Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód kolejny akt oskarżenia w tzw. „sprawie szczepionkowej”. Objęto nim trzynaście osób, którym zarzucono popełnienie przestępstw polegających na uzyskiwaniu lub pośrednictwie w uzyskiwaniu nierzetelnych wpisów o szczepieniach przeciwko Covid-19 w Systemie Informacji Medycznej.
Jak informuje prok. Małgorzata Wojciechowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Szczecinie w toku śledztwa ustalono, że osoby zainteresowane uzyskaniem zaświadczenia o szczepieniu wypełniały niezbędne dokumenty (ankietę wywiadu przedszczepiennego), a następnie przekazywały ten dokument oraz swoje dane (imię, nazwisko, PESEL, numer telefonu) i ustaloną kwotę osobie uprawnionej do dokonania wpisu (zatrudnionej w placówce świadczącej usługi medyczne, która była uprawniona do wykonywania szczepień i wprowadzenia danych do sytemu) lub osobie pośredniczącej w tym procederze. Dane o odbytym szczepieniu trafiały do systemu, pomimo tego, że faktycznie nie zostało ono przeprowadzone. Osoby uprawnione do dokonywania wpisów wprowadzały do systemu nieprawdziwe dane w zamian za korzyści majątkowe. Były to kwoty od 600 zł do nawet 2000 zł od osoby.
Śledztwo w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie prowadzą funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Jest ono związane z działalnością trzech zorganizowanych grup przestępczych funkcjonujących między innymi w Lublinie, Warszawie i Zamościu. Prokuratura i policja kontynuują czynności procesowe w ramach prowadzonego w tej sprawie postępowania, w którym nadal podejrzanych jest 180 osób. Są to osoby wręczające korzyści majątkowe (art. 229 § 3 k.k.) i organizatorzy przestępczego procederu, którym zarzuca się między innymi przyjmowanie korzyści majątkowych (art. 228 § 3 k.k.) oraz udział w zorganizowanych grupach przestępczych (art. 258 k.k.).
Od początku trwania śledztwa w tej sprawie do Sądu skierowano 14 aktów oskarżenia wobec 154 osób, korzystając szeroko z instytucji dobrowolnego poddania się karze. Zarzuty sformułowano wobec 350 osób, przy czym zarzuty wobec organizatorów procederu i głównych pośredników liczą po kilkaset czynów (od 200 do 500).
Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.
(K)