Czwartek, 21 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Kwartał powoli odkrywa historię

Data publikacji: 31 października 2024 r. 18:56
Ostatnia aktualizacja: 31 października 2024 r. 18:56
Kwartał powoli odkrywa historię
Nocnik, butelki i fajka fajansowa odkopane w kwartale osiemnastym na Starym Mieście w Stargardzie. Fot. MAH w Stargardzie  

W Stargardzie trwają badania archeologiczne kwartału po wyburzonych kamienicach na Starym Mieście. Znaleziono tam już kilka ciekawych obiektów, cennych z historycznego punktu widzenia.   

Archeolodzy w pocie czoła pracują na terenie ogrodzonych działek, znajdujących się na rogu ulic Garncarskiej i Chrobrego. Od 1242 roku do lat 80. XVIII wieku funkcjonował tam młyn, przeniesiony poza miasto. Były tam też działki mieszczańskie.

Prace naukowców ze stargardzkiego muzeum już przyniosły pierwsze efekty. Odkryli tam drewniane nabrzeże Iny, którym regulowano rzekę i XVIII-wieczne zasypisko.

- Natknęliśmy się też na pojedyncze przedmioty i fragmenty ceramiki - informowała nas niedawno Karolina Stań, kierownik Działu Archeologii w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie.

Każdy dzień przynosi nowe odkrycia.

- W trakcie eksploracji obiektu 5 zarejestrowanego w nieistniejącej dzisiaj kamienicy przy Chrobrego koleżanki i koledzy z Działu Archeologii natrafili na porcelanową fajkę, fajansowy nocnik, a także dwie butelki po wodzie mineralnej - poinformowało stargardzkie muzeum. - Pochodzą z przełomu XIX i XX wieku.

- Odkryliśmy ponadto pozostałości systemu nawadniającego, tj. rury wydrążone z drewnianych pni, które prowadziły bezpośrednio od rzeki Iny do studni zarejestrowanej w kamienicy nr 5 - informuje Mateusz Szeremeta, archeolog z MAH. - Rury były ze sobą łączone i uszczelniane mchem. Doprowadzały one wodę do studni w pracowni garbarskiej, która działała na tej parceli.

Badania kwartału potrwają łącznie 3 miesiące i zapewne przyniosą kolejne artefakty. Badania są prowadzone na zlecenie Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. ©℗

(w)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jarl Bischek
2024-11-06 11:21:12
Polska zbrodnia architektoniczna w postaci doprowadzenia do ruiny i zburzenia cennych historycznie kamienic. I nikt nie widzi w tym nic złego. Przyjdzie czas, że Zając i inni za to odpowiedzą. Nie jesteście wieczni.
Gedeon
2024-11-02 00:50:34
No spoko cybuch do fajki....
Lwów
2024-11-01 09:02:13
Niemcy ogladają polskie obrazy które nam ukradli z muzeów.A Polacy ogladają butelki po piwsku wyrzucone przez niemieckiego menela...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA