Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
1 szczecin
REKLAMA

Komunikacja. Mediacje czy strajk?

Data publikacji: 11 kwietnia 2017 r. 07:45
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:38
Komunikacja. Mediacje czy strajk?
 

Sporów zbiorowych w trzech komunalnych spółkach przewozowych w Szczecinie, które zapewniają publiczną komunikację miejską na terenie miasta, ciąg dalszy. Kolejna ich odsłona to ubiegłotygodniowe referenda zakładowe wśród pracowników SPA Dąbie, SPA Klonowica i Tramwajów Szczecińskich, Ich wyniki są jednoznaczne: podwyżki wynagrodzeń po 400 zł brutto dla wszystkich w dwóch ratach albo akcja protestacyjna, ze strajkiem włącznie. A w perspektywie, tuż po świętach, ostatnia szansa na porozumienie płacowe, czyli mediacja między związkowcami i prezesami z udziałem ustalonego już mediatora.

Referenda wśród pracowników spółek komunikacyjnych związkowcy przeprowadzili w miniony czwartek, 6 kwietnia. Ich wyniki są jednoznaczne. W zdecydowanej większości poparli oni żądania podwyżek pensji w tym roku w kwocie po 400 zł brutto - odpowiednio po 200 zł o 1 marca br. i od 1 września dla każdego pracownika. O ile te postulaty płacowe nie zostaną spełnione, to także w większości zadeklarowali gotowość udziału w akcji protestacyjnej, z akcją strajkową włącznie.

- Mamy nadzieję, że podczas rozmów z wyznaczonym mediatorem z listy MRPiPS, których rozpoczęcie planowane jest po Wielkanocy, dojdzie do kompromisu i konsensusu obu stron sporów. Mediator będzie jeden, wspólny dla trzech spółek - oświadczyła Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa SPAD, SPAK i TS.

Jak poinformował "Kurier" w poniedziałek Bogdan Rojek, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Komunikacji Miejskiej (ma ona swoje oddziały w TS, SPAD i SPAK) rolę mediatora w sporach zbiorowych na tle płac między związkowcami ze wszystkich trzech spółek komunikacyjnych i ich prezesami ma pełnić Anna Majchrzak z Torunia. 

- Na razie z panią mediator mieliśmy kontakt telefoniczny. Z tego, co wiem, kontaktowała się również z pracodawcami. Mediacji powinna się podjąć po najbliższych świętach - potwierdził Bogdan Rojek. ©℗

Cały artykuł w "Kurierze Szczecińskim", e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 11 kwietnia 2017 r.

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

AI
2017-04-11 19:55:39
Dostalibyscie podwyzki gdyby nie nowa ustawa samorzadowa która uniemozliwa obecnemu prezydentowi kandydowanie za 1,5 roku wiec mu to juz jest obojetne, takze podziekowania slijcie do wyborcow z roku 2015 oraz na Wiejską i Nowogrodzką a u nas lokalnie na Mickiewicza,sam zawód kierowcy jak i motorniczego zostanie w ciagu 20-30 lat ograniczony do minimum z powodów automatyzacji itd. wiec pracujcie poki jeszcze macie gdzie,juz teraz mozna by to wprowadzic kwestia tylko kosztow .Prawda jest taka ze solidarnosc dziala na zlecenie polityczne i jest przybudowka obecnej ekipy od lat ,jestescie tylko biednymi pionkami w politycznej grze której ceną jest poparcie mieszkancow ale spokojnie rzad nawpuszczał ukraincow wiec oni was chetnie zastapia,do kierowania autobusem./tramwajem perfect polski nie jest potrzebny przeciez.
jure75
2017-04-11 18:33:34
Mieszkaniec . Zbyt wysoko sie mianujesz , ale to nic nawet nie masz odwagi użyć imienia lub pseudonimu . Dlaczego mam takie fantazje ponieważ wynika z podpisu ze wypowiadasz sie w imieniu np. moim jako mieszkańca. Ale nie ten kierunek . Jeżeli w obrębie twojego otoczenia widzisz menela to zapewne telefonujesz po zarządcę obiektu , kierujacy ma tyle obowiązków ze nawet sobiie nievjestes w stanie wyobrazić a tobie chodzi , to moje myśli, ze powinien na wniosek szanownego mieszkańca usunąć tzw. Menela masz instrumenty w postaci tel. Wiec zacznij go używać a nie przeglądać fc. bo tel. Służy do telefonowania i może będzie kierujacy zapierdzielal ze zmiotka bo panu "mieszkaniec " bedzie brudno .brudo jest bo takie mieszczaństwo wpierdzielą sie do ogórka zz kawa herbata słonecznikiem co głodniejszy z kebabem . Wiec zanim zaczniesz wymagać spójrz wokoło siebie i daj przykład brod nad jeziorem czy morzem czy w górach sam sie nie zrobił a skor nie lubisz kiedy blizni ma więcej to zapewniam przyjdź zatrudnij sie a napewno będę przeszczęśliwy kiedy będę przewożony pojazdem kiedy kierujacy" mieszkaniec" bedzie na końcowych przystankach zamias np. Ćwiczeń aerobowych ktore poprawia jego sprawność psychofizyczna zarazem bezpieczeństwo będzie zamiatał pozdrawiam cię "szlachetny mieszkańcy"
Hahah
2017-04-11 18:16:21
Według mieszkanca kierowca autobusu nigdy nie ma prawa dostac podwyzki,jak podwyzka to wzrost cen biletow . Haha brawo za tępe myslenie. Czyli czlowiek na kasie tez nie moze dostac podwyzki poniewaz odbije sie to na.klientach wzrostem cen produktow. Ludzie tez sie zdenerwuja i zaczna zle traktowac "Panią" przy kasie. Haha
Szczecinianin
2017-04-11 16:28:05
Mieszkaniec to taryfa sobie jeździj jak masz takie wymagania jak święta krowa.
NWO
2017-04-11 14:28:53
Lepiej, żeby się dogadali i dali ludziom te podwyżki. W przeciwnym wypadku nastąpi odpływ młodych pracowników ze spółek przewozowych. Na rynku w tej chwili jest wysyp ofert pracy, które przewyższają zarobkami płace w tramwajach czy autobusach. Jeśli się nie dogadają, wtedy strajk może uderzyć w najbardziej dotkliwym momencie - podczas regat żaglowców.
Szczecinianin
2017-04-11 11:49:00
Mieszkaniec nie może pomyśleć czymś czego nie ma. Nie wiem czy chciałby taką pracę Wstawać na 4 albo robić do 24 I jaka odpowiedzialnosc za pasażerów Tak że mieszkaniec stul p..k Jak masz mały rozum
Bonzo
2017-04-11 11:00:22
Mieszkaniec Napij sie drugiej kawy, zapal fajke i pomysl logicznie twoim malym mozgiem.
mieszkaniec
2017-04-11 09:21:57
Jak nie pasuje to do biedronki albo lidla na kase, zarobicie wiecej a strajkowac nie mozna nawet jak im dadza ile chca to podwyzka biletow jest murowana max od stycznia, pasazerowie zaplaca za wasze podwyzki ale wtedy to juz beda wymagac, skonczy sie panowanie kierowcow i motorniczych ,jak ktos płaci to wymaga, ma byc czysto, bez meneli itd. inaczej wiele osob bedzie bardzo drobiazgowo to traktowac ,mozecie byc tego pewni bo w tym kraju jeden nie lubi jak drugi ma wiecej bo jemu sie NALEZY ,taka polska zawisc .
Prezydętek
2017-04-11 09:20:37
Dlatego prezydent oddaje linie pks-owi i tworzy spółki miejskie a później mówi, to nie jego problem bo to spółki. Zróbmy spółkę Prezydent Miasta S.A. i w wyborach powiemy to nie nasz problem ...
Nie ufność Panow zadzacych Komunikacją miejską szczecin caloscowo
2017-04-11 08:01:50
uważam ze miasto ma kasę na poswyzki na pewno są na cele takie Ale nie rozumiem jednego komu tak zależy by niedać komu tak zależy by dawać pijakom ludziom bezdowmym ITD Ale nie rozumiem Poco Iwestycje są budowane a zamiast wsperać Komunikację pomuc Spoleczenstwu w biedzie Rodzinowm dać kase zdobyć zaufanie To kasę topio się w taki sposób jak Budowy czy cos podobnego Uwarzam ze Panowie z wyższych swer satanowcie się Ludzom dzieje się krzywda Pomocy każdy chce Zarobki stoją od 8lat a urzędnicy mają kasę sobie rodzinom Ale inni poco zabrać najlepiej wszystko Panowie Urzednicy Zdobywajac wierność należy w końcu dać podwyżki zdobywając zaufanie spleczenstwa szczecina Zst szczecin

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA