Szczecinianie, których nie stać na wykupienie w aptece przepisanych przez lekarzy niezbędnych medykamentów, mogą wnioskować o wsparcie w realizacji recept do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. W ciągu ostatniego roku z tej możliwości skorzystało prawie 1 770 osób. Wypłacono ponad 6 680 świadczeń, średnia wysokość takiego zasiłku to sto złotych.
Dofinansowanie do zakupu leków jest przyznawane w formie zasiłku celowego, na wniosek podopiecznego MOPR. Przysługuje on osobom spełniającym kryterium dochodowe ustawy o pomocy społecznej (bywają jednak sytuacje szczególnie trudne, gdy potrzebujący takiej pomocy przekraczają określony próg dochodowy, mogą wówczas wnioskować do MOPR o zasiłek celowy specjalny).
- Na pomoc mogą liczyć osoby oraz rodziny, które nie są w stanie samodzielnie wykupić przepisywanych przez lekarzy leków - przypomina Maciej Homis, rzecznik MOPR. - Należy zgłosić się do ośrodka z wycenioną receptą oraz zaświadczeniem od lekarza, że leki są niezbędne.
Pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy i wystawia skierowanie do apteki po odbiór leków, zgodnie z wyceną i możliwościami budżetowymi ośrodka.
- W sytuacjach szczególnie pilnych, na przykład gdy ktoś wychodzi ze szpitala i musi zażywać antybiotyk, lub w przypadku dzieci, formalności załatwiane są w zasadzie od ręki - mówi M. Homis. - W innych przypadkach, cała procedura nie przekracza zazwyczaj trzech dni.
MOPR ma porozumienie z Zachodniopomorską Okręgową Izbą Aptekarską w Szczecinie. Wyceny recept można dokonać w 84 aptekach na terenie całego miasta.
W ostatnich latach Ośrodek wypłaca mniej zasiłków na ten cel.
- Korzystają z nich przede wszystkim osoby starsze lub z różnego rodzaju schorzeniami, które z czasem często trafiają do domów pomocy społecznej, mieszkań chronionych zakładów opiekuńczo - leczniczych lub na dłuższe pobyty w szpitalach - tłumaczy rzecznik MOPR. - W takiej sytuacji przestają korzystać z tej formy wsparcia, ponieważ leki mają zapewnione w placówkach.
W 2017 r. z dofinansowania do leków za pośrednictwem MOPR skorzystało 1767 osób, wypłacono 6 683 świadczenia na łączną kwotę 670 509 zł. Średnia wysokość świadczenia wyniosła 100 zł. Rok wcześniej z pomocy skorzystało 217 osób więcej, a dwa lata wcześniej 2041 osób.
Anna Gniazdowska
Fot. Robert Stachnik