Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Cepy poszły w ruch

Data publikacji: 14 sierpnia 2016 r. 19:45
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:12
Cepy poszły w ruch
 

W weekend w miejscowości Łobżany koło Łobza odbyło się widowisko plenerowe na którym przywołano na pamięć żniwa przed kilkoma dekadami – czasy sierpów, kos i cepów.  Imprezę zorganizowała rada sołecka Łobżan we współpracy z bratnimi sołectwami i Domem Kultury w Łobzie. Jej gospodarzem był sołtys Grzegorz Piotrowicz.

Na dobry początek odbył pokaz klepania kos. Po skoszeniu łanu pszenicy, żniwiarze chwycili za cepy. Wymłócona pszenica trafiła do rzeszota, a następnie do worka, który we wrześniu  zostanie wręczony gospodarzowi gminnych dożynek. Warto dodać, że każdy z publiczności miał szansę dać popisy swoich umiejętności w klepaniu kosy, koszeniu i młoceniu zboża. Wielu wspominało, że dobrze pamiętają  żniwa  w czasach poprzedzających kombajny.

Na imprezę  licznie dojechali b. mieszkańcy Łobżan, dziś żyjący m.in. w Łobzie. W gronie publiczności była mieszkanka Chicago i dwóch Ukraińców z okolic Tarnopola. Grała kapela ludowa, a dla wszystkich uczestników festynu był suty poczęstunek. Stoły uginały się od tradycyjnego wiejskiego jadła przygotowanego przez gospodynie z Łobżan.

Tekst i fot. (cz.b.)

Na zdjęciach: Tak kiedyś żniwowano w naszym kraju.    

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Był pochód KOD-u???
2016-08-14 20:55:49
.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA