Sobota, 23 września 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Lipa do ścięcia

Data publikacji: 01 marca 2016 r. 22:27
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:45
Lipa do ścięcia
 

Decyzja zapadła: lipa rosnąca zbyt blisko przejścia dla pieszych na ul. Kopernika, przy skrzyżowaniu z ul. Jagiełły, zostanie ścięta. To sprawi, że będzie bezpieczniej.

O feralnym przejściu dla pieszych na ul. Kopernika pisaliśmy już w „Kurierze" kilka razy. Z niechlubnych powodów - zebra ta, jak wynika z przygotowanej przez zachodniopomorskich policjantów „Mapy potrąceń pieszych", jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc w mieście. Dlaczego? Ul. Kopernika jest drogą krajową nr 10. Przez cały dzień panuje tu duży ruch - jeżdżą tędy nie tylko samochody osobowe!

Wzdłuż całej ulicy rosną drzewa, które są pozostałością po przedwojennej alei lipowej. Jak twierdzi Magdalena Grycko, Ogrodnik miejski, zdrowe, zaawansowane wiekiem okazy stanowią dużą wartość przyrodniczą zarówno pod względem krajobrazowym jak i jako potencjalne siedlisko dla ptaków i bezkręgowców. Niestety jedno z nich rośnie tuż przy przejściu dla pieszych i zasłania kierowcom stojących przy krawężników przechodniów. Stąd tak wiele tu potrąceń.

- Decyzja już zapadła - przyznała Magdalena Grycko. - Ze względu na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego drzewo najbardziej zasłaniające widoczność zostanie wycięte. Najprawdopodobniej już w marcu.

Dodatkowo, po usunięciu lipy, przejście będzie lepiej doświetlone. Jak zauważył jeden z naszych Czytelników, wieczorami i w nocy drzewo zasłania również światło ustawionej w pobliżu latarni.

Zapytany przez nas przedstawiciel UM zapowiedział, że przy okazji uporządkowane zostanie oznakowanie na całym odcinku ul. Kopernika, od pl. Dziecka do pl. Zwycięstwa.©℗

Leszek Wójcik

Fot. Ryszard Pakieser

Na zdj.: Drzewo rosnące po lewej stronie (na zdjęciu na pierwszym planie) zostanie wycięte. Dzięki temu kierowcy widzieć będą nadchodzących przechodniów.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Hm
2016-03-02 12:32:45
A na zdjęciu doskonale widać, jak "świetnie" wykorzystane jest skrajne pół metra jezdni. Może wystarczy nieco zwęzić pasy ruchu?
ptak
2016-03-02 10:19:38
Chory pomysł,bez sensu decyzja.Łatwiej wyciąć stare,zdrowe drzewo niż pomyśleć o przesunięciu,zabezpieczeniu, prawidłowym, może dodatkowym oświetleniu przejścia.
Drzewo
2016-03-02 08:50:52
Szkoda drzewa, nie lepiej przesunąć przejście albo nauczyć pieszych, aby nie wbiegali na jezdnię, tylko przedtem sprawdzili, czy droga jest pusta?
?
2016-03-02 04:59:41
Może zebra jest w złym miejscu? Łatwiej chyba przemalować pasy niż usunąć stare drzewo.
ogrodnik
2016-03-02 04:54:04
A nie prosciej (i logiczniej) przeniesc przejscie za skrzyzowanie (w strone Lokietka).
Gość
2016-03-02 00:44:51
Samochody, które stoją za blisko przejść też usuńcie. Ho! Żeby te głąby stawały tylko za blisko... parkowanie na pasach jest na porządku dziennym. Pieszy przed wejściem na pasy nic nie widzi, jak również jadący kierowcy. Ciekawe jakie pole widzenia mają dzieci? Dziwne, że nikt nie dostrzega tego problemu, a SM ma na to wywalone.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA