Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Książnica dłużej czynna? Młodzi Demokraci złożyli petycję

Data publikacji: 20 lutego 2019 r. 16:17
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:33
Książnica dłużej czynna? Młodzi Demokraci złożyli petycję
 

Petycję na ręce dyrektora Książnicy Pomorskiej z ponad 600 podpisami złożyło w środę Stowarzyszenie Młodych Demokratów. Chcą wydłużenia godzin funkcjonowania tej placówki. Podobny postulat wyślą do rektorów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Uniwersytetu Szczecińskiego.

Tydzień temu Młodzi Demokraci zaprezentowali petycję z postulatem, aby wydłużyć godziny otwarcia Książnicy Pomorskiej: w tygodniu od godz. 8 do 22 i w soboty od 9 do 19. Ten sam postulat kierują również do Bibliotek Głównych ZUT oraz US.

- Biblioteki główne ZUT i US zamykane są w tygodniu w godzinach 18, 19. Uważamy, że ten czas jest niewystarczający - mówił Stanisław Kaup, przewodniczący szczecińskiego Stowarzyszenia Młodych Demokratów. - Z kolei biblioteka główna Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego otwarta jest w tygodniu od 8 do 22, a w soboty od 9 do 19. Chcemy równać standardy na szczecińskich uczelniach.

Zbiórkę podpisów rozpoczęli w zeszłym tygodniu. Na liście podpisało się 630 użytkowników Książnicy Pomorskiej. Jak twierdzą Młodzi Demokraci, chcą pozwolić uczniom i studentom na dłuższe przebywanie w książnicy, szczególnie w czasie kiedy jest to najbardziej potrzebne, czyli podczas egzaminów maturalnych i w czasie sesji na uczelniach wyższych.

- Młodzież chce korzystać z biblioteki, co może tylko i wyłącznie cieszyć. Nie jest to jednak sprawa prosta - mówił Lucjan Bąbolewski, dyrektor Książnicy Pomorskiej. - Takie zmiany nie mogą się odbyć z godziny na godzinę. Niedawno przechodziliśmy podobne, kiedy wydłużyliśmy działanie Książnicy do godziny 20. Wiem, jak wiele uzgodnień trzeba uzyskać w takiej sytuacji, począwszy od zmiany w regulaminie pracy, który uzgadnia się ze związkami zawodowymi oraz przedstawicielami pracowników. Ze względu na bezpieczeństwo zbiorów mamy też rygorystyczny plan ich ochrony, który także podlega uzgodnieniu z wojewódzkim komendantem policji.

Lucjan Bąbolewski podkreślił, że przed taką zmianą należy wykonać wiele czynności, aby w efekcie dojść do postulowanego przez młodych wydłużenia pracy placówki.

- Chcemy spróbować, zapewne w przeciągu kilku miesięcy, opracować projekt, który pozwoli sprawdzić, czy pomysł jest w pełni wykonalny i realny, między innymi ze względu na zainteresowanie. Jeżeli okazałoby się, że po godzinie 21 czytelników nie będzie, to prawdopodobnie odstąpilibyśmy od tego pomysłu. Co innego w przypadku, kiedy młodzież rzeczywiście będzie korzystać z naszych zasobów w tych godzinach.

Obecnie Książnica Pomorska otwarta jest w tygodniu w godz. 9-20, a w soboty w godz. 9-15. ©℗

Karolina Nawrocka

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Czytelnik Łukasz
2019-02-21 10:45:40
Książnica Pomorska to nie to samo, co filie MBP z m.in. Grocholą albo inną Masłowską, czy biblioteki uczelniane. W Książnicy mieszczą się skarby piśmiennictwa, jak np. inkunabuły. To nie takie proste.
ja
2019-02-21 07:30:25
600 podpisów co to jest!!!! Godziny teraz są odpowiednie, bez przesady!!!
zak
2019-02-21 00:26:15
Przecież to młodzieżówka PO. To jacy z nich demokraci?
hoho
2019-02-20 17:15:21
chcą sobie zrobić z biblioteki dom studencki? już teraz przesiadują tam po kątach cały dzień jak w knajpie, wkrótce wyjdą z propozycją sprzedaży napojów wyskokowych.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA