sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Krótka zielona kołdra

Krótka zielona kołdra

Krótka zielona kołdra
Data publikacji: 2016-03-08 21:46
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:56
Wywietleń: 1790 122685

Jeżeli pielęgnacja szczecińskiej zieleni miałaby stać na wysokim poziomie, to w tym roku potrzeba by na nią przeznaczyć - jak twierdzi ogrodnik miasta - co najmniej 12 milionów złotych. Tymczasem w budżecie Szczecina jest zarezerwowanych ledwie 7. W kolejce na rewitalizację od lat czekają więc reprezentacyjne i zabytkowe parki Kasprowicza oraz Żeromskiego, także zieleń Cmentarza Centralnego. Bezskutecznie, więc ich starodrzew bezpowrotnie niszczeje.

W najgorszym stanie jest zieleń „parku, co pochował umarłych". Jednak nie ma co liczyć, że w najbliższym czasie zostanie przeprowadzona choćby jej inwentaryzacja.

- Inwestycje w zieleń są bardzo kosztowne. Trzeba je realizować według ustalonych priorytetów. Bo nie dysponujemy na ten cel tak dużym budżetem, jak byśmy chcieli - Magdalena Grycko, ogrodnik miasta tłumaczyła ostatnio radnym z Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska RM.- Dość powiedzieć, że tylko w al. Papieża Jana Pawła II mogę dwa razy w miesiącu zlecać koszenie trawy. W pozostałych rejonach są koszone 3-4 razy w sezonie. Trudno więc mówić o utrzymywaniu trawników w mieście, a raczej o... chwastownikach.

Na liście wspomnianych priorytetów Cmentarz Centralny zajmuje pozycję dość odległą. Na pierwszym miejscu jest obecnie Arboretum „Syrenie Stawy". Tuż za nim są parki Żeromskiego i Kasprowicza. Wszystkie razem włożone do jednego „zielonego worka" Szczecina Wieloletniej Prognozy Finansowej (WPF).

Jednak teraz - z racji priorytetów w zarządzaniu zielenią - liczy się przede wszystkim fakt, że do tej pory nie został rozstrzygnięty, ogłoszony z dużym opóźnieniem, przetarg na bieżącą konserwację i utrzymanie (w latach 2016-17) szczecińskiej zieleni. Zakład Usług Komunalnych po raz kolejny przesunął termin postępowania. Tym razem na 10 marca wyznaczając datę składania ofert przez firmy zainteresowane sięgnięciem po kęs wartego miliony „zielonego tortu". A po drodze... czterokrotnie zmieniając treść specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) i tyleż samo razy prostując ogłoszenie o zamówieniu, pisząc wyjaśnienia na składane przez oferentów liczne pytania do treści SIWZ. W tym ostatnim przypadku odnosząc się też do kwestii gwarancji. Bo - przypomnijmy - ZUK w specyfikacji głównego z zielonych przetargów nie uwzględnił dostarczenia „materiału sadzeniowego" (co nasz „Kurier" wytknął w publikacji pt. „Dzielenie zielonego tortu" - przyp. aut.). Na to planuje przeprowadzenie odrębnego postępowania. Rzecz w tym, że... nawet go jeszcze nie ogłosił. ©℗

Więcej czytaj w „Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Arleta NALEWAJKO

Krótka zielona kołdra Krótka zielona kołdra Krótka zielona kołdra Krótka zielona kołdra

Komentarze

@@@
ale dla KK jest kurczę. Było to kiedyś miasta zieleni i tylko zdjęcia nam o tym przypominają
2016-03-09 11:59:18
Ogłupiały sportem
Miasto zieleni - Szczecin już dawno takim nie jest, NIESTETY!
2016-03-09 09:06:39
ściema
W dniu dzisiejszym nie było takich krokusów!!! czyli ściema
2016-03-08 22:06:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie