czwartek, 01 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kotwica podkreśla morskość

Kotwica podkreśla morskość [GALERIA]

Kotwica podkreśla morskość
Data publikacji: 2016-06-12 10:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:06
Wywietleń: 1876 138934

Na skwerze Kapitanów na szczecińskiej Łasztowni od niedawna stoi kotwica. To kolejny morski akcent w tej części miasta. W sobotę (11 czerwca), przy okazji Dni Morza, odbyła się sympatyczna uroczystość: chrzest kotwicy wodą z Odry.

Prezes fundacji Moja Łasztownia Jan Dębski zrealizował swój kolejny pomysł. Sprawił, że kotwicę, która przez lata stała obok szczecińskiego Hotelu Park, przeniesiono na skwer Kapitanów - z jednego miejskiego terenu na drugi.

- To kotwica pochodząca z jednej z pierwszych pogłębiarek, jakie pracowały w Szczecinie - wspomina prezes Dębski, który w przeszłości był m.in. w zarządzie szczecińskiego Dragmoru. I to za jego sprawą kotwica trafiła przed laty do parku im. Stefana Żeromskiego.

Wnuczki pana Jana polały kotwicę wodą z Odry, dokonując jej symbolicznego chrztu.

- Tym sposobem rozpoczęliśmy na Łasztowni budowę Muzeum Morskiego - powiedział prezes Dębski.

Uroczystość odbyła się m.in. w obecności członków szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej oraz wiceprezydenta Szczecina Krzysztofa Soski.

- Pięknieje ten plac, za co dziękujemy miastu i fundacji - podkreślił kpt. ż.w. Włodzimierz Grycner. - Prosimy o więcej.

Podczas uroczystości dziękowano też Laurze Hołowacz, szefowej firmy CSL Internationale Spedition, która przyczyniła się do ożywienia tego miejsca.

- Z tej perspektywy można zobaczyć, jak zmienia się Łasztownia - mówił wiceprezydent Soska. - Cieszę się, że środowisko zaczyna się konsolidować, staje się coraz bardziej aktywne. To jest kwiat morskiego Szczecina. (ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

Kotwica podkreśla morskość Kotwica podkreśla morskość Kotwica podkreśla morskość Kotwica podkreśla morskość Kotwica podkreśla morskość Kotwica podkreśla morskość Kotwica podkreśla morskość Kotwica podkreśla morskość Kotwica podkreśla morskość Kotwica podkreśla morskość Kotwica podkreśla morskość Kotwica podkreśla morskość

Komentarze

Symbole pracy
Obok kotwicy można położyć wał napędowy od Jelcza jako symbol transportu drogowego, dalej tradycyjnie oś z kołami na szynach wózka wagonu kolejowego "węglarki", a następnie od koparki gąsiennica i łyżka nabierająca - jako symbol budownictwa ogólnego oraz hak od dźwigu - symbol portowych przeładunków drobnicowych itp., a i ten pająk z dachu tramwaju - symbol komunikacji miejskiej.
2016-06-13 16:10:38
Kotwica podkreśla marskość
... i te tłumy, nie do opanowania.
2016-06-13 09:58:37
Piston
Złomiarze juz to pewnie niedługo przejmą ;-)
2016-06-12 21:44:29
kotwice przyjmę
Ha, ha, ha Jest jeszcze kotwica na Tobruckim i przed muzeum
2016-06-12 19:05:32
prosimy o wiecej?
Cala naprzod, teraz czas na przeniesienie kotwicy z ul Santockiej oraz kotwicy z polany na Glebokim.
2016-06-12 18:07:34
Piata_KOTWICA
W Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego jest już Dział Morski. Po co rozmnażać idiotyczne byty. Może niech ta Łasztownia pozostanie wolna od tzw. "instytucji publicznych" akurat tam potrzebnych "jak piąta KOTWICA u burty", i to wszystko ze "skarbu" miasta, które żadnego "skarbu" nie ma bo jest zadłużone po kapitańskie pachy. Tych morskich psychopatów z paskami na rękawach co zabetonują każdy urokliwy zakątek w mieście należy ostudzić wodą z Odry i polecić opiece bóstwa odrzańskiego - Wiadrusa. Komu przeszkadza ten piękny widok ze Skweru Kapitanów na Szczecin po drugiej stronie rzeki ? Jak tam powstanie muzeum to pies z kulawą nogą tam nie zajrzy i tylko pracownicy muzeum będą wychodzić co 3 kwadranse na papierosa, bo tak się pracuje w takich psu na budę potrzebnych przybytkach. Jeżeli coś ma sens w takim miejscu to samofinansujący się hotel żeglarski, gdzie będą z tego jakieś pożytki a nie tylko koszty i zadłużenia. Ale też mądrą konsekwencją jest aby niczego nowego nie wstawiać i nie budować a jedynie remontować istniejące już zabytkowe obiekty. Co na to Architekt Miasta ? Czy ma sens bezmyślne budownictwo na tym historycznym i i mającym swój nastrój i klimat terenie ? Miejsce Kapitanów jest na morzu a te żelastwo z zardzewiałych kotwic to niech sobie w ogródku przed własnym domem składują. //Boromeusz_
2016-06-12 13:59:34
timek
Nie wiele pozostało po dawnej świetności Szczecinie. Na dzień dzisiejszy przeniesieni kotwicy z miejsca na miejsce jest powodem do zadowolenia, błysku fleszy. Marazm...
2016-06-12 12:14:00

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie