czwartek, 22 sierpnia 2019.
Strona główna > Gospodarka > Zmierzch gotówki

Zmierzch gotówki

Zmierzch gotówki
Data publikacji: 2016-03-01 15:54
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1763 121881

Według NBP w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku wykonaliśmy aż o 40 procent więcej płatności bezgotówkowych niż rok wcześniej. Ale jeszcze nie zanosi się na to, że gotówka i bankomaty odejdą do lamusa.

Wielu zapewne już zapomniało, że sieć sklepów Biedronka jeszcze nie tak dawno akceptowała wyłącznie gotówkę. Podobnie było w małych sklepikach. To się jednak zmienia, a dzięki popularności operacji zbliżeniowych wykonujemy coraz więcej płatności bezgotówkowych nawet na niewielkie kwoty.

- Płacenie kartą ma wiele zalet, ale warto pamiętać, że mają one również pewne wady - przypomina Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander. - Za pomocą karty przestępca może ukraść nam dużą kwotę pieniędzy. Aby temu zapobiec, pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim kod PIN nie powinien być nigdzie zapisywany, a w szczególności nie na karcie, której dotyczy. Ponadto powinniśmy uważać przy podawaniu PIN, aby nie został on przez kogoś podejrzany. Dlatego należy zasłaniać klawiaturę terminala czy też bankomatu w momencie wpisywania tego numeru.

Zaleca się również, aby przed skorzystaniem z bankomatu dokładnie mu się przyjrzeć. Dzięki temu mamy szansę zauważyć podejrzane zmiany w jego wyglądzie, mogące świadczyć o zamontowaniu instalacji służących kradzieży danych.

O bezpieczeństwie trzeba też pamiętać podczas płatności internetowych z wykorzystaniem karty. Do ich wykonania zwykle potrzebne są informacje o jej numerze i okresie ważności, imię i nazwisko posiadacza oraz zapisany na odwrocie kod CVV.

Niestety te dane łatwo podejrzeć. Zdarza się też, że hakerzy wykradają je z baz danych sklepów.

- W takich sytuacjach banki zwracają klientom wszystkie skradzione pieniądze, ale rozpatrywanie reklamacji trwa dość długo i jest stresujące - zauważa Jarosław Sadowski. - Dlatego warto ustanowić sobie niskie limity bezpieczeństwa na karcie. Przydatna może też być usługa automatycznego powiadamiania nas smsem o dokonanych operacjach.
(jps)

 

Fot. Paulina Sikora

Komentarze

Papier
Nic nie zastąpi szelestu banknotów, taka prawda. Szara strefa pewnie też woli gotówkę.
2016-03-02 09:15:34
JA
666
2016-03-01 17:11:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie