Czwartek 11 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Koniec śledztwa ws. oddania śmiertelnego strzału przez policjanta

Data publikacji: 2018-01-03 18:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:59
Koniec śledztwa ws. oddania śmiertelnego strzału przez policjanta
 

Zakończono śledztwo w sprawie oddania śmiertelnego strzału przez funkcjonariusza policji w sierpniu 2016 r. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie prowadziła postępowanie w związku ze spowodowaniem śmierci człowieka w wyniku użycia broni przez funkcjonariusza szczecińskiej policji - Krzysztofa O.

- Prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód akt oskarżenia przeciwko sprawcy, któremu zarzucono, że 12 sierpnia 2016 r., będąc funkcjonariuszem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, nie dopełnił ciążących na nim obowiązków służbowych, czym działał na szkodę interesu publicznego w związku z zaniechaniem zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a następnie przekroczył przysługujące mu uprawnienia o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej - podano w komunikacie. Zaznaczono, że policjant "niezasadnie użył służbowej broni palnej wobec pokrzywdzonego, czym doprowadził do nieumyślnego spowodowania śmierci".

Jak wynika z ustaleń, 12 sierpnia 2016 r. policjant ten wraz z drugim funkcjonariuszem został wyznaczony do patrolowania ulic: Energetyków, Gdańskiej, Struga oraz al. Piastów i ul. Jagiellońskiej. Śledztwo wykazało, że z własnej inicjatywy i wbrew rozkazom przełożonego - zamiast patrolować wspomniane ulice - podjął inne działania. Zamierzał ustalić tożsamości mężczyzny kierującego pojazdem marki Seat Ibiza, który dwa dni wcześniej odjechał z miejsca kontroli drogowej przed jej zakończeniem. W tym celu udał się z drugim funkcjonariuszem na ulicę Rymarską. O fakcie tym nie powiadomił dyżurnego KMP w Szczecinie, do czego był zobowiązany. W pewnym momencie dostrzegł poszukiwany pojazd i zdecydował o zatrzymaniu kierującego nim mężczyzny, który na widok policji zaczął uciekać. Jak ustalono, podczas pościgu kontynuowanego pieszo już bez udziału drugiego funkcjonariusza, policjant użył służbowej broni, czyniąc to wbrew obowiązującym przepisom i procedurom oraz przy braku należytej widoczności. W wyniku oddanego strzału ścigany kierowca zmarł. Za zarzucane przestępstwo policjantowi grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Wobec drugiego policjanta prokurator skierował wniosek do sądu o warunkowe umorzenie postępowania.

(p)

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@Wocia
2018-01-04 16:13:30
A w Polsce dużo jest murzynów?
@Wocia
2018-01-04 15:54:51
A w USA jest spokój?
Wocia
2018-01-04 12:46:34
Gdybyśmy mieli.prawo.jak w USA to dawno tacy jak ten uciekinier nie mieliby prawa bytu... po miesiącu na ulicach byłby spokój
Tego Kurier nie napisał - dlaczego?
2018-01-04 10:18:15
22-latek, którego policjant śmiertelnie postrzelił w Szczecinie, powinien przebywać w zakładzie karnym, gdzie odbywał karę dwóch lat pozbawienia wolności za posiadanie i udostępnianie narkotyków. Mężczyzna wyszedł na przepustkę ze względu na stan zdrowia. Miał wrócić w czerwcu, ale nie stawił się, by odbyć resztę kary. Kiedy 12 sierpnia 2016 roku policjanci chcieli zatrzymać samochód do kontroli, kierowca jednak zaczął uciekać. 22-latek potrącił jednego z funkcjonariuszy. Wtedy ten oddał strzał ostrzegawczy. Kierowca nadal uciekał, więc policjant oddał drugi strzał, który okazał się śmiertelny.
ktos
2018-01-04 07:31:07
Drgugi powinien tez beknac dodatkowo dyzurny powinien poniesc kare az dziw bierze ze zadna z d... w KWP ne poleciala ale coz rea reke myje
@pou
2018-01-04 02:19:59
W dochodzeniowo-śledczym też by się marnował. Jego umiejętności wykorzystali by tylko w szwadronach śmierci. W Niemczech i Francji policję biją nachodźcy, a nie rdzenni mieszkańcy. Nasze społeczeństwo dobrze to rozumie i nachodźców nie wpuściło do Polski. Nie myl wątków pałkarzu. Brawo prokuratura za akt oskarżenia! Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że będziecie zdolni go sformułować... szacun!
pou
2018-01-03 23:50:17
Facet się marnował w drogowce powinien być w dochodzeniowo-sledczym to jeszcze medal by mu dali. Brawo za zaangażowanie i nieustepliwosc oby było więcej takich policjantów z powołania to mieli byśmy ład i porządek. Jeśli tego społeczeństwo nie zrozumie to będziemy mieli tak jak jest teraz w Niemczech i Francji gdzie bije się policjantów.
za kratki z bandziorem
2018-01-03 22:43:07
Policjant który strzela do uciekającego autem i celuje w głowę nie w opony maskę pojazdu powinien odpowiadać jak za zabójstwo 1 stopnia z premedytacją , w więzieniu pieska docenią osadzeni skończy na porodach...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA