Środa, 29 listopada 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Kurtyny i polewaczka (film)

Data publikacji: 11 sierpnia 2015 r. 17:15
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:27
Kurtyny i polewaczka (film)
 

Kto w tym roku zaplanował urlop w naszym regionie na półmetek wakacji, nie może narzekać na pogodę. Znowu mamy gorące lato. Tłoczno na plażach, przy lodziarniach, fontannach i kurtynach wodnych. Synoptycy zapowiadają, że ulgi od żaru z nieba będziemy szukać również w najbliższych dniach. 

Dzisiaj znowu słupki na termometrach wskażą ok. 30 stopni Celsjusza. W najbliższych dniach podobno nie będzie chłodniej.

Tego lata synoptycy odnotowali u nas trzy rekordowe dni ciepła.

- Przez dwa dni lipca najwyższa temperatura w cieniu osiągnęła 33,7 stopni Celsjusza - mówi Ryszard Śliwiński, dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. - W sierpniu był jeden taki dzień, temperatura była wówczas dokładnie taka sama.

Do rekordów jednak jeszcze daleko. W lipcu 2010 r. na przykład termometry w cieniu wskazywały u nas 36 stopni C, a w sierpniu 1994 r. - 37, 8 st.

Jednak już przy obecnych temperaturach zalecana jest ostrożność. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed upałami i zaleca m. in. unikać miejsc nasłonecznionych, zakładać luźno dopasowane ubrania, chronić głowę przed słońcem, zwracać szczególną uwagę na samopoczucie dzieci, osób starszych i chorych. Poza tym chłodzić pomieszczenia, w których przebywamy, zasłaniać żaluzje, pić regularnie duże ilości naturalnych soków i niegazowanej wody mineralnej. I - co bardzo ważne - nie pozostawiać w zamkniętym samochodzie ludzi ani zwierząt.

Wraz z upałami na ulice Szczecina powróciły kurtyny wodne. Z radością bawią się w nich dzieci, ale i starsi - choć często nieśmiało - korzystają z ochłody, jaka daje wodna mgła.

- Z kurtyn można korzystać w alei kwiatowej, przy pl. Lotników oraz przy Bramie Portowej - informuje Tomasz Makowski, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie.

Nie ma stałych godzin funkcjonowania - ZWiK uruchamia kurtyny na zlecenie Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, gdy temperatura w cieniu przekroczy 25 st.C.Na zlecenie WGKiOŚ na ulice wyjechała także polewaczka.

- To nie fatamorgana, polewaczka rzeczywiście jeździ - uspokaja Tomasz Makowski, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. - Będzie jeździła po głównych ciągach komunikacyjnych w upalne dni, gdy temperatura przekracza 25 st.

Pojazd będzie można spotkać w godz. 12.30-15 oraz 16-18. Podobnie jak kurtyny wodne, kursuje na zlecenie Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM. ©℗

(ToT, gan)


Fot. Robert STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA