Konferencja z cyklu Security Forum Szczecin po raz kolejny poświęcona była wykorzystaniu bezzałogowych systemów powietrznych – zarówno do celów militarnych, jak i cywilnych. Technologia związana z tymi systemami wciąż się rozwija, a drony są wyposażane w coraz większe możliwości. Szczeciński Hotel Park gościł w czwartek (17 marca) ekspertów z różnych dziedzin, którzy mówili o nowościach w zastosowaniu tego sprzętu.
Gości powitał kmdr por. rez. Artur Bilski, prezes think tanku Nobilis Media, organizatora konferencji (we współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej). Obecni byli m.in. posłowie PiS, zasiadający w sejmowej komisji obrony narodowej: Michał Jach, który objął patronat nad spotkaniem, Leszek Dobrzyński i Artur Szałabawka.
W pierwszej części o wykorzystaniu bezzałogowych systemów powietrznych przez Wojska Obrony Terytorialnej do wspierania zarządzania sytuacją kryzysową mówił płk Tomasz Borowczyk, dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady WOT. Zwrócił uwagę, że drony już nie tylko latają, ale też jeżdżą, pływają, dokonują obserwacji z różnych perspektyw. Bywają używane do transportu, czasem stanowią zagrożenie, jeżeli przenoszą materiały wybuchowe.
Drony są od dłuższego czasu na wyposażeniu współczesnych armii i okazują się bardzo skuteczne. Pokazali to ostatnio Ukraińcy, broniąc się przed rosyjskim najeźdźcą m.in. za pomocą słynnych tureckich Baryaktarów.
Również do ochrony polsko-białoruskiej granicy przed atakiem nielegalnych imigrantów przydały się drony.
– W Polsce jest zarejestrowanych 90 tysięcy operatorów dronów – podał przedstawiciel Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Bardzo ciekawe przykłady zagrożenia ze strony tych konstrukcji dla transportu morskiego podał kmdr ppor. rez. Sebastian Kalitowski, prezes firmy Maritime Safety & Security.
Z kolei Janusz Duszkiewicz z Ośrodka Szkolenia Operatorów Dronów w Nadleśnictwie Rzepin przybliżył wykorzystanie bezzałogowców do zarządzania sytuacjami kryzysowymi w Lasach Państwowych.
(ek)