Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Liberadzki: Zdobędziemy pieniądze na politykę proenergetyczną

Data publikacji: 15 maja 2019 r. 16:16
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:40
Liberadzki: Zdobędziemy pieniądze na politykę proenergetyczną
 

Czystsze powietrze to jeden z naszych priorytetów i wiemy, jak zdobyć pieniądze na realizację polityki proenergetycznej - zapowiada prof. Bogusław Liberadzki, jedynka na liście Koalicji Europejskiej do europarlamentu w okręgu zachodniopomorskie - lubuskie. I dodaje, że Pomorze Zachodnie może być ważnym elementem takiej polityki. 

- Od piętnastu lat Unia Europejska prowadzi gospodarkę niskoemisyjną, czyli wzrost gospodarczy ma następować, ale emisja gazów CO2 i gazów cieplarnianych powinna być coraz niższa - mówił polityk. - Osiągnęliśmy 4 lata temu poziom 12% udziału z odnawialnych źródeł energii, ale czwarty rok ten udział się zmniejsza, rok bieżący to jest ok. 10%, w roku 2020 powinniśmy się wykazać 15% udziałem. Rośnie natomiast udział energii pochodzącej z węgla. Znajdziemy się niedługo w trudnej sytuacji, bo trzeba płacić będzie za prawo do emisji, będzie trzeba po roku 2020 ewentualnie kupować wirtualną energię z OZE od innych państw. To może oznaczać koszt ok. 8 miliardów rocznie.

Liberadzki chciałby, aby Pomorze Zachodnie było zagłębiem odnawialnych źródeł energii. Przemawia za tym wiatr, który mamy i w części morskiej i w części lądowej. Drugi ważny czynnik: produkcja wiatraków w regionie. Trzeci: uzdrowiska zlokalizowane w regionie.

- Występujemy zatem także z propozycją wykorzystania dostępnych źródeł finansowania z Unii Europejskiej - dodawał europoseł. - To są elektrownie wiatrowe, to jest solarny system pozyskiwania, to jest także zmniejszenie zużycia energii, czyli efektywność energetyczna.  Kolejna ważna rzecz to racjonalna wymiana źródeł absorpcji energii, czyli słynna żarówka energooszczędna, i to jest także wymiana źródeł generowania ciepła, czyli piec. Na to można wykorzystać miliardy euro. Co jest nam potrzebne? Bardziej zdecydowana polityka proenergetyczna. Pozyskamy środki na realizację tych programów. Po prostu wiemy, jak to się robi.©℗

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

cdn
2019-05-16 15:15:57
KURIERZE! Przestancie lansowac tego,,kulturalnego komuniste''Bez waszej pomocy wygra bo zach-pomorskie i lubuskie to zaglebie ubecko-sbeckie,trepow LWP,tajnych wspolpracownikow SB,cale klany rodzinne,ich dzieci i wnukowie niejednokrotnie teraz udajacy liberalnych biznesmenow.
Vlad
2019-05-15 23:58:13
Liberadzki przestań kłamać dziadu jeden.
Panie Liberadzki
2019-05-15 21:35:14
Co ze smogiem akustycznym w zakresie infradźwięków generowanym przez wiatraki?, pal licho pozabijane ptaki (przypominam że Zachodniopomorskie jest jest jednym z kluczowych szlaków migracyjnych ptaków - płacz nad przekopem Mierzei przy wybitych dziesiątkach tysięcy ptaków przez wiatraki to mały pikuś). OZE nie są w stanie zastąpić energetyki konwencjonalnej co więcej OZE oznacza ze Polska musiałaby importować więcej gazu. Na uniwersytecie w Greifswaldzie (nieodległym od Szczecina) toczą się od kilku lat prace nad najważniejszym w dziejach ludzkości wynalazkiem - reaktorem kontrolowanej syntezy termojądrowej (stellarotor Wendelstein 7-X) - za 20 - 30 lat wiatraki będą demontowane. Proponowana przez pana Liberadzkiego transformacja energetyczna będzie kosztowała Polskę ok 200 mld Euro i nieodwołalnie oznacza podniesienie cen prądu między 400 a 700% - czy jesteście gotowi na to Polacy? To nieuchronne bo ktoś będzie musiał sfinansować postulaty Liberadzkiego. Dodam ze Polska jest jednym z nielicznych państw które wywiązało się ze swojego obowiązku redukcji emisji CO2 wg protokołu z Kyoto z nadmiarem - ta redukcja wiąże się nieodwołalnie z zubożeniem Polaków bo to waszym kosztem (kosztem rozwoju kraju). Wszystkich którzy mówią o tym ze OZE są niepowtarzalną okazją dla przemysłu wyprowadzam z błędu - większość z kluczowych technologi OZE jest opatentowana i nie jest możliwe w żaden sposób obejście patentów - kraje takie jak Niemcy długo przygotowywały się do transformacji - Polska nie miała takiej możliwości i jest skazana wyłącznie na kupowanie technologi od bogatych krajów... Dużo by o tym pisać... ludzkość nie posiada technologi która pozwalałyby na gromadzenie energii w sposób tani, bezpieczny i neutralny dla środowiska.
Nieufny
2019-05-15 16:56:50
Pamietam ze jak Liberadzki byl ministrem to sie okazalo ze autostrada dr Kulczyka stala sie teraz podobno najdrozsza w Europie. Macie jakies szczegoly?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA