wtorek, 28 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Liczą straty po przymrozkach

Liczą straty po przymrozkach

Liczą straty po przymrozkach
Data publikacji: 2017-05-09 09:28
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:36
Wywietleń: 1133 252686

Za nami najchłodniejszy kwiecień od co najmniej 25 lat. Specjaliści z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach policzyli, że w tym roku w kwietniu były u nas aż 24 dni z przymrozkami.

Z soboty na niedzielę (29-30 kwietnia) w Barzkowicach przy gruncie odnotowano minus 7,5 stopnia. Chłody mocno dały się we znaki drzewkom owocowym, zwłaszcza czereśniom. 

– W kwietniu tego roku odnotowaliśmy 24 dni z przymrozkami. Jak tu pracuję, czegoś takiego nie pamiętam – mówi Arkadiusz Semczyszak, główny specjalista ds. ogrodnictwa w Zachodniopomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. – Jeśli jest więcej mroźnych dni i nocy po sobie i przymrozek sięga od półtora metra do nawet 2 metrów w głąb ziemi, to nie ma prawa ocaleć żaden rozkwitnięty kwiatek. Sprawdzaliśmy w terenie, ile na drzewach jest zawiązanych kwiatów czereśni. Gdzieniegdzie tylko 10 proc. kwiatów nie miało brązowych, zamarłych w środku słupków.

Czereśnie, obok moreli i brzoskwiń, to drzewka owocowe najmniej odporne na mróz. Wszystkie one szybko rozpoczynają kwitnienie – czereśnie około dziesięć dni wcześniej niż wiśnie. Mniej narażone na uszkodzenie przez przymrozek są grusze, jabłonie i wiśnie, choć i im dał się we znaki bardzo chłodny w tym roku początek wiosny. Konsumenci muszą się liczyć z tym, że owoce będą w tym sezonie bardzo drogie. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i cyfrowym wydaniu z 9 maja 2017 r.

(żan)

Na zdjęciu: Wiele wskazuje na to, że czereśnie będą w tym roku wyjątkowo drogie. A wszystko przez przymrozki, które spowodowały znaczne straty w sadach.

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Oby tylko...
rolnicy czy sadownicy tak namiętnie już nie starali się o pomoc rządu w zadośćuczynieniu strat, bo to żałosne... Jakoś przykładowo sklepikarze nie robią podobnych akcji w związku z tym, że z powodu zimnego kwietnia i majówek mało sprzedali alkoholu, mięsiwa, tacek na grilla itp. A pamiętajmy, że rolnicy to i tak grupa zawodowa specjalnej troski, bo podlegająca KRUS-owi, a nie ZUS-owi, więc niech nie przeginają!
2017-05-09 15:58:08
M.Dem.
Przymrozki w naszym klimacie w randze katastrofy, do liczenia skutkow ktorej juz przystapili? Technologia "odżywiania" przyrody, która nas karmi, uodparnia ją na trudniejsze warunki, u nas nie do opanowania? W liczeniu strat, których jeszcze nie ma i mogłoby nie być, jesteśmy mistrzami?
2017-05-09 10:36:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie