wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Koniec śledztwa ws. oddania śmiertelnego strzału przez policjanta

Koniec śledztwa ws. oddania śmiertelnego strzału przez policjanta

Koniec śledztwa ws. oddania śmiertelnego strzału przez policjanta
Data publikacji: 2018-01-03 18:19
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:33
Wywietleń: 1276 308040

Zakończono śledztwo w sprawie oddania śmiertelnego strzału przez funkcjonariusza policji w sierpniu 2016 r. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie prowadziła postępowanie w związku ze spowodowaniem śmierci człowieka w wyniku użycia broni przez funkcjonariusza szczecińskiej policji - Krzysztofa O.

- Prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód akt oskarżenia przeciwko sprawcy, któremu zarzucono, że 12 sierpnia 2016 r., będąc funkcjonariuszem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, nie dopełnił ciążących na nim obowiązków służbowych, czym działał na szkodę interesu publicznego w związku z zaniechaniem zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a następnie przekroczył przysługujące mu uprawnienia o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej - podano w komunikacie. Zaznaczono, że policjant "niezasadnie użył służbowej broni palnej wobec pokrzywdzonego, czym doprowadził do nieumyślnego spowodowania śmierci".

Jak wynika z ustaleń, 12 sierpnia 2016 r. policjant ten wraz z drugim funkcjonariuszem został wyznaczony do patrolowania ulic: Energetyków, Gdańskiej, Struga oraz al. Piastów i ul. Jagiellońskiej. Śledztwo wykazało, że z własnej inicjatywy i wbrew rozkazom przełożonego - zamiast patrolować wspomniane ulice - podjął inne działania. Zamierzał ustalić tożsamości mężczyzny kierującego pojazdem marki Seat Ibiza, który dwa dni wcześniej odjechał z miejsca kontroli drogowej przed jej zakończeniem. W tym celu udał się z drugim funkcjonariuszem na ulicę Rymarską. O fakcie tym nie powiadomił dyżurnego KMP w Szczecinie, do czego był zobowiązany. W pewnym momencie dostrzegł poszukiwany pojazd i zdecydował o zatrzymaniu kierującego nim mężczyzny, który na widok policji zaczął uciekać. Jak ustalono, podczas pościgu kontynuowanego pieszo już bez udziału drugiego funkcjonariusza, policjant użył służbowej broni, czyniąc to wbrew obowiązującym przepisom i procedurom oraz przy braku należytej widoczności. W wyniku oddanego strzału ścigany kierowca zmarł. Za zarzucane przestępstwo policjantowi grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Wobec drugiego policjanta prokurator skierował wniosek do sądu o warunkowe umorzenie postępowania.

(p)

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

Komentarze

@@Wocia
A w Polsce dużo jest murzynów?
2018-01-04 16:13:30
@Wocia
A w USA jest spokój?
2018-01-04 15:54:51
Wocia
Gdybyśmy mieli.prawo.jak w USA to dawno tacy jak ten uciekinier nie mieliby prawa bytu... po miesiącu na ulicach byłby spokój
2018-01-04 12:46:34
Tego Kurier nie napisał - dlaczego?
22-latek, którego policjant śmiertelnie postrzelił w Szczecinie, powinien przebywać w zakładzie karnym, gdzie odbywał karę dwóch lat pozbawienia wolności za posiadanie i udostępnianie narkotyków. Mężczyzna wyszedł na przepustkę ze względu na stan zdrowia. Miał wrócić w czerwcu, ale nie stawił się, by odbyć resztę kary. Kiedy 12 sierpnia 2016 roku policjanci chcieli zatrzymać samochód do kontroli, kierowca jednak zaczął uciekać. 22-latek potrącił jednego z funkcjonariuszy. Wtedy ten oddał strzał ostrzegawczy. Kierowca nadal uciekał, więc policjant oddał drugi strzał, który okazał się śmiertelny.
2018-01-04 10:18:15
ktos
Drgugi powinien tez beknac dodatkowo dyzurny powinien poniesc kare az dziw bierze ze zadna z d... w KWP ne poleciala ale coz rea reke myje
2018-01-04 07:31:07
@pou
W dochodzeniowo-śledczym też by się marnował. Jego umiejętności wykorzystali by tylko w szwadronach śmierci. W Niemczech i Francji policję biją nachodźcy, a nie rdzenni mieszkańcy. Nasze społeczeństwo dobrze to rozumie i nachodźców nie wpuściło do Polski. Nie myl wątków pałkarzu. Brawo prokuratura za akt oskarżenia! Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że będziecie zdolni go sformułować... szacun!
2018-01-04 02:19:59
pou
Facet się marnował w drogowce powinien być w dochodzeniowo-sledczym to jeszcze medal by mu dali. Brawo za zaangażowanie i nieustepliwosc oby było więcej takich policjantów z powołania to mieli byśmy ład i porządek. Jeśli tego społeczeństwo nie zrozumie to będziemy mieli tak jak jest teraz w Niemczech i Francji gdzie bije się policjantów.
2018-01-03 23:50:17
za kratki z bandziorem
Policjant który strzela do uciekającego autem i celuje w głowę nie w opony maskę pojazdu powinien odpowiadać jak za zabójstwo 1 stopnia z premedytacją , w więzieniu pieska docenią osadzeni skończy na porodach...
2018-01-03 22:43:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy