Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Lenin i Stalin znikną także z cmentarza?

Data publikacji: 08 listopada 2016 r. 10:35
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:20
Lenin i Stalin znikną także z cmentarza?
 

Znajdująca się na stargardzkim Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym płaskorzeźba, przedstawiająca sowiecki czołg z zatkniętą flagą z wizerunkami profili Lenina i Stalina, według IPN powinna zostać usunięta. Z takim też wnioskiem, przytaczając zapisy obowiązującej od kilku miesięcy Ustawy o zakazie propagowania totalitaryzmów przedstawiciele IPN wystąpili do wojewody zachodniopomorskiego. Na razie nie ma jednak odpowiedzi.

Piotr Styczewski ze stargardzkiego Urzędu Miejskiego informuje, że wspomnianą wyżej płaskorzeźbę przeniesiono z rozebranego mauzoleum ze śródmieścia Stargardu na Międzynarodowy Cmentarz Wojenny przy ul. Reymonta. A Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej nie uwzględnia usunięcia pamiątkowych tablic i pomników. I jak dotąd stargardzcy urzędnicy nie kierowali do wojewody wniosku w sprawie usunięcia płyty pomnika poświęconego bohaterom Związku Sowieckiego z nekropolii wojennej.

– Teraz bardziej koncentrujemy się na działaniach związanych z kwestią przeniesienia pomnika Zwycięstwa z placu Wolności na cmentarz przy ulicy Reymonta – dodaje Piotr Styczewski. – W sierpniu prezydent Stargardu Sławomir Pajor wystąpił do ministra spraw zagranicznych z prośbą o wyrażenie opinii w sprawie obowiązującej Umowy z 1994 r. między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji, dotyczącej zachowania i utrzymania pomników sowieckich niezwiązanych z pochówkami żołnierzy. Po otrzymaniu wiążącej odpowiedzi w przedmiotowej kwestii podjęte zostały działania dotyczące demontażu pomnika Zwycięstwa. Tę właśnie sprawę traktujemy jako priorytetową. ©℗

Tekst i fot. (gra)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

...
2016-11-09 17:56:58
Świeczki się palą, ktoś pamięta o Rosjanach, którzy tu walczyli...
ckm
2016-11-09 17:25:58
już dawno powinno się to wynieść do 'muzeum stalina i lenina' albo jeszcze lepiej zwalić to wszystko do nowego szczecińskiego schronu pod nazwą 'przełomy'.
tomek
2016-11-08 12:29:56
W 100% podpisuję się pod tym co napisał pan ,,Jakób"
M.Dem.
2016-11-08 12:14:58
W takim razie mamy rozumieć, że IPN MA FOBIE? To do osoby podpisanej "FOBIA".
M.Dem.
2016-11-08 12:06:11
Do "Jakob". Panie Jakubie, kultura juz nie wysoce europejska ale najbardziej elementarna ludzka, zwyczajna, wymaga (np. ta oparta o dekalog rzymsko -katolicki i tzw. sumienie) filozofii zyciowej zupelnie przeciwnej do tego, co prezentuja na codzień ludzie dla których logo pomnikowe jest kultem. W kolejnych pokoleniach. Antypatia do pomników jest wywoływana antypatia do dzisiejszego sposobu na funkcjonowanie w społeczeństwie tych ludzi. Dalej "rewolucyjnych" w najgorszym ze znaczeń. Sami sobie winni.
misiek
2016-11-08 11:56:02
dajcie spokój, szkoda kasy. Wystarczy postawic tabliczkę "oto przykład pomnika, jakich wiele stawiano w PRL" I bedzie to po prostu eksponat muzealny, gdzie ajfonowa młodzież będzie mogła na żywo obejrzec relikty PRLu.
dosior
2016-11-08 11:52:02
Ok ja rozumiem że niektórym te pomniki źle się kojarzą ale nie bądźmy jak islamiści którzy wywalali w powietrze pomniki buddy.Powinno to się zebrać w jednym miejscu kto będzie chciał pielęgnować i oglądać niech to robi.
Czas najwyzszy...
2016-11-08 11:49:30
PO-wysylac to wszystko... w paczkach i listach PO-leconych na Ich tereny za Bugiem !!
FOBIA
2016-11-08 11:22:45
"Fobia (nowołac. phobia z stgr. φόβος phóbos „strach, lęk”) – zaburzenie nerwicowe, którego objawem osiowym jest uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami, związany z unikaniem przyczyn go wywołujących i utrudniający funkcjonowanie w społeczeństwie." to schorzenie w psychiatrii jest skatalogowane pod numerem ICD-10 F40" - Fobia może być nabyta poprzez warunkowanie klasyczne – gdy dana osoba kojarzy obiekt wywołujący lęk z niebezpieczeństwem. """""""Na przykład jako dziecko mogła być straszona pająkami, zamknięta w szafie, gdzie był pająk lub widziała paniczne reakcje swoich rodziców na pająka. Takie wyjaśnienie oferują teorie behawiorystyczne."""""" https://pl.wikipedia.org/wiki/Fobia
Jakób
2016-11-08 10:48:26
To objaw jakiejś nekrofilii czy rusofobii? Już cmentarze chcą przemeblowywać? Może na tym czołgu krzyż przymocują? Co, jak co, ale cmentarze to do tej pory to była rzecz święta. Te działania przypominają postępowanie talibanów afgańskich niszczących posągi Buddy. Czyżby kultura państwa, mieniącego się europejskim, zmierzała ku podobnym zachowaniom?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA