niedziela, 19 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Książnica dłużej czynna? Młodzi Demokraci złożyli petycję

Książnica dłużej czynna? Młodzi Demokraci złożyli petycję

Książnica dłużej czynna? Młodzi Demokraci złożyli petycję
Data publikacji: 2019-02-20 16:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:09
Wywietleń: 655 376631

Petycję na ręce dyrektora Książnicy Pomorskiej z ponad 600 podpisami złożyło w środę Stowarzyszenie Młodych Demokratów. Chcą wydłużenia godzin funkcjonowania tej placówki. Podobny postulat wyślą do rektorów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Uniwersytetu Szczecińskiego.

Tydzień temu Młodzi Demokraci zaprezentowali petycję z postulatem, aby wydłużyć godziny otwarcia Książnicy Pomorskiej: w tygodniu od godz. 8 do 22 i w soboty od 9 do 19. Ten sam postulat kierują również do Bibliotek Głównych ZUT oraz US.

- Biblioteki główne ZUT i US zamykane są w tygodniu w godzinach 18, 19. Uważamy, że ten czas jest niewystarczający - mówił Stanisław Kaup, przewodniczący szczecińskiego Stowarzyszenia Młodych Demokratów. - Z kolei biblioteka główna Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego otwarta jest w tygodniu od 8 do 22, a w soboty od 9 do 19. Chcemy równać standardy na szczecińskich uczelniach.

Zbiórkę podpisów rozpoczęli w zeszłym tygodniu. Na liście podpisało się 630 użytkowników Książnicy Pomorskiej. Jak twierdzą Młodzi Demokraci, chcą pozwolić uczniom i studentom na dłuższe przebywanie w książnicy, szczególnie w czasie kiedy jest to najbardziej potrzebne, czyli podczas egzaminów maturalnych i w czasie sesji na uczelniach wyższych.

- Młodzież chce korzystać z biblioteki, co może tylko i wyłącznie cieszyć. Nie jest to jednak sprawa prosta - mówił Lucjan Bąbolewski, dyrektor Książnicy Pomorskiej. - Takie zmiany nie mogą się odbyć z godziny na godzinę. Niedawno przechodziliśmy podobne, kiedy wydłużyliśmy działanie Książnicy do godziny 20. Wiem, jak wiele uzgodnień trzeba uzyskać w takiej sytuacji, począwszy od zmiany w regulaminie pracy, który uzgadnia się ze związkami zawodowymi oraz przedstawicielami pracowników. Ze względu na bezpieczeństwo zbiorów mamy też rygorystyczny plan ich ochrony, który także podlega uzgodnieniu z wojewódzkim komendantem policji.

Lucjan Bąbolewski podkreślił, że przed taką zmianą należy wykonać wiele czynności, aby w efekcie dojść do postulowanego przez młodych wydłużenia pracy placówki.

- Chcemy spróbować, zapewne w przeciągu kilku miesięcy, opracować projekt, który pozwoli sprawdzić, czy pomysł jest w pełni wykonalny i realny, między innymi ze względu na zainteresowanie. Jeżeli okazałoby się, że po godzinie 21 czytelników nie będzie, to prawdopodobnie odstąpilibyśmy od tego pomysłu. Co innego w przypadku, kiedy młodzież rzeczywiście będzie korzystać z naszych zasobów w tych godzinach.

Obecnie Książnica Pomorska otwarta jest w tygodniu w godz. 9-20, a w soboty w godz. 9-15. ©℗

Karolina Nawrocka

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Czytelnik Łukasz
Książnica Pomorska to nie to samo, co filie MBP z m.in. Grocholą albo inną Masłowską, czy biblioteki uczelniane. W Książnicy mieszczą się skarby piśmiennictwa, jak np. inkunabuły. To nie takie proste.
2019-02-21 10:45:40
ja
600 podpisów co to jest!!!! Godziny teraz są odpowiednie, bez przesady!!!
2019-02-21 07:30:25
zak
Przecież to młodzieżówka PO. To jacy z nich demokraci?
2019-02-21 00:26:15
hoho
chcą sobie zrobić z biblioteki dom studencki? już teraz przesiadują tam po kątach cały dzień jak w knajpie, wkrótce wyjdą z propozycją sprzedaży napojów wyskokowych.
2019-02-20 17:15:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie