Zakończył się Tydzień Bezpieczeństwa w budownictwie, branży, która od lat jest zagrożona największą wypadkowością wśród pracowników. Webinary, szkolenia, prelekcje inspektorów pracy Państwowej Inspekcji Pracy na budowach, pokazy ratownictwa a także kursy podnoszące kwalifikacje pracowników w zakresie bhp - to wszystko działo się w ósmej już edycji projektu, który miał jeden cel: podnieść bezpieczeństwo pracy na budowach.
Tydzień Bezpieczeństwa to wspólna akcja Państwowej Inspekcji Pracy i Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Koniecznie Bezpiecznie”. Jej celem było ograniczenie wypadków oraz poprawa bezpieczeństwa na polskich budowach, które, niestety, nie należą do bezpiecznych.
- Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy prowadzi do realnych zagrożeń zdrowia i życia - mówi Sandra Tylutka z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie. - Pracownicy na budowach nie mają najczęściej odpowiednich środków ochrony osobistej i zbiorowej. Zdarzają się wypadki porażenia prądem, upadki z wysokości. Z kontroli, które przeprowadzamy na placach budów wynika, że często nie są właściwie zabezpieczone wykopy, brakuje oznaczenia stref niebezpiecznych, montuje się niekompletne rusztowania, na dodatek bez atestów i odpowiednich odbiorów.
W ramach wydarzenia na wybranych placach budów odbywały się prelekcje, wykłady dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, różnego rodzaju pokazy ratownictwa, demonstracje nowoczesnych rozwiązań technicznych. Podczas prowadzonych prelekcji na placach budów, inspektorzy pracy koncentrowali się głównie na odpowiedzialności w budownictwie oraz koordynacji i sposobie zabezpieczenia prac budowlanych.
Odbywały się również szkolenia z pierwszej pomocy, pokazy dostawców i producentów sprzętu BHP, kursy podnoszące kwalifikacje pracowników oraz spotkania z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektorzy pracy prowadzili także porady prawne dotyczący bezpieczeństwa pracy na budowach.
(kel)