Środa 05 października 2022r. 
REKLAMA

Podejrzany policjant: „To polowanie na czarownice”

Data publikacji: 2017-05-27 12:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:41
Podejrzany policjant: „To polowanie na czarownice”
 

Policjant, który usłyszał zarzuty ws. śmiertelnego postrzału podczas ubiegłorocznej interwencji w Szczecinie powiedział, że jest pierwszą ofiarą "polowania na czarownice", jakie jego zdaniem trwa po ujawnieniu sprawy Igora Stachowiaka z Wrocławia.

W sierpniu 2016 r. jeden z policjantów podczas próby zatrzymania kierowcy, który nie zatrzymał się do kontroli, śmiertelnie go postrzelił. W czwartek (25 maja) szczecińska prokuratura postawiła mu zarzut przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, a także nieumyślnego spowodowania śmierci poprzez niewłaściwe użycie broni. Drugiemu policjantowi biorącemu udział w interwencji zarzucono przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków.

– Smutny i niewybaczalny sposób postępowania z zatrzymanym we Wrocławiu położył cień na pracę policjantów w całym kraju – oświadczył Krzysztof O., policjant, który śmiertelnie postrzelił kierowcę. – Niestety postępowanie to zaakceptowane przez przełożonych wszystkich szczebli jest przyczyną nagonki na uczciwych policjantów. Rozpoczęło się polowanie na czarownice; prawdopodobnie jestem pierwszą ofiara tego działania. Nieudolność zwierzchnika policji odbija się nas - dobrych policjantach.

Dodał, że "zarzuty prokuratorskie zostały przygotowane na kolanie pod presją i w porozumieniu z policją w Szczecinie, w strachu o stołki i zachowanie ciszy medialnej".

Prawie rok temu w wyniku próby zatrzymania pojazdu, który dwa dni wcześniej uciekł z próby kontroli drogowej doszło do użycia broni – relacjonował policjant, który został wówczas potrącony przez uciekającego kierowcę. Krzysztof O. miał najpierw oddać strzał ostrzegawczy, a później strzelić w kierunku pojazdu. W wyniku postrzału kierowca zmarł na miejscu. Kierowca, który zginął był notowany za przestępstwa kryminalne, m.in. drogowe; stracił prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu.

– Atakujący mnie kierowca staranował mnie, próbując uciec od kontroli. Niestety wyniku tej interwencji zginął człowiek. Stała się tragedia; nie tylko dla jego rodziny, ale również dla mnie – mówił w piątek Krzysztof O. Według niego prokuratura przez 10 miesięcy prowadziła śledztwo w tej sprawie, nie przedstawiając zarzutów. Policjant uważa, że po ujawnieniu w mediach tragedii z Wrocławia, gdzie na komisariacie policji zginął zatrzymany Igor Stachowiak, nastąpił błyskawiczny zwrot akcji w jego sprawie – mówił Krzysztof O.

– Jest to zbieg okoliczności? Nie wiem – dodał.

Policjant utrzymuje, że jego życie podczas interwencji było zagrożone. Powiedział także, że nie wrócił po tych zdarzeniach do pracy. Jak dodał, "z tego co widzę nie będzie mi to dane". Pytany przez dziennikarzy, czy jest coś, co zrobiłby inaczej podczas interwencji odpowiedział, że postąpiłby tak samo.

– To osoba, do której podejmujemy interwencję wybiera, w jaki sposób ta interwencja się zakończy. (...) Nikt nie używa środków przymusu bezpośredniego do ludzi, którzy wykonują polecenia i podporządkowują się wydanym na podstawie prawa poleceniom – zapewniał.

* * *

Rzecznik zachodniopomorskiej policji komisarz Przemysław Kimon powiedział PAP, że obaj policjanci uczestniczący w zeszłorocznej interwencji zostali zawieszeni. Potwierdził, że wobec jednego została uruchomiona procedura związana z wydaleniem ze służby.

(pap)

Fot. PAP/Marcin Bielecki

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

wera
2017-06-01 03:29:25
kazde dotkniecie policjanta zwlaszcza podczas interwencji powinno byc srogo karane .kazda interwencja policjantow wiaze sie z ogromnyn napieciem stresem dlatego wyzwiska dotykanie i inne czynnosci wobec policjantow podczas takiej akcji powinny byk karane wysokimi mandatami bo poznie bedzie sie to konczylo jak we Wroclawiu. minister i przelozeni sa odpowiedzialni za swoich policjantow i spoleczenstwo powinno byc powiadomione ze kazde przeszkadzanie podczas interwencji bedzie karane .panie Blaszczak pan odpowiada za tych policjantow oprocz wymagan jest jeszcze ich ochrona .politycy obstawieni sa ochrona tak i trzeba policje chronic dac im mozliwosc tak aby mogli swoja prace wykonywac jednoczsnie chronic siebie przed debilami
sensei
2017-06-01 03:27:15
Przepraszam, ale idiotą się urodziłem i nic na to nie poradzę.
sensei 2017-05-30 20:53:42
2017-06-01 03:25:19
Do debila mądrali z 2017-05-30 20:53:42 . Nnoooo na pewno jesteś ponad normami schamienia. W ogóle co to za idiotyczny komentarz . Zgodnie z wychowaniem rodzinnym, schamieniem jak widać( a te mądrości to naszej klasy zasłyszane?-dobry żart, uczony od 7 boleści ?
sensei
2017-05-30 20:53:42
MENDA MILICYJNA POWINNA DOSTAĆ DOZYWOCIE ZA ZABÓJSTWO ,SCIERWA MILICYJNE DO PIACHU.
Był już karany
2017-05-28 22:22:03
Był już karany Po kilkugodzinnych poszukiwaniach zatrzymano kierowcę volkswagena. To 34-letni mieszkaniec powiatu opoczyńskiego, notowany wielokrotnie w policyjnych kartotekach za przestępstwa narkotykowe. Okazało się, że miał półroczny zakaz prowadzenia pojazdów. W ubiegłym roku w podobnych okolicznościach nie zatrzymał się do kontroli drogowej.Co mi zrobisz jak mnie złapiesz ?
zielone światło
2017-05-28 22:17:16
Najpierw nie zatrzymał się do kontroli, a potem w ucieczce przed policjantami pomogła mu znajoma, która potrąciła policjanta. Funkcjonariusz wylądował na masce mazdy, kobieta wiozła go przez kilka kilometrów na zmianę przyspieszając i gwałtowanie hamując.Policjant wydawał kobiecie polecenia, by zatrzymała się, ale kierująca je ignorowała. Z leśnej drogi wyjechała na asfaltową. Na zmianę przyspieszała i gwałtownie hamowała nie reagując na to, że policjant leży na masce.Czy to dobra zmiana od kiedy prokurator i sąd dał zielone światło ?
Krzysztof 2017-05-28 08:06:42
2017-05-28 08:50:48
Jak widać, już tylko po samym nicku " Krzysztof ", kapitalizm faktycznie jest trudnym środowiskiem dla niektórych jednostek. Niemożność zaistnienia czymś ponad normami, dla pojedynczej jednostki (osoby), sprawia, że znane motto "uczyń pracą to, co lubisz, a będziesz szczęśliwy", staje się parafrazą dla "obnażę swoją głupotę i będę popularny".
Filipinka
2017-05-28 08:47:02
Podczas kontroli dokumentów nie wysiadaj z samochodu.Twój tupet jak taśmy są tym samym czyli niczym ,przytoczyłem jak się mamy zachować podczas kontroli przeczytasz to czy nie .Pytanie następne dlaczego ten 22 latek zignorował wszystko dla tego się nie zatrzymał bo buta i arogancja nie pozwalały .Jako świadomy kierowca jadący zostaje zatrzymany przez patrol i co nic mi się nie dzieje tak samo jak nie jednokrotnie siedziałem w radiowozie na tylnym siedzeniu dmuchając w alkomat podczas sprawdzania dokumentów i co nic się nie stało wytłumaczysz mi ten fakt !
Krzysztof
2017-05-28 08:06:42
"Żenujący" policjant "O" - i taki sam jego "obrońca" (na innych zdjęciach stoi obok - tez były policjant! Szuka winnych - systemu, nagonki etc. - powinieneś już być skazany i zatrzymany! zdejmij ta skarpetę z głowy - wstyd że tacy ludzie pracowali w Policji - a dlaczego zmienił mundur, wcześniej służył w innej formacji i tam się na nim poznali!!! Tu już też, żadna starta, tylko w WRD smród pozostał...
Ewa
2017-05-27 22:11:09
Żenada. Na zarzuty prokuratorskie zwołuje konferencje prasowe, a winę tłumaczy rzekomą nagonką. A kominiarka po co ? Niewinny ukrywa twarz ?
Filipinka
2017-05-27 20:55:49
"– To osoba, do której podejmujemy interwencję wybiera, w jaki sposób ta interwencja się zakończy. (...) Nikt nie używa środków przymusu bezpośredniego do ludzi, którzy wykonują polecenia i podporządkowują się wydanym na podstawie prawa poleceniom – zapewniał." Po sobotnich taśmach trzeba mieć naprawdę tupet, aby tak twierdzić. Brudny Harry się znalazł.
Piotrek S.
2017-05-27 16:15:51
Pokaz swoja twarz a nie chowasz sie za kominiarka.
S
2017-05-27 16:04:29
Strzelił? Strzelił. Zabił? Zabił. Więc po co te pyskówki? Zwłaszcza, że media podawała, że kilka lat temu ten sam szeryf miał podobną akcję....
wujek Staszek
2017-05-27 15:05:20
A dzieciaki bawią się w Policjantów i bandytów. No jeszcze się powymądrzajcie. A strażakiem nie chcesz być ?
Podczas
2017-05-27 14:14:20
Podczas kontroli dokumentów nie wysiadaj z samochodu. Możesz to zrobić tylko wtedy, gdy funkcjonariusz tego zażąda. Inaczej narażasz się na kłopoty. Gdy wysiądziesz, policjant może to zinterpretować jako próbę napaści na niego. Podobnie, jeśli uzna, że w sposób podejrzany szukasz w ubraniu albo w pojeździe dokumentów do kontroli. Wtedy każe stanąć ci w rozkroku, oprzeć ręce na boku lub dachu samochodu, a nawet – położyć się na pasie drogowym twarzą do ziemi. Nie próbuj uciekać, bo narażasz się na pościg. A wówczas policja ma prawo użyć tzw. środków przymusu bezpośredniego (obezwładnić, użyć paralizatora, pałki, a wyjątkowo nawet broni.
Snajper z drogówki
2017-05-27 14:11:55
Myślę, że bez niego polskie drogi są bezpieczniejsze.Taki burak jak ty obnażający swoją głupotę, sam stajesz się zagrożeniem na naszych drogach nie spotykając takiego aparatu opresji bo wtedy twoja świadomość podpowiada tobie jesteś bezkarny i z tego korzystasz dla tego nie pisz o bezpieczeństwie w taki sposób .To co napisałeś nasuwa jedno od dzisiaj nie korzystam z próbnika prądu bo bezpieczniej będzie bez niego .Myśl to pomaga !
Snajper z drogówki
2017-05-27 13:17:36
W wypowiedzi dla Polsatu ten człowiek powiedział, że policja jest aparatem opresji władzy wobec społeczeństwa. Z takim myśleniem nie dziwi, że dwa razy strzelał do ludzi robiąc z jednego kalekę, a z drugiego nieboszczyka. Myślę, że bez niego polskie drogi są bezpieczniejsze.
Żart
2017-05-27 13:13:52
Zarzut opuszczenia trasy to żart. żaden policjant patrolówki przez 8 godz. nie trzyma się wyznaczonych tras bo to fikcja z czasów komuny. W ten sposób patrzeć trzeba by zarzuty postawić wszystkim. Szczecin 400tys mieszkańców kilka tysięcy ulic i aż 10 tras wytyczonych na cały Szczecin.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA