Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Koperta, która ratuje życie

Data publikacji: 25 lutego 2016 r. 15:23
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:45
Koperta, która ratuje życie
 

Koperty życia od środy (24 bm.) otrzymują mieszkańcy Stargardu, którzy ukończyli 60 lat. Informacje o przebytych i aktualnych chorobach, o zażywanych lekach, a także numery telefonów do najbliższej rodziny oraz osób – to wszystko zgromadzone w jednym, widocznym miejscu w domu może uratować ludzkie życie.

Stargardzka koperta życia to część programu „Bezpieczny senior”, realizowanego przez stowarzyszenie „Nasz Stargard” we współpracy z apteką Centrum Zdrowia. Koperty będą one rozprowadzane wśród podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Caritasu, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Związku Emerytów i Rencistów.

– Każdy potrzebujący otrzyma kopertę życia, czyli zestaw złożony z naklejki, którą należy nakleić w widocznym miejscu w mieszkaniu lub domu, woreczek strunowy w kształcie koperty z naklejką oraz kartę informacyjną do wypełnienia – tłumaczy Marcin Badowski, prezes stowarzyszenia „Nasz Stargard”. – Najpierw należy wypełnić kartę informacyjną, wpisując tam ważne dane: imię, nazwisko, telefon kontaktu do najbliższych, aktualne choroby, uczulenia oraz przyjmowane leki. Następnie należy dać kartę lekarzowi rodzinnemu do podpisu oraz włożyć ją do woreczka. Jest ona ważna przez rok, potem podpisem lekarza trzeba ją aktualizować.

Zdaniem służb ratunkowych, koperta życia to bardzo cenna inicjatywa, bo zawarte w niej informacje pomogą uratować ludzkie życie. 

– Na pewno przykleję taką kopertę na lustrze albo w przedpokoju przy drzwiach wejściowych – mówi Aleksandra Kaczorowska ze Stargardu. – Uważam, że to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza dla osób z demencją albo chorobami psychicznymi. Koperta z niezbędnymi informacjami, dostępna od ręki dla ratowników medycznych, z pewnością pozwoli zaoszczędzić cenny czas przy ratowaniu ludzkiego życia. ©℗

W Stargardzie przygotowano dla seniorów 6 tysięcy kopert życia, ale ta liczba może się zwiększyć. ©℗

Tekst i fot. (gra)

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

senior junior
2016-02-25 15:49:00
Proponuję, aby do tematu odejść profesjonalnie. I aby w ramach opieki farmaceutycznej farmaceuci najpierw sprawdzili, czy między zażywany lekami przez pacjenta nie ma niekorzystnych interakcji- które potencjalne złe samopoczucie lub nawet śmierć wywołać. A ponadto, czy pacjent nie stosuje leków tych samych, przepisanych przez różnych lekarzy pod różnymi nazwami handlowymi. Chodzi to o poważne podejście problemu polipragmazji. Rzeczą najważniejszą jest nie dopuszczenie do problemu zdrowotnego wynikającego często ze złego stosowania leków, lub przyjmowania ich z niewłaściwymi pokarmami. Jak ta kwestia zostanie rozwiązana, i lekarze będą właściwie opiekowali się seniorami to te problemy zwrotne w dużym procencie zostaną rozwiązane. Likwidować przyczyny a nie skutek- oto klucz do zdrowia i długiego życia. Amen!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA