Wtorek, 26 września 2023 r. 
18 szczecin
REKLAMA

Kornel Morawiecki uhonorowany w Kołobrzegu [GALERIA]

Data publikacji: 14 lutego 2016 r. 14:18
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:44
Kornel Morawiecki uhonorowany w Kołobrzegu
 

Marszałek senior Kornel Morawiecki odebrał w sobotę w Kołobrzegu nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Morskiego - Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Nastąpiło to podczas sympozjum, zorganizowanego z okazji 96. rocznicy zaślubin Polski z morzem i 76. rocznicy I masowej wywózki na Sybir.

Laureatami nagród PSMiG "Animus et Semper Fidelis" (Odważny i zawsze wierny) za rok 2015 zostali też ks. Stanisław Małkowski oraz były poseł i działacz związkowy ze Szczecina Stanisław Wądołowski. Nie mogli jednak przybyć na sobotnie uroczystości do Kołobrzegu.

Rozpoczęła je msza św. w tamtejszej bazylice konkatedralnej. Obecni byli członkowie Polskiego Stowarzyszenia Morskiego - Gospodarczego im. E. Kwiatkowskiego, przedstawiciele rządu, posłowie, sybiracy, delegacje stowarzyszeń morskich i związków zawodowych.

Nawiązując do tematów sympozjum, ks. prałat Tadeusz Wilk przypomniał też o wydarzeniach z marca 1945 r. i kołobrzeskich zaślubinach Polski z morzem.

- Spotykamy się w nowej rzeczywistości - mówił otwierając sympozjum w Muzeum Oręża Polskiego Marian Banaś, prezes PSMiG, wiceminister finansów. - To, co było psute przez 8 lat, będzie naprawiane. Uratujemy ducha patriotyzmu wśród młodzieży i całego społeczeństwa.

!ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z IMPREZY

List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał jego doradca Paweł Mucha. Poinformował, że głowa państwa nadała Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski kpt. ż.w. Zbigniewowi Sulatyckiemu, twórcy i honorowemu prezesowi PSMiG.

- Dziękujemy za pamięć historyczną, za upowszechnianie wiedzy wśród Polaków - podkreślał minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak, który przekazał podziękowania od Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS. - Rząd powinien być odwrócony twarzą do morza. Obecność Polski nad Bałtykiem to szansa rozwoju dla naszego kraju.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapowiedział, że strategię rozwoju kraju wkrótce zaprezentuje wicepremier Mateusz Morawiecki. Duże znaczenie ma w niej mieć gospodarka morska.

Kapitan Sulatycki wyraził przekonanie, że minister Gróbarczyk "będzie realizował to, co zaczął inżynier Kwiatkowski".

O dziejach polskiego dostępu do morza opowiedział kpt. ż.w. Józef Gawłowicz. "Sybir polski jako doświadczenie ludobójstwa" był tematem wystąpienia historyka Piotra Szubarczyka. ©℗

Tekst i fot. (ek)

!ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z IMPREZY

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA