To było przedłużenie minionego weekendu, bo poniedziałkowa (23 bm.) uroczysta sesja Rady Miejskiej w Filharmonii Koszalińskiej nie była jedynym wydarzeniem w dniu jubileuszu 750. rocznicy uzyskania praw miejskich.
Martin Schoebel, dyrektor Landesarchiv w Greifswaldzie, otworzył w Muzeum wystawę pt. „Cossalin ad fontes. Koszalin w najstarszych przekazach źródłowych”. To kilkanaście oryginalnych dyplomów średniowiecznych z niemieckich zbiorów.
– To dokumenty z czasów, kiedy Koszalin nie był miastem, ale miał się nim stać – powiedział gość zza Odry, który zarazem m.in. przypomniał znaczenie szlaku handlowego dla grodu nad Dzierżęcinką.
Podczas sesji samorządowej 5 osób oficjalnie wyróżnionych zostało tytułem Ambasadora Koszalina. Honory otrzymali: Niemiec Robert Antretter – honorowy przedstawiciel Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, dyplomata Krzysztof Majka – obecnie ambasador RP w Korei Płd., kardynał Kazimierz Nycz – metropolita warszawski i były ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, Jacek Bromski – prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich i prof. Leon Kieres – członek Trybunału Konstytucyjnego. Każdy z nich wniósł swój wkład dla rozwoju Koszalina w czasach transformacji.
Obrady uświetniło premierowe wykonanie „Kantaty na 750-lecie” Macieja Osady-Sobczyńskiego (muzyka) i Ryszarda Ulickiego (słowa) przez 80-osobowe głosy chórów: Kantata, Canta i Politechniki Koszalińskiej.
Późnym popołudniem na Rynku Staromiejskim koszalinianie mogli skosztować urodzinowego tortu i obejrzeć jubileuszową inscenizację pt. „Nadanie aktu lokacyjnego” w wykonaniu aktorów BTD. Blok imprez zakończyło uroczyste zakopanie „kapsuły czasu”, m.in. z okolicznościowym apelem samorządowców do przyszłych pokoleń. ©℗
Tekst i fot. (m)