Środa, 17 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Ku pamięci wybitnych adwokatów

Data publikacji: 23 listopada 2016 r. 14:31
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:21
Ku pamięci wybitnych adwokatów
Dziekan ORA Włodzimierz Łyczywek wręcza swojej matce Krystynie Łyczywek, znanej fotograficzce, medal wybity z okazji setnej rocznicy urodzin Romana Łyczywka. Fot. E. Bruska  

Dwóm salom Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie patronują od kilku dni dwaj wybitni przedstawiciele polskiej palestry - Roman Łyczywek oraz Jerzy Chmura. Uroczystość nadania salom imion połączono z obchodami setnej rocznicy urodzin mec. R. Łyczywka.

Obaj patroni byli nie tylko wybitnymi adwokatami, ale też publicystami i politykami. I patriotami. Jak przypomniano podczas uroczystości, zmarły w 1994 r. Roman Łyczywek - komendant Wielkopolskiej Chorągwi Harcerzy „Chrobry”, członek Szarych Szeregów, powstaniec warszawski, zaraz po wojnie stał się szczecinianinem. Od początku był liczącą się w swoim środowisku osobą, pełnił ważne funkcje w radach adwokackich. Na przełomie lat 49/50. oskarżony o rzekome szpiegostwo, był represjonowany przez Urząd Bezpieczeństwa. W latach 80. ub. wieku był obrońcą wielu prześladowanych i więzionych przez komunistyczną władzę ludzi ze środowiska „Solidarności”. Mec. R. Łyczywek jest ponadto autorem kilkuset publikacji z dziedziny prawa i jego historii.

Drugi z patronów, Jerzy Chmura, z urodzenia łodzianin, podczas II wojny żołnierz Armii Krajowej, osiadł w Szczecinie w 1957 r. Razem ze swoją żoną współorganizował pomoc prawną dla strajkujących stoczniowców w 1980 r. Był doradcą prawnym zarządu Regionu NSZZ Solidarność, podczas stanu wojennego był obrońcą w kilkudziesięciu procesach politycznych wytaczanych przez władze PRL działaczom podziemia. Bronił też członków komitetu MKZ Szczecin po strajkach 1988 r. Był członkiem Unii Demokratycznej, potem Unii Wolności, senatorem RP. Zmarł w tym roku.

Okręgowa Rada Adwokacka postanowiła uczcić setną rocznicę urodzin mec. Romana Łyczywka wybiciem specjalnego medalu z łacińską sentencją na rewersie - „ Słowa uczą, przykłady pociągają”, który został zaprojektowany przez mec. Jerzego Piosickiego. Dziekan Rady, mec. Włodzimierz Łyczywek wręczył ten medal przedstawicielom naczelnych władz, byłym dziekanom szczecińskiej izby adwokackiej, członkom rodzin obu patronów oraz aplikantom swego ojca. Wysłuchana w skupieniu przez licznie zgromadzonych gości „ Obrona Sokratesa” w świetnym wykonaniu warszawskiego aktora Edwarda Sosny była stosownym akcentem tej uroczystości.
(eb)


Na zdjęciu: Dziekan ORA Włodzimierz Łyczywek wręcza swojej matce Krystynie Łyczywek, znanej fotograficzce, medal wybity z okazji setnej rocznicy urodzin Romana Łyczywka.

Fot. E. Bruska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

sokrates
2016-11-23 17:39:54
Wybitni w manipulacji - nadzwyczajna kasta.
Wybitność nie jest dziedziczna.
2016-11-23 17:19:23
.
;
2016-11-23 14:48:03
Co w rodzinie, to nie zginie ;/

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA