnym kierunku - "Szczepimy, bo myślimy".

Za odrzuceniem projektu likwidującego obowiązek szczepień opowiedziało się 354 posłów, 10 było przeciw, 16 osób wstrzymało się od głosu.

Podczas czwartkowej wieczornej debaty głosowanie za odrzuceniem zapowiedziały kluby PiS, PO, Nowoczesna i PSL-UED. Wcześniej, także w czwartek, odrzucenie projektu zarekomendowały połączone komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny.

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, głosami sejmowej większości został kilka tygodni temu skierowany do komisji. Politycy Prawa i Sprawiedliwości wyjaśniali, że klub głosował za skierowaniem projektu do komisji, bo PiS obiecało, że nie będzie odrzucało w pierwszym czytaniu projektów obywatelskich. Podnosili także, że procedowanie może być okazją do edukowania na temat zasadności szczepień. Stanowisko rządu do projektu jest negatywne.

Szczepienia obowiązkowe u dzieci i młodzieży do 19. roku życia realizowane są w Polsce według określonego kalendarza. Obowiązkowe szczepienia to m.in. przeciwko: gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio, odrze, śwince, różyczce, tężcowi i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Szczepienia zalecane to m.in. te przeciwko rotawirusom.

Równocześnie w całym kraju trwa zbieranie podpisów pod projektem obywatelskiej ustawy "Szczepimy, bo myślimy". Ma on umożliwić samorządom wprowadzanie punktów za szczepienie dziecka przy przyjmowaniu do publicznych żłobków i przedszkoli. Zbieranie podpisów odbywa się za pośrednictwem internetu oraz w siedzibach Okręgowych Izb Lekarskich w godzinach ich urzędowania w całej Polsce, w tym także w Szczecinie i Koszalinie.

(red, pap)

Fot. Robert Stachnik

Czy samorządy powinny brać pod uwagę szczepienie dziecka przy przyjmowaniu go do żłobka lub przedszkola?

Komentarze

...
ruchy antyszczepionkowe są wspierane m.in z moskwy, to element rosyjskiej wojny hybrydowej tak jak wczesniej wspierali brexit ,trumpa i wybory w 2015 w polsce-Cambridge A,antyszczepow popieraja partie tzw.pseudo antysystempowcy kupis-muzyk z sejmu, korwinisci i narodowcy, pamietajcie o tym na kogo glosowaliscie lub bedziecie glosowac, oni sie nawet z tym nie kryja
2018-11-09 17:51:39

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie