niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kornel Morawiecki uhonorowany w Kołobrzegu

Kornel Morawiecki uhonorowany w Kołobrzegu [GALERIA]

Kornel Morawiecki uhonorowany w Kołobrzegu
Data publikacji: 2016-02-14 14:18
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:54
Wywietleń: 1823 120033

Marszałek senior Kornel Morawiecki odebrał w sobotę w Kołobrzegu nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Morskiego - Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Nastąpiło to podczas sympozjum, zorganizowanego z okazji 96. rocznicy zaślubin Polski z morzem i 76. rocznicy I masowej wywózki na Sybir.

Laureatami nagród PSMiG "Animus et Semper Fidelis" (Odważny i zawsze wierny) za rok 2015 zostali też ks. Stanisław Małkowski oraz były poseł i działacz związkowy ze Szczecina Stanisław Wądołowski. Nie mogli jednak przybyć na sobotnie uroczystości do Kołobrzegu.

Rozpoczęła je msza św. w tamtejszej bazylice konkatedralnej. Obecni byli członkowie Polskiego Stowarzyszenia Morskiego - Gospodarczego im. E. Kwiatkowskiego, przedstawiciele rządu, posłowie, sybiracy, delegacje stowarzyszeń morskich i związków zawodowych.

Nawiązując do tematów sympozjum, ks. prałat Tadeusz Wilk przypomniał też o wydarzeniach z marca 1945 r. i kołobrzeskich zaślubinach Polski z morzem.

- Spotykamy się w nowej rzeczywistości - mówił otwierając sympozjum w Muzeum Oręża Polskiego Marian Banaś, prezes PSMiG, wiceminister finansów. - To, co było psute przez 8 lat, będzie naprawiane. Uratujemy ducha patriotyzmu wśród młodzieży i całego społeczeństwa.

!ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z IMPREZY

List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał jego doradca Paweł Mucha. Poinformował, że głowa państwa nadała Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski kpt. ż.w. Zbigniewowi Sulatyckiemu, twórcy i honorowemu prezesowi PSMiG.

- Dziękujemy za pamięć historyczną, za upowszechnianie wiedzy wśród Polaków - podkreślał minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak, który przekazał podziękowania od Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS. - Rząd powinien być odwrócony twarzą do morza. Obecność Polski nad Bałtykiem to szansa rozwoju dla naszego kraju.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapowiedział, że strategię rozwoju kraju wkrótce zaprezentuje wicepremier Mateusz Morawiecki. Duże znaczenie ma w niej mieć gospodarka morska.

Kapitan Sulatycki wyraził przekonanie, że minister Gróbarczyk "będzie realizował to, co zaczął inżynier Kwiatkowski".

O dziejach polskiego dostępu do morza opowiedział kpt. ż.w. Józef Gawłowicz. "Sybir polski jako doświadczenie ludobójstwa" był tematem wystąpienia historyka Piotra Szubarczyka. ©℗

Tekst i fot. (ek)

!ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z IMPREZY

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie