Poniedziałek 04 lipca 2022r. 
REKLAMA

Honory dla drzew

Data publikacji: 2016-11-25 09:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:21
Honory dla drzew
 

„Jeśli w Twojej okolicy rośnie wyjątkowe drzewo, które ma swoją legendę lub ciekawą historię czy też integruje lokalną społeczność, zgłoś je do konkursu. Może ono zostać Drzewem Roku 2017!" - zachęca Klub Gaja. Pozostało niewiele czasu: zgłoszenia będą przyjmowane tylko do końca listopada.
Szanse na tytuł Drzewo Roku ma właściwie każdy zielony okaz.

- Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, z opowieścią, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi - wyjaśnia Jolanta Migdał, koordynatorka projektu z Klubu Gaja.

Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń kapituła konkursu wyłoni finałową szesnastkę, która będzie się ubiegać o tytuł Drzewa Roku 2017. To jedyne, zwycięskie, drzewo wybiorą internauci w czerwcu 2017 roku, podczas internetowego plebiscytu. Wygra to z drzew, które zdobędzie najwięcej głosów.

- Głosowanie jest także dobrą okazją do promocji zarówno drzewa jak i lokalnej ojczyzny i jej walorów przyrodniczych, kulturowych i historycznych. Ponadto zdobywca tytułu Drzewo Roku 2017, będzie reprezentował Polskę w konkursie Europejskie Drzewo Roku w lutym 2018 roku. Zgłoszone w poprzedniej edycji konkursu drzewa, które nie znalazły się w finale, mogą być zgłoszone po raz kolejny - dodaje Jolanta Migdał.

Czy w zgłaszanie kandydatów i głosowanie zaangażują się również szczecinianie? Oby. Konkurs jest bowiem skierowany nie tylko do osób indywidualnych, ale również placówek edukacyjnych, urzędów administracji państwowej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców.

Przypomnijmy, że ambasadorami konkursu są: reżyser Kazimierz Kutz, podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska oraz polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek. ©℗
(an)

1. Na zdjęciu: Drzewo Roku 2016 - Dąb Józef w Wiśniowej w woj. podkarpackim, zgłoszony do konkursu przez Starostwo Powiatowe w Strzyżowie i Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Nadleśnictwo Strzyżów oraz Fundację Cherry Home.

2. Plakat plebiscytu pn. „Drzewo Roku". Więcej informacji, regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy do pobrania na stronach: www.drzeworoku.pl, www.swietodrzewa.pl, www.klubgaja.pl.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

bieta
2016-11-25 10:31:29
W mojej okolicy nad stawem rosły piękne drzewa... Rosły razem z dziećmi w mojej rodzinie. Upiększały krajobraz, pachniały, dawały cień ludziom, schronienie ptakom. To już historia. ZUK kazał ściąć je bezlitośnie, bo 'kolidowały z inwestycją', czyli asfaltowaniem i kamienowaniem. Nie mam czego zgłaszać do konkursu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA