piątek, 04 grudnia 2020r.

Lek z pępowiny

Data publikacji: 2017-11-13 08:59
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:55
Lek z pępowiny
 

Światowy Dzień Krwi Pępowinowej przypada na 15 listopada. Z tej okazji, już dzisiaj i jutro (13 i 14 listopada), w szpitalu „Zdroje” w Szczecinie odbędzie się akcja pobierania krwi pępowinowej na cele publiczne, organizowana przez Polski Bank Komórek Macierzystych. Rodzące w tych dniach kobiety będą mogły podjąć decyzję o przekazaniu tego cennego materiału do publicznego banku krwi, dając tym samym szansę chorym maluszkom na uratowanie ich zdrowia, a nawet życia.

To pierwsza edycja ogólnopolskiej akcji społecznej Zostań Dawcą Krwi Pępowinowej. Projekt realizowany jest pod patronatem Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Lista chorób, w leczeniu których wykorzystuje się komórki macierzyste pochodzące z krwi pępowinowej, liczy kilkadziesiąt pozycji i stale ulega wydłużeniu. Znajdują się na niej niektóre choroby nowotworowe, np. ostre i przewlekłe białaczki i chłoniaki. Komórki macierzyste służą też do leczenia układu krwiotwórczego i odpornościowego oraz pewnych schorzeń genetycznych.

Zabieg pobierania krwi pępowinowej jest całkowicie bezpieczny - zarówno dla matki, jak i dla dziecka, a do jego przeprowadzenia wystarczy pisemnie wyrażona wola kobiety.

(sag)

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ