piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kurtyny i polewaczka (film)

Kurtyny i polewaczka (film)

Kurtyny i polewaczka (film)
Data publikacji: 2015-08-11 17:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-12 23:19
Wywietleń: 1303 11307

Kto w tym roku zaplanował urlop w naszym regionie na półmetek wakacji, nie może narzekać na pogodę. Znowu mamy gorące lato. Tłoczno na plażach, przy lodziarniach, fontannach i kurtynach wodnych. Synoptycy zapowiadają, że ulgi od żaru z nieba będziemy szukać również w najbliższych dniach. 

Dzisiaj znowu słupki na termometrach wskażą ok. 30 stopni Celsjusza. W najbliższych dniach podobno nie będzie chłodniej.

Tego lata synoptycy odnotowali u nas trzy rekordowe dni ciepła.

- Przez dwa dni lipca najwyższa temperatura w cieniu osiągnęła 33,7 stopni Celsjusza - mówi Ryszard Śliwiński, dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. - W sierpniu był jeden taki dzień, temperatura była wówczas dokładnie taka sama.

Do rekordów jednak jeszcze daleko. W lipcu 2010 r. na przykład termometry w cieniu wskazywały u nas 36 stopni C, a w sierpniu 1994 r. - 37, 8 st.

Jednak już przy obecnych temperaturach zalecana jest ostrożność. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed upałami i zaleca m. in. unikać miejsc nasłonecznionych, zakładać luźno dopasowane ubrania, chronić głowę przed słońcem, zwracać szczególną uwagę na samopoczucie dzieci, osób starszych i chorych. Poza tym chłodzić pomieszczenia, w których przebywamy, zasłaniać żaluzje, pić regularnie duże ilości naturalnych soków i niegazowanej wody mineralnej. I - co bardzo ważne - nie pozostawiać w zamkniętym samochodzie ludzi ani zwierząt.

Wraz z upałami na ulice Szczecina powróciły kurtyny wodne. Z radością bawią się w nich dzieci, ale i starsi - choć często nieśmiało - korzystają z ochłody, jaka daje wodna mgła.

- Z kurtyn można korzystać w alei kwiatowej, przy pl. Lotników oraz przy Bramie Portowej - informuje Tomasz Makowski, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie.

Nie ma stałych godzin funkcjonowania - ZWiK uruchamia kurtyny na zlecenie Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, gdy temperatura w cieniu przekroczy 25 st.C.Na zlecenie WGKiOŚ na ulice wyjechała także polewaczka.

- To nie fatamorgana, polewaczka rzeczywiście jeździ - uspokaja Tomasz Makowski, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. - Będzie jeździła po głównych ciągach komunikacyjnych w upalne dni, gdy temperatura przekracza 25 st.

Pojazd będzie można spotkać w godz. 12.30-15 oraz 16-18. Podobnie jak kurtyny wodne, kursuje na zlecenie Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM. ©℗

(ToT, gan)


Fot. Robert STACHNIK

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie