Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Kto chętny na 3 miliony?

Data publikacji: 20 stycznia 2017 r. 09:36
Ostatnia aktualizacja: 03 lipca 2020 r. 11:13
Kto chętny na 3 miliony?
 

To jedne z nielicznych miejskich programów pomocowych, skierowane do wspólnot mieszkaniowych. Jedyne - przeznaczone na tworzenie przydomowych terenów zielonych, miejsc rekreacji i wypoczynku, sąsiedzkich placów zabaw. Cieszące się tak wielkim zainteresowaniem szczecinian, że w tym roku z pulą większą niż w minionych - 3 milionów złotych.

Mowa o programach: „Zielone podwórka Szczecina" oraz „Zielone przedogródki Szczecina". Pierwszy wystartował przed blisko dekadą, stając się wzorcowym dla innych miast w kraju. Zyskał uznanie za „wybitne, nowatorskie i efektywne działania obywatelskie na rzecz dobra wspólnego”, zostając m.in. finalistą Nagrody Obywatelskiej Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego (2013 r.). Dzięki wsparciu z tej puli do tej pory 86 wspólnotowych podwórek przeszło zieloną metamorfozę.

O ile walorem pierwszego z programów jest przede wszystkim tworzenie miejsc rekreacji i wypoczynku na tyłach domów, o tyle drugi ruszył - dosłownie - na frontach kamienic: przed dwoma laty dla poprawy estetki miasta, szczególnie jego głównych, reprezentacyjnych i głównie śródmiejskich ulic oraz alei. Z charakterystycznym i rozpoznawalnym efektem, jaki widać m.in. wzdłuż al. Papieża Jana Pawła II, między placami: Grunwaldzkim i Armii Krajowej.
W tym roku również ruszyła edycja zielonych przedogródków oraz podwórek Szczecina. Na zlecenie miasta, prowadzeniem obu programów zajmuje się Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych. To w siedzibie tej jednostki budżetowej, przy ul. Mariackiej, już można składać wnioski o dofinansowanie. Mogą na nie liczyć wszystkie działania polegające na tworzeniu terenów zielonych, np. trawników, nasadzeń, żywopłotów, wraz z towarzyszącą infrastrukturą i miejscami wypoczynku, jak chodniki i ławki. Także budowa placów zabaw dla najmłodszych, czyli np. huśtawek, zjeżdżalni, piaskownic.

Tyle że wysokość przyznanych środków będzie różna. W przypadku tworzenia terenów zielonych wraz z towarzyszącą infrastrukturą i miejscami wypoczynku miasto pokryje 75 procent kosztu przedsięwzięcia. Tylko w przypadku tworzenia placów zabaw wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć na więcej, czyli na zwrot 95 proc. wydatków poniesionych na zakup i montaż urządzeń zabawowych oraz specjalistycznej tzw. bezpiecznej nawierzchni montowanej pod nimi. Co ważne, koszty sporządzenia projektu oraz kosztorysów inwestycji będą zwracane do wysokości 2,5 tysiąca złotych wyłącznie wspólnotom mieszkaniowym, których wnioski zostaną zakwalifikowane do dofinansowania w ramach programu zielonych podwórek lub przedogródków Szczecina.

- W związku z dużym zainteresowaniem wspólnot mieszkaniowych kwoty gminnych dofinansowań w bieżącym zostały zwiększone o kolejny milion. Szczecin przeznaczył po 1,5 mln zł na realizację każdego z programów - informuje ZBiLK. - Pieniądze te pozwolą na przemianę większej liczby podwórek i przedogródków.

I przypomina:

- Program „Zielone podwórka Szczecina" jest skierowany do wspólnot mieszkaniowych znajdujących się w budynkach położonych na terenie miasta, w których znajdują się lokale stanowiące własność gminy lub spółki komunalnej. Także do wspólnot posiadających zawarte porozumienie/umowę z gminą lub spółką komunalną na korzystanie z terenu stanowiącego własność gminy, służącego do użytku właścicieli nieruchomości wspólnej i dla jej potrzeb związanych z prawidłowym funkcjonowaniem nieruchomości. Natomiast w przypadku programu „Zielone przedogródki Szczecina" nie obowiązuje kryterium mówiące o lokalach komunalnych znajdujących się we wspólnocie.

Nabór wniosków od zainteresowanych wspólnot mieszkaniowych już się rozpoczął, a potrwa do 1 marca. Wyniki podziału zielonego tortu, wartego 3 miliony złotych, poznamy najprawdopodobniej dopiero w kwietniu. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Wnioski i regulaminy obu zielonych programów Szczecina są dostępne na stronie: zbilk.szczecin.pl

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Spore zacieki i plamy... na sufitach w mieszkaniach,
2017-01-20 12:19:31
A kiedy wreszcie i nareszcie ZBiLK naprawi mocno dziurawy od lat... dach, na budynku przy ul. Grobla 8 A - przy bylej Stoczni Jachtowej na Golecinie w Szczecinie ! Gdzie o tragicznym stanie korytarza przy schodach juz nie wspomne !!
niezielono nam
2017-01-20 10:16:35
Już raz stworzono przydomowe tereny zielone - przy al. Jana Pawła II (od pl. Grunwaldzkiego do Wielkopolskiej), a potem ile musieliśmy się o tym naczytać. A to o usunięciu starych drzew, a to nasadzeniu roślin nieodpowiednich do terenu, a to ich usychaniu. Oby to się nie powtórzyło.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA