piątek, 23 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Liberadzki: Najważniejsza są finanse

Liberadzki: Najważniejsza są finanse

Liberadzki: Najważniejsza są finanse
Data publikacji: 2019-01-11 14:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:30
Wywietleń: 1380 370997

Jestem przeciwko wiązaniu kwestii praworządności z nowym podziałem unijnych środków - stwierdził prof. Boguslaw Liberadzki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, polityk zachodniopomorskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Wszystko wskazuje na to, że w tegorocznych wyborach będzie walczył o trzecią kadencję w PE.

- Z polskiego punktu widzenia najważniejsza jest perspektywa finansowa Unii 2021-2027 - stwierdził Liberadzki. - Kwota globalnie będzie mniejsza. Będzie głosowanie na temat tego, jak w negocjacjach budżetowych uwzględnić kryterium praworządności. Zgłosiłem wniosek o odrzucenie tego wniosku. Po pierwsze - wszelkie ograniczenia wynikające ze stanu praworządności dotyczą obywateli, nie dotyczą rządu. Po drugie - w Polsce w tym roku będą wybory. Po trzecie - rząd wykonuje krok wstecz, kolejny, i myślę, że w którymś momencie ten poziom sporu będzie mniejszy. Rok 2018 był rokiem wielu debat na temat Polski. Udało mi się przesunąć jedną z debat z daty 13 grudnia, którą uważam za niezwykle niefortunną. Jako SLD udało nam się utrzymać taki ton: nie oskarżamy Polski, mówimy o brakach, opowiadamy się za tym, żeby wobec wszystkich państw stosować te same miary.

Europoseł przekonywał także, że w ubiegłym roku w naszym regionie realizowane były inicjatywy, które obiecywał przed swoją aktualną kadencję. Wymienił takie sprawy jak m.in. budowa drogi S3, jej przedłużenie do Świnoujścia i sfinansowanie budowy tunelu S3, budowa drogi S6 od Szczecina do Koszalina, modernizacja linii kolejowej Szczecin - Poznań - Wrocław.

Polityk przyznał, że w nowej kadencji europarlamentu może dojść do przetasowania na korzyść sił mniej entuzjastycznych wobec Europy niż te, które dominują teraz.

- Jest taka obawa - powiedział. - Zwłaszcza po tym, co dzieje się we Francji. Może być większa siła po stronie Le Pen. Nie wiemy, jak będzie ze zwolennikami Macrona. Prawdopodobnie Europejscy Chadecy będą mniejsi o 30 osób, my tez możemy być mniejsi o 25,30 osób, ale u nas wpływ na to w dużej mierze będzie zniknięcie angielskiej partii labourzystów, ich w związku z Brexitem nie będzie. W nowym parlamencie będzie prawdopodobnie większa siła Zielonych z Niemiec. Zieloni są proeuropejscy, ale z z punktu widzenia polskich interesów nie są najlepszym sojusznikiem.

Nie wiadomo jeszcze, w jakiej formule zachodniopomorskie SLD wystartuje w eurowyborach. Są dwa scenariusze: koalicja ugrupowań lewicowych lub szersza wspólna list ugrupowań antypisowskich

- Rozmowy trwają - powiedział Dariusz Wieczorek, szef SLD w naszym regionie. - Decyzji należy spodziewać się w styczniu. Nie ma się co na siebie obrażać, bo bycie w Unii Europejskiej jest kluczową sprawą, dlatego silna koalicyjna lista z udziałem PO, PSL, Nowoczesnej, Zielonych, SLD, Razem jest jak najbardziej do przyjęcia. Są dwa warunki, które w tych rozmowach stawiamy. Po pierwsze - nie wchodzimy do Koalicji Obywatelskiej, bo nas tu nie interesuje, więc nazwa tego komitetu ma jednoczyć i wskazywać na proeuropejskość. Po drugie - kandydaci, którzy dostaną się do europarlamentu, będą funkcjonować w swoich grupach politycznych. Naszym kandydatem jest prof. Bogusław Liberadzki. Jest to akceptowane przez wszystkie strony, które doceniają fachowość i pozycję pana profesora. Choć ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, należy się spodziewać, że prof. Liberadzki będzie kandydował©℗

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

@kibic
akurat Liberadzki robi dobrą robotę dla naszego regionu. To on załatwił dofinansowanie unijne do drogi S-3
2019-01-11 14:59:01
Piter
Temu gościowi już dziękujemy! Lepiej, gdyby do parlamentu startował Sochański!
2019-01-11 14:50:14
Pytajnik
@ kibic - a dlaczego Twój guru, p.Jarosław nie idzie na emeryturę? Ma tyle samo lat co p.Liberadzki. Poza tym p. Liberadzki będzie dopóty przy władzy, dopóki będą go wybierać ludzie. Takie cuda, kolego, to nie tylko u nas - wszędzie, gdzie są wolne wybory (jeszcze).
2019-01-11 14:46:11
kibic
p.Liberadzki czas na emeryturę ... komuna niby padła tyle lat temu,a Pan wiecznie u władzy.takie cuda to tylko u nas.
2019-01-11 14:21:53

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Spotkanie z autorkami nominowanymi do Nagrody Gryfia

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie