Niedziela, 23 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Kontrolują wyrywkowo

Data publikacji: 11 lipca 2016 r. 20:49
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:08
Kontrolują wyrywkowo
 
Przy dawnym przejściu granicznym między Świnoujściem a niemieckim Ahlbeckiem pojawił się samochód straży granicznej. Kierowcy jednak na razie nie narzekają na wzmożoną aktywność pograniczników. – Kontrole mają charakter wyrywkowy – tłumaczą w straży granicznej.

Od 4 lipca w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży i Szczytem NATO w Polsce wprowadzono tymczasową kontrolę na polskich granicach wewnętrznych Schengen, tj. z Czechami, Niemcami, Litwą, Słowacją oraz w portach morskich i lotniczych stanowiących granicę wewnętrzną Schengen. Kontrola będzie trwała do 2 sierpnia 2016 roku. Jak wygląda to w Świnoujściu w praktyce? Ci, którzy wyobrażali sobie zasieki na granicy i kolejki samochodów do kontroli, mogą być spokojni. Kontrole są, ale sporadyczne.

– Ostatnio w ogóle nie widziałem pograniczników przy dawnej granicy. Dzisiaj byli i wypatrywali pojazdy do kontroli. A poza tym spokój. Ruch odbywa się bez zakłóceń – usłyszeliśmy od pana Wojciecha ze Świnoujścia, który często jeździ do Ahlbecku.

W poniedziałek w południe wóz straży granicznej stał przy ruchliwej ulicy Wojska Polskiego, a dwóch pograniczników zajmowało się kontrolą wybranych pojazdów. Przy przejściu w Garz kontroli w tym czasie nie było.

– Kontrole mają charakter wybiórczy, czyli nie kontrolujemy wszystkich, ale wszyscy muszą się ewentualnej kontroli spodziewać – mówi „Kurierowi” kpt. Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału straży granicznej w Gdańsku.

Jak podaje straż graniczna, w ramach tymczasowego przywrócenia kontroli od 4 do 7 lipca Straż Graniczna skontrolowała na kierunku wjazdowym do Polski ponad 290 tysięcy osób, w tym na granicy wewnętrznej UE, a wjazdu do Polski odmówiono 2,2 tysiącom osób. ©℗

Tekst i fot. Bartosz TURLEJSKI

Cały artykuł we wtorkowym Kurierze Szczecińskim i w e-wydaniu z 12.07.2016 r.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@
2016-07-12 11:00:37
>>>>Od 4 lipca w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży i Szczytem NATO w Polsce wprowadzono tymczasową kontrolę na polskich granicach wewnętrznych Schengen, tj. z Czechami, Niemcami<<<<<...w znacznym stopniu mija sie to z prawdą. Bardzo często, kilka razy dziennie przekraczam granice i jakoś tak w Lubieszynie ani w Rosówku , tych kontroli nie widać. Mało, w ciągu dnia nie widać nikogo!!!. Owszem , w Kołbaskowie-Polmelen stoją i wyrywkowo kontrolują ale reszta dziurawa jak ser szwajcarski
2,2 tys.
2016-07-12 07:47:12
Właśnie. Przynajmniej widać, ile niepowołanych osób wjeżdża do Polski, gdy takich kontroli nie ma.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA