Piątek, 01 grudnia 2023 r. 
-6 szczecin
REKLAMA

Kotwica podkreśla morskość [GALERIA]

Data publikacji: 12 czerwca 2016 r. 10:48
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:06
Kotwica podkreśla morskość
 

Na skwerze Kapitanów na szczecińskiej Łasztowni od niedawna stoi kotwica. To kolejny morski akcent w tej części miasta. W sobotę (11 czerwca), przy okazji Dni Morza, odbyła się sympatyczna uroczystość: chrzest kotwicy wodą z Odry.

Prezes fundacji Moja Łasztownia Jan Dębski zrealizował swój kolejny pomysł. Sprawił, że kotwicę, która przez lata stała obok szczecińskiego Hotelu Park, przeniesiono na skwer Kapitanów - z jednego miejskiego terenu na drugi.

- To kotwica pochodząca z jednej z pierwszych pogłębiarek, jakie pracowały w Szczecinie - wspomina prezes Dębski, który w przeszłości był m.in. w zarządzie szczecińskiego Dragmoru. I to za jego sprawą kotwica trafiła przed laty do parku im. Stefana Żeromskiego.

Wnuczki pana Jana polały kotwicę wodą z Odry, dokonując jej symbolicznego chrztu.

- Tym sposobem rozpoczęliśmy na Łasztowni budowę Muzeum Morskiego - powiedział prezes Dębski.

Uroczystość odbyła się m.in. w obecności członków szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej oraz wiceprezydenta Szczecina Krzysztofa Soski.

- Pięknieje ten plac, za co dziękujemy miastu i fundacji - podkreślił kpt. ż.w. Włodzimierz Grycner. - Prosimy o więcej.

Podczas uroczystości dziękowano też Laurze Hołowacz, szefowej firmy CSL Internationale Spedition, która przyczyniła się do ożywienia tego miejsca.

- Z tej perspektywy można zobaczyć, jak zmienia się Łasztownia - mówił wiceprezydent Soska. - Cieszę się, że środowisko zaczyna się konsolidować, staje się coraz bardziej aktywne. To jest kwiat morskiego Szczecina. (ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Symbole pracy
2016-06-13 16:10:38
Obok kotwicy można położyć wał napędowy od Jelcza jako symbol transportu drogowego, dalej tradycyjnie oś z kołami na szynach wózka wagonu kolejowego "węglarki", a następnie od koparki gąsiennica i łyżka nabierająca - jako symbol budownictwa ogólnego oraz hak od dźwigu - symbol portowych przeładunków drobnicowych itp., a i ten pająk z dachu tramwaju - symbol komunikacji miejskiej.
Kotwica podkreśla marskość
2016-06-13 09:58:37
... i te tłumy, nie do opanowania.
Piston
2016-06-12 21:44:29
Złomiarze juz to pewnie niedługo przejmą ;-)
kotwice przyjmę
2016-06-12 19:05:32
Ha, ha, ha Jest jeszcze kotwica na Tobruckim i przed muzeum
prosimy o wiecej?
2016-06-12 18:07:34
Cala naprzod, teraz czas na przeniesienie kotwicy z ul Santockiej oraz kotwicy z polany na Glebokim.
Piata_KOTWICA
2016-06-12 13:59:34
W Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego jest już Dział Morski. Po co rozmnażać idiotyczne byty. Może niech ta Łasztownia pozostanie wolna od tzw. "instytucji publicznych" akurat tam potrzebnych "jak piąta KOTWICA u burty", i to wszystko ze "skarbu" miasta, które żadnego "skarbu" nie ma bo jest zadłużone po kapitańskie pachy. Tych morskich psychopatów z paskami na rękawach co zabetonują każdy urokliwy zakątek w mieście należy ostudzić wodą z Odry i polecić opiece bóstwa odrzańskiego - Wiadrusa. Komu przeszkadza ten piękny widok ze Skweru Kapitanów na Szczecin po drugiej stronie rzeki ? Jak tam powstanie muzeum to pies z kulawą nogą tam nie zajrzy i tylko pracownicy muzeum będą wychodzić co 3 kwadranse na papierosa, bo tak się pracuje w takich psu na budę potrzebnych przybytkach. Jeżeli coś ma sens w takim miejscu to samofinansujący się hotel żeglarski, gdzie będą z tego jakieś pożytki a nie tylko koszty i zadłużenia. Ale też mądrą konsekwencją jest aby niczego nowego nie wstawiać i nie budować a jedynie remontować istniejące już zabytkowe obiekty. Co na to Architekt Miasta ? Czy ma sens bezmyślne budownictwo na tym historycznym i i mającym swój nastrój i klimat terenie ? Miejsce Kapitanów jest na morzu a te żelastwo z zardzewiałych kotwic to niech sobie w ogródku przed własnym domem składują. //Boromeusz_
timek
2016-06-12 12:14:00
Nie wiele pozostało po dawnej świetności Szczecinie. Na dzień dzisiejszy przeniesieni kotwicy z miejsca na miejsce jest powodem do zadowolenia, błysku fleszy. Marazm...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA