Czwartek, 23 maja 2024 r. 
REKLAMA

Konferencja „Bezpieczeństwo w sieci”. Patotreści i uzależnienia

Data publikacji: 06 listopada 2019 r. 16:59
Ostatnia aktualizacja: 07 listopada 2019 r. 16:18
Konferencja „Bezpieczeństwo w sieci”. Patotreści i uzależnienia
 

Konferencję „Bezpieczeństwo w sieci. #patotreści #uzależnienia_behawioralne” organizuje w czwartek dla nauczycieli, pedagogów szkolnych, psychologów i dyrektorów szkół Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie przy ul. Gen. J. Sowińskiego 68. W godz. 9-14.45 głos zabiorą krajowi eksperci i autorzy najnowszych, bardzo niepokojących, badań.

Dzieci i młodzież nie wyobrażają sobie dziś życia bez smartfona, który dostarcza im wielu, także negatywnych, bodźców. Patotreści czy patostreamy to wulgarne, poniżające, pełne przemocy fizycznej i słownej filmiki, często nagrywane pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Dzieci oglądają je w Internecie.

- Ogląda się, żeby nie wypaść z obiegu - tłumaczy nastolatek w badaniu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Badania te są pierwszą w Polsce próbą naukowego zdiagnozowania zjawiska, jakim są patotreści. Jak się okazuje słyszało o nim aż 84 proc. przebadanej młodzieży w wieku 13-15 lat. Z autorami opracowania oraz ekspertami do spraw bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie będzie można spotkać się w podczas konferencji organizowanej przez Urząd Marszałkowski i ZCDN.

Swoją wiedzą i spostrzeżeniami podzielą się z zebranymi Łukasz Wojtasik oraz Ewa Dziemidowicz z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Fundacja ta we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i przy wsparciu Orange Polska przygotowała raport „Patotreści w Internecie”. Wynika z niego, że 37 proc. badanych nastolatków w wieku 13-15 lat oglądało patotreści w Internecie, a 43 proc. ma z nimi kontakt co najmniej raz w tygodniu. Ponad jedna trzecia ankietowanej młodzieży sądzi, że to pokazuje prawdziwe życie. Eksperci podczas konferencji przedstawią skalę problemu, kwestie prawne oraz wpływ patotreści na psychikę dzieci i młodzieży.

Jak na oglądania tego typu materiałów w Internecie przez młodzież powinni reagować nauczyciele? Czy administratorzy serwisów podejmują odpowiednie działania? Na te pytania spróbują też odpowiedzieć zaproszeni na konferencję goście: psycholog społeczny i biznesu dr Leszek Mellibruda w wykładzie „Wojna światów – czy wirtual wygra z realem – patotreści w Internecie i ich wpływ na dzieci i młodzież” oraz psycholog Joanna Flis, która przedstawi mechanizmy i dynamikę uzależnienia od czynności realizowanych w sieci.

Konferencja wynika z realizacji Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Uzależnieniom na lata 2018 – 2022”. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego przygotował też plakaty „Nie wchodź w patostreamy”, które zostaną rozesłane do wszystkich szkół w regionie. ©℗

(el)

Fot. Robert Wojciechowski (archiwum)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA