Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

Koronawirus w Amazonie. Obawy pracowników z Kołbaskowa się potwierdziły

Data publikacji: 2020-04-06 23:01
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-08 19:24
Koronawirus w Amazonie. Obawy pracowników z Kołbaskowa się potwierdziły
 

- W dniu dzisiejszym zostaliśmy poinformowani, że jedna z naszych koleżanek jest zarażona koronawirusem. - zaalarmowała redakcję jedna z pracownic podszczecińskiego magazynu Amazon. O tykającej wirusowej bombie w hali, w której pracują setki osób informowaliśmy już pod koniec marca. Obawy pracowników dziś się potwierdziły, choć jeszcze w miniony czwartek biuro prasowe informowało, że Amazon ściśle przestrzega wytycznych rządowych i władz sanitarnych, wdrażając odpowiednie procedury we wszystkich centrach logistycznych w Polsce. Zabezpieczenia – jak widać – okazały się niewystarczające.

- Od zmiany nocnej zaczęli sprawdzać na wejściu temperaturę pracowników – pisze pracownica hali w Kołbaskowie. – Czekamy na efektywniejsze działania firmy. Boimy się!

Praca w magazynach trwa

Jak udało się nam ustalić, praca w magazynach nie została przerwana, hala jest dwukrotnie na zmianę dezynfekowana, pracownicy posiadają maski i rękawice, wszędzie dostępny jest płyn do dezynfekcji.  Menadżerowie i ochrona pilnują odległości między pracownikami, nawet w palarni. Powstała dodatkowa stołówka na zewnątrz budynku.

-  W magazynie z radiowęzła puszczany jest komunikat o potwierdzonym przypadku koronawirusa. Nie ma natomiast informacji, ile osób z tego powodu zostało poddanych kwarantannie – mówi chcąca zachować anonimowość pracownica. – Z mediów dowiadujemy się, że Amazon już tydzień temu informował o zagrożeniu. To nieprawda, manipulacja – podkreśla wzburzona kobieta. – Od miesiąca prosimy o działania, które spowodują, że będziemy się tu czuli bezpiecznie.

- Z rozmów między sobą wiemy, że osoba zarażona koronawirusem to pracownik działu single, pakujący pojedyncze sztuki towarów. To podobno nowy pracownik, zatrudniony ledwie dwa tygodnie temu -  informuje inny pracownik z działu AFE zajmującego się pakowaniem towarów w większych ilościach – od 2 do 50 sztuk.

Związki zawodowe apelują o bezpieczeństwo

O bezpieczeństwo pracowników od dawna apelują ogólnopolskie związki zawodowe. W podszczecińskim Kołbaskowie, niestety, nie ma przedstawicieli związków zawodowych. O komentarz poprosiliśmy  Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza Amazon: - Przez cały dzień zgłaszali się do nas różni pracownicy z Kołbaskowa z tą informacją. Od dwóch tygodni alarmujemy o sytuacjach w magazynie. Amazon powołał zespół zarządzania kryzysowego, ale nie włączył w niego związków zawodowych jako przedstawicieli pracowników. A ludziom brakuje informacji, boją się, nie wiedzą, w jakim dziale pracowali zarażeni czy to osoby, z którymi mieli kontakt – wyjaśnia Krzysztof Dombrowski, z OZZ Inicjatywa Pracownicza Amazon -  Jako związki organizujemy niezależną bazę kontaktów, skoro Amazon milczy w tej kluczowej dla naszego życia i zdrowia kwestii.

Do tematu wrócimy.

Katarzyna Lipska-Sokołowska 

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Agata
2021-04-08 19:09:45
Gdzie są wysyłane próbki na covid pobrane id pracowników amazona kolbaskowo .??
Misuj
2020-04-08 11:28:17
To prawda właśnie przebywam na kwarantannie, z tego powodu że syn mojej kobiety przyjął się do Amazon 25, i ponoć ta osoba już na szkoleniu była z nim czyli z osobą zakazona
Bartek
2020-04-08 11:02:42
Amazon jest największym szkodnikiem europejskiej gospodarki, zniszczył tysiące mniejszych sklepów internetowych,na zachodzie jest praktycznie monopolistą, podnie jak Alphabet czyli google i Facebook. To są narzędzia kontroli ludzkości wspierane i promowany przez USA do utrzymania hegemonii na świecie. Wolność słowa już przestaje istnieć , z You Tuba usuwane są filmy pytające o źródło koronavirusa, filmy o podnoszeniu odporność naturalnymi metodami. Ludzie tacy jak Jeff Bezos uważają nas za zbędnych.
Szefcio
2020-04-07 23:17:34
Nigdy tak nie bedzie ze sie wszyscy zwolnia. Trzeba wysylac paczki do niemiec czy francji bo za to jest kasa I cena akcji wysoka I na reke 14zl za godzine. No nie wiem czy mozna przestac wysylac paczki wzwiazku z wirusem?
Ja
2020-04-07 23:03:24
Pamiętajmy, że na każdej zmianie są tzw wsparcia,czyli idziemy na zmianie tam gdzie akurat mamy przeszkolenia i jest brak ludzi na jakimś dziale. A tym samym mieszamy się i każdy mógł mieć z tą osobą kontakt. Na Kołbaskowie jest jedna szatnia damska,zatem kolejne osoby się zaraziły, później razem w autobusie . Teraz tylko czekać i zacząć liczyć zarażonych pracowników, a co za tym idzie ,ich rodziny i otoczenie. A to już pójdzie samo dalej. P.S. Kolejne osoby potwierdzone są na Kołbaskowie, wiele przez wysoką temperaturę, cofnęli już po rozpoczęciu pracy,do domu. To nie koniec ...
Ja
2020-04-07 22:03:24
Jak rak złe i strach to po co chodzić do pracy, jak ona taka zła. Najlepiej zamknąć wszystko i płacić za siedzenie w domu. Jak mam obawe przed zarażeniem to idę na urlop lub do lekarza. Rząd twierdzi ze nie ma stanu nadzwyczajnego. W autobusie jak będzie przypadek koronawirusa to test dla całego społeczeństwa ... co za ludzi zatrudnia amazon ...
Aku
2020-04-07 21:40:09
Już są następne przypadki w Kołbaskowie. Dalej nic z Tym nie robią . Co tam zdrowie i życie pracowników . Amazon ma to gdzieś, będą inni jak wirus wykonczy tych co są.strach do pracy chodzić.
do @ Sanepid
2020-04-07 20:16:34
"Odmówić wykonania pracy art. 210 KP. Proste". Nie jest proste, jeszcze nikt nie odmówił Amazonowi i "braciom starszym". Poczytaj ile podatku płaci Amazon w EU, konkretnie w Luksemburgu.
Sanepid
2020-04-07 19:38:20
Ludzie obudźcie się sanepid nie da nakazu dezynfekcji Amazona. Amazon sam musi to zrobić. Jak sami pracowicy nie zrobią rewolty w firmie to żaden sanepid tego nie zrobi. Nie ma masek? Odmówić wykonania pracy art. 210 KP. Proste
Alicja
2020-04-07 14:20:01
No to statystyki się podniosą w naszym województwie. Sklep sieciowy w Gryfinie zamknięto bo pracownik zarażony i będą sklep odkażać, a Amazon widać ma jakieś chyba dziwne układy z Sanepidem, że nie robią z tym nic, żadnego odkażania i zamknięcia. Dziwne. No chyba, że nasz sanepid pozazdrościł innym województwom i chce wysunąć się na czołówkę z osobami zarażonymi. Niech się Sanepid obudzi ponieważ Amazon skupia pracowników z całego województwa i wystarczy, że kolejni będą zarażeni (no chyba, że ci z sanepidu mają rentgena w oczach i już wiedzą, że to tylko ta jedna osoba i nikt więcej) to się ta epidemia będzie przenosiła na kolejnych mieszkańców województwa. Śpię z własnym mężem w jednym łóżku a nie mogę razem z nim iść bo muszę zachować odstęp 2 metry a tu w Amazonie wolna amerykanka za przyzwoleniem sanepidu. Panie i panowie z sanepidu, chyba ktoś coś nie tak czyni. Chyba, że to w myśl zasady "a kto bogatemu zabroni"...
Anonimowy
2020-04-07 14:15:35
Jakie maski daje Amazon ?? Jak sobie sami przyniesiemy to mamy nikt nam ich nie daje z kolei w Berlinie Amazon zapewnia maski .Dezynfekuja ciekawe jak w jaki sposób skoro od zakończenia zmiany do rozpoczęcia jest 2 godziny
Jarun
2020-04-07 12:55:33
Wirus nienawiści to jest na Nowogrodzkiej.
sitak
2020-04-07 12:43:58
srototnik to pokodziarki wirus i czepia się tylko słoików napoczętych z lekka cuchnących po-tem i teraz!
Bartosz P.
2020-04-07 12:27:54
A co z DGS Mierzyn?Przecież to taki sam kombinat!Jak długo władze Szczecina będą przymykać na to oczy,zaraz się odezwą głosy,że to prywatne firmy ale chyba zaistniałą sytuacją można chyba coś z tym zrobić?
Konieczna kwarantanna całego Amazona.
2020-04-07 10:30:51
Teraz wszyscy pracownicy Amazona powinni mieć wykonane testy na wirusa . I do tego czasu oczywiście kwarantanna dla wszystkich pracowników. Żle się dzieje w Szczecinie. Kilka zagranicznych firm w Szczecinie i regionie może doprowaadzić do tragedii.
SromotnikBezwstydny
2020-04-07 10:17:55
Do AMAZONA w kołbaskowie autobusami zwożeni są pracownicy z całego województwa Zach. Pom .a nawet z Lubuskiego. Teraz rozwiozą tego kaczego wirusa po całej północnej Polsce!A policja i san-epid lepią mandaty ludziom myjącym auta!!! Czy w Amazonie bywają inspekcje san-epidu???Czy policja z miasta wojewody była tam chociaż raz? W gminie kołbaskowskiej jest jeden policjant z koleżanką i służbowym autem.... W Amazonie pracuje chyba ponad 1000 osób przywożonych ze wsi spod Kołobrzegu, Sławna...
Hubim
2020-04-07 09:18:29
A policja kontroluje myjnie i lasy. Niech idą do Amazona.
Do Jarun
2020-04-07 09:11:03
- tak jak Kidawa.
Jarun
2020-04-07 09:01:47
Amazon-po trupach do celu, czyli pieniądz ponad życiem !
zak
2020-04-07 08:39:30
A samemu do lasu wyjść nie można. Takie zgrupowanie to wielkie ryzyko. Zawsze coś niedobrego się wykluje.
Kasa ważniejsza od życia.
2020-04-07 07:15:40
Dla właścicieli Amazona najważniejsza jest kasa , a nie zdrowie i życie Polaków. Teraz jest zaraza w Amazonie , a niedługo będze tak samo w innych firmach w Szczecinie i okolicach. Ci zakażeni pracownicy po pracy pójdą do sklepów na zakupy i zarażą kolejnych szczecinian. Grozi nam gwałtowny wzrost zachorowań w Szczecinie i regionie. A póżniej to nawet zabraknie trumien ...
Tomasz tomaszewski
2020-04-07 05:52:54
Amazon nie daje maseczek ani rękawiczek lateksowych ,stanowisko z płynem do dezynfekcji na wspomnianym wyżej dziale "single" jest dzielony razem z dzialem "afe" czyli na sa 2 takie stanowiska wschód oraz zachód na ~ 150 osób! Sprawa ma się inaczej jeśli chodzi o działy taki jak problem solve lub miejsca gdzie siedzą menagerowie tam każdy ma swój płyn do dezynfekcji... Tyle są warci ludzie którzy tam "tylko" pakują !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ