Wtorek, 20 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Kongres morski z targiem rybnym w tle [GALERIA]

Data publikacji: 08 czerwca 2016 r. 18:52
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:05
Kongres morski z targiem rybnym w tle
4. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie Fot. Dariusz Gorajski  

Arią z opery „Carmen”, w wykonaniu Janusza Lewandowskiego, solisty Opery na Zamku, rozpoczął się w środę (8 czerwca) 4. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie. Nieprzypadkowo, bo miejscem wydarzenia jest Zamek Książąt Pomorskich. Uczestniczy w nim około tysiąc osób, głównie przedstawicieli branży morskiej. Po raz pierwszy odbywa się pod auspicjami Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Odbudowa przemysłu stoczniowego, przekop przez Mierzeję Wiślaną, przywrócenie żeglugi na śródlądowych drogach wodnych oraz dbanie o korzystne warunki dla rozwoju polskich portów morskich – to priorytety nowego resortu. Mówił o nich wiceminister Krzysztof Kozłowski w inauguracyjnym wystąpieniu.

Usprawiedliwił nieobecność na otwarciu kongresu ministra gospodarki morskiej Marka Gróbarczyka, który na środę miał zaplanowaną prezentację w Sejmie rządowego projektu ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego. I właśnie tematowi odbudowy tej branży poświęcono sporo miejsca pierwszego dnia kongresu. Krzysztof Kozłowski przypomniał założenia proponowanej ustawy oraz zapewnił przedsiębiorców stoczniowych, że zawsze mogą liczyć na wsparcie ministerstwa. Z kolei wiceminister gospodarki morskiej Paweł Brzezicki podkreślił, że rewitalizacja przemysłu stoczniowego to dla niego najważniejsze działanie resortu. O roli tej branży mówiono też podczas debaty plenarnej.

– Oby kongres był czasem obfitej wymiany myśli dotyczących gospodarki morskiej – życzył wiceminister Kozłowski, licząc na inspiracje oraz prosząc o uwagi krytyczne.

Wojewoda Piotr Jania odczytał list, jaki do uczestników kongresu skierował prezydent Andrzej Duda. Zdaniem głowy państwa, jest coraz więcej dobrych sygnałów świadczących o tym, że po latach trudnych, a czasami wręcz wyniszczających polską branżę morską, branża ta podnosi się.

Uczestników kongresu witał m.in. Dariusz Więcaszek, prezes Północnej Izby Gospodarczej i jeden z pomysłodawców (obok Pawła Szynkaruka, dyrektora naczelnego PŻM) spotkań branży morskiej. Dziękował wszystkim, którzy pomogli w organizacji kolejnych edycji. Wśród witających byli też Dariusz Słaboszewski, przewodniczący Rady Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego i prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz oraz prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Kongres potrwa do 10 czerwca. W czwartek (9 czerwca) spodziewany jest udział ministra Gróbarczyka i premier Beaty Szydło.

Kongresowi towarzyszy targ rybny. Na małym dziedzińcu zamkowym są stoiska z rybami i przetworami rybnymi, trwają zabawy i konkursy. W czwartek będzie czynny w g. 10-19, a w piątek od 10 do 17. (ek)

Więcej w czwartkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z 9 czerwca 2016 r.

Fot. Dariusz Gorajski, Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jarun
2016-06-09 12:04:31
Ty kelner nie narzekaj, nie dla ciebie była impreza, tłuku jeden. Pewnie chciałeś "rżnąc na kasę" pijane towarzystwo? Cwaniaczku!?
Skandal
2016-06-09 07:53:21
Jak na wieczornym bankiecie mogło zabraknąć lampki wina? Do tego na obiad podano udka kurczaka (kilka złotych za kilogram). Za wstęp wzięto pieniądze jak na imprezy w Monaco, a catering na poziomie wioski.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA