Niedziela 02 października 2022r. 
REKLAMA

Kombajny tonęły w błocie

Data publikacji: 2017-08-14 08:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:47
Kombajny tonęły w błocie
 

– Takich żniw, jak w tym roku, zupełnie nie pamiętam – przyznaje Edward Kosmal, przewodniczący Rady Wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” w Zachodniopomorskiem. – Po zimnej i mokrej wiośnie mamy klęskę nawalnych deszczów. Ilość wody, jaka spadła w tym okresie na nasz region, jest większa od połowy średniej rocznej ilości opadów z ostatnich kilkunastu lat. Ziemia nie potrafi tego wchłonąć. Znaczna część upraw jest podtopiona, a kombajny albo w ogóle nie mogą wjechać na pole, albo grzęzną w błocie. Tak źle jeszcze nie było, jesteśmy załamani!

E. Kosmal tłumaczy, że zastoiska wodne i nadmierne uwilgotnienie gleby powodują ogromne straty na dojrzewających do zbioru plantacjach zbóż i rzepaku. Ulewne deszcze spowodowały, iż zboże dopadły choroby grzybowe, pojawiły się też porosty. W wodzie toną plantacje roślin okopowych. Wiele łanów uległo również silnym wiatrom. Szef rolniczej „Solidarności” podkreśla, że nawałnice obnażyły także tragiczny stan urządzeń melioracji wodnej i wieloletnie zaniedbania w tym zakresie. Stopień nasączenia gleby wodą jest bowiem tak duży, że nawet w przypadku ustąpienia opadów przez wiele dni nie będzie możliwy wjazd na pola ciężkiego sprzętu żniwnego. Poziom tegorocznych żniw oscyluje teraz między 30 a 50 proc. Sytuacja jest tak poważna, że może zagrozić egzystencji wielu gospodarstw. Sporo rolników ma przecież niespłacone kredyty, zainwestowało w sprzęt, nawóz i paliwo. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 14 sierpnia 2017 r.

Tekst i fot. Aneta SŁABA

Na zdjęciu: Nawałnice zniszczyły plony, rolnicy proszą o ogłoszenie klęski żywiołowej.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

dywers
2017-08-16 12:59:26
Kosmal niech dywersyfikuje. 45% pszenica i rzepak, 45% ryż i 10% kartofle i buraki dla jedynie słusznej partii.
p:)
2017-08-15 18:38:56
Walka o biznes rolników przegrała z interesem konsumentów. Mimo początkowego oporu, ministerstwu rolnictwa udało się znaleźć grupę desperatów, firm które zgodziły się na zamówienie rządu wyprodukować konserwy ze świń pochodzących ze stref zakażonych wirusem ASF. To tajny projekt rządu. smacznego, o tym z rezymowych mediow sie nie dowiecie
Rolniku...
2017-08-15 18:09:16
Mi Unia nie daje odszkodowań w postaci kredytu klęskowego, nie daje mi też żadnych dopłat do działalności. Mam tylko to, na co sobie sam zapracuję. Jeśli ubezpieczyciel mi coś wypłaca (np. za uszkodzony samochód), to tylko dlatego, że opłaciłem ubezpieczenie. Sądzę, że jeśli ubezpieczysz kombajn, także dostaniesz od ubezpieczyciela pieniądze, a nie kredyt.
Do Rolnika
2017-08-15 18:02:32
OK, ale nie tylko rolnik ciężko pracuje. Ja też ciężko pracuję, a nie jestem zwolniony z podatku dochodowego, nie płacę groszy na KRUS, żeby mi potem dopłacali z tego, co inni, mniej zamożni, dawali na ZUS. To jest po prostu niesprawiedliwe. Jeśli rolnik będzie miał małe dochody, to i podatek dochodowy zapłaci niższy. Dlaczego się przed tym broni? Nie może być tak, że rolnik jest Wielkim Panem Obszarnikiem, któremu dopłaca do działalności pani z kasy w Biedronce. No i jeśli interes na wsi jest tak kiepski, czemu zwykłym Polakom z miasta rolnicy zabraniają kupowania ziemi i spróbowania tej harówy? Przez takie działania zwykli Polacy mają powody sądzić, że rolnicy po prostu kłamią i ich okradają.
Rolnik
2017-08-15 09:22:42
Tak każdy ma trochę racji ale my terz jesteśmy ludźmi mamy rodziny z którymi chcemy pobyć razem i podładować akumulatory prowadzenie dobrze prosperującego gospodarstwa to nie AGROWCZASY to dużo wyrzeczeń poświęcenia i pracy powyżej 12godzin dziennie (weekend 6godzin)często na skraju ludzkich możliwości. UE daje odszkodowania ale w postaci kredytu klęskowego jak ktoś uszkodzi samochód np kolizja drogowa to ubezpieczyciel daje kredyt?jak by tak było to czy nadal jest to odszkodowanie? Jak powiedział mistsz Cejrowski -z głupkami się nie rozmawia źeby się wypowiadać na jakiś tema to trzeba zgłębi wiedzę o nim .Pozdrawiam wszystkich☺.
rol200
2017-08-14 22:43:41
OK.2010 tylko że dzięki rolnikom mamy chleb i wiele innych rzeczy, nikt ich nie docenia, a właśnie zazwyczaj wtedy, kiedy większość ludzi leżakuje na plażach i relaksuje się to właśnie oni harują na polach abyście mieli z czego mieć chleb i inne produkty a oni zarabiają na to żeby mieć za co ten chleb kupić... jestem za pomocą dla rolników, teraz dopadła ich klęska wiec pomóżmy im przetrwać ten trudny czas a nie jeszcze ich dołować...
:)
2017-08-14 19:57:30
U nich zawsze zle co roku gorzej, a taka prawda ze co roku lepiej glownie dzieki UE no ale glosowali przeciw UE apropo kleski: Kraj za Tuska przeżył kilka powodzi, nawałnic, suszę, przymrozki i inne pierdoły. Rząd stał na głowie, żeby uruchomić pomoc jeszcze w trakcie, wypłacał nieubezpieczonym odszkodowania, wojsko jechało na miejsce kilka godzin po tragedii, dopłacano do ubezpieczeń, dotacje były na czas, prawo pozwalające ubezpieczać płody na czas. I na c... to było, skoro można było lud propagandą i 500+ zaspokoić? A gdzie jest słynna OT, która miała bronić obywateli przed wszystkimi nieszczęściami? Glansują buty na defiladę przed Antonim i nie chcą pobrudzić odzieży i kół wozów? A może ich w ogóle nie ma? a nie sory 60 zolnierzy jedzie do Brodnicy haha a politycy na wakacjach jak tam ustawa o obrocie ziemia ,jak tam ustawa o oze-oj wiatrakow juz sobie nie postawicie na polu i nie sprzedacie nadwyzki energii do sieci,gratulacje,
OK.2010
2017-08-14 12:32:24
Łatwo kogoś określić debilem, ale co mają powiedzieć rolnicy którzy przed deszczami zebrali zboża i rzepaki z pól? Proste pytanie czy ich obejmie stan klęski żywiołowej? O tym człowieku pomyślałeś,a może jest to za trudne.
re: OK.2010
2017-08-14 09:57:38
Jesteś dowodem, że bycie debilem nie boli. Tego debila, bo wszystkich na około już tak.
OK.2010
2017-08-14 08:48:04
Kiedy była słoneczna pogoda to rolnicy opalali się na plażach, a teraz stękają że kombajny toną i pewnie zażądają odszkodowań - oczywiście tak też można.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA