Czwartek 18 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Lipa Anna i grusza z Doliny Miłości. Wybierz Drzewo Roku

Data publikacji: 2019-06-28 11:24
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:44
Lipa Anna i grusza z Doliny Miłości. Wybierz Drzewo Roku
 

Dwa pomniki przyrody z naszego województwa walczą o tytuł „Drzewo Roku 2019”. To lipa Anna, która rośnie przy siedzibie Nadleśnictwa Kliniska, oraz grusza z Doliny Miłości w Zatoni Dolnej pod Chojną.

W plebiscycie bierze udział 16 drzew z całej Polski. Zwycięzcę wyłoni internetowe głosowanie, które trwa do 30 czerwca.

Organizatorem konkursu jest Klub Gaja. „W konkursie nie szukamy drzewa najwyższego, najgrubszego czy najstarszego, ale drzewa z opowieścią, która pobudza wyobraźnię i integruje lokalną społeczność” – podkreślają organizatorzy plebiscytu. W tegorocznej edycji bierze udział 16 drzew z całej Polski. Na swojego kandydata można głosować tylko do końca czerwca na stronie http://www.drzeworoku.pl.

W naszym województwie na głosy internautów czeka grusza z Doliny Miłości w Zatoni Dolnej (gmina Chojna). Drzewo liczy ok. 168 lat, ma 8 metrów wysokości i 281 cm w obwodzie. Grusza jest pamiątką wielkiej miłości dwojga ludzi. To Anna i Carl Philip von Humbert, którzy przybyli w te okolice na początku XIX w. Z tęsknoty za ukochanym, który musiał na dwa lata wyjechać do Berlina w celach służbowych, Anna założyła park romantyczny oraz pięć sadów owocowych. Przed wejściem do parku miał zawisnąć transparent z napisem „Oto Dolina, którą miłość stworzyła”. Kiedy rodzina Humbert opuściła swe dobra, różne były losy tego miejsca. Po latach odrestaurowano i ocalono wiele miejsc Doliny Miłości, m.in. nadal rośnie tu stara grusza, która wciąż kwitnie i owocuje. Drzewo zostało zgłoszone do konkursu przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chojnie. Na razie oddano na nie 460 głosów.

Lipa Anna, która rośnie na terenie Nadleśnictwa Kliniska, ma zebranych już 1688 głosów i duże szanse na zwycięstwo w konkursie „Drzewo Roku 2019”. Jej wiek szacuje się na 450-600 lat. Wysokość tego pomnika przyrody to 27 m, a obwód – ok. 871 cm. Lipę Annę zgłosiły do konkursu Szkoła Podstawowa w Kliniskach Wielkich oraz Nadleśnictwo Kliniska. Swoją nazwę zawdzięcza Annie Jagiellonce – żonie władcy Pomorza Zachodniego Bogusława X Wielkiego. Legenda głosi, że podczas przyjazdu poselstwa polskiego do szczecińskiego zamku Bogusław przebywał na polowaniu w Puszczy Goleniowskiej. Pod lipą znajdowało się miejsce obozowania Anny, wraz z posłami, która udała się do puszczy na spotkanie z mężem. Lipa Anna to bardzo cenny okaz dendrologiczny. Jest popularnym miejscem szkolnych wycieczek i przyrodników.

(żan)

Fot. materiały organizatora

Na zdjęciu: Grusza z Doliny została zgłoszona do konkursu przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chojnie. 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Bożenka
2019-06-29 03:54:48
Potrzebujemy sadzić więcej drzew i opiekować się nimi, aby trwały i rosły jak te 2 drzewa biorące udział w konkursie.
Dolina Milosci
2019-06-28 12:13:11
Glosowalabym na wszystkie.Ale jak juz trzeba wybrac- to grusza.W Dolinie Milosci bylam.Wzruszajace miejsce i piekna historia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA