wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Kolos dopłynął do ciężarowca

Kolos dopłynął do ciężarowca [GALERIA]

Kolos dopłynął do ciężarowca
Data publikacji: 2017-08-02 21:41
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:22
Wywietleń: 3042 286550

Z perypetiami, ale wreszcie się udało. Ogromne urządzenie przeładunkowe, ważące 1800 ton i mające 54 m wysokości, w środę (2 sierpnia) wieczorem opuściło nabrzeże przy pochylni Odra Nowa w Stoczni Szczecińskiej i dotarło do statku „Fairmaster”, cumującego przy nabrzeżu Chorzowskim szczecińskiego portu.

Jak już informowaliśmy, urządzenie - tzw. shipunloader - zostało wyprodukowane i zmontowane przez policką firmę Stalkon. Tydzień temu przypłynął po nie „Fairmaster”, jeden z najsilniejszych statków na świecie. Jego dwa dźwigi mogą podnieść ładunek o masie do 3 tys. ton.

Początkowo planowano, że jednostka odpłynie z ładunkiem - największym tego rodzaju w historii szczecińskiego portu - 30 lipca. Jednak przedłużyły się prace związane z przygotowaniem podtorza i załadunkiem konstrukcji na ponton „Carrier-10”, którym dysponuje szczecińska spółka Marine Crane. Operację tę udało się zakończyć w środę (2 sierpnia) i kolos podpłynął do statku. Transport trwał ok. 2 godzin. Pomagały 3 holowniki: „Euros”, „Heros” i „Fairplay V”, należące do Fairplay Towage Polska.

„Fairmaster” nie mógł zacumować przy stoczniowym nabrzeżu, gdyż jest tam dla niego za płytko. Akcja przenoszenia shipunloadera z pontonu na statek ma się rozpocząć w czwartek (3 sierpnia) rano. Na kolejne dni zaplanowano prace związane z mocowaniem ładunku. Jeżeli nie będzie niespodzianek (m.in. związanych z pogodą), „Fairmaster” powinien być gotowy do opuszczenia Szczecina w sobotę wieczorem - z urządzeniem, które pracować będzie na nabrzeżu w irlandzkim porcie.

(ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

Kolos dopłynął do ciężarowca Kolos dopłynął do ciężarowca Kolos dopłynął do ciężarowca Kolos dopłynął do ciężarowca Kolos dopłynął do ciężarowca Kolos dopłynął do ciężarowca Kolos dopłynął do ciężarowca Kolos dopłynął do ciężarowca Kolos dopłynął do ciężarowca Kolos dopłynął do ciężarowca Kolos dopłynął do ciężarowca Kolos dopłynął do ciężarowca Kolos dopłynął do ciężarowca Kolos dopłynął do ciężarowca Kolos dopłynął do ciężarowca Kolos dopłynął do ciężarowca

Komentarze

Olek
Najsilniejszy statek... a ja myślałem, że Budzianowski.
2017-08-03 09:05:20
Obserwator portowy
Statek cumuje na nabrzeżu chorzowskim prace związane z zaladunkiem tej konstrukcji leżą w gesti pracowników spółki która wykonała tą sownice i załogi statku. Żaden pracownik portowej spółki gdzie zacumowal statek nie pracuje przy tej operacji. Nabrzeże zostało po prostu krótko mówiąc wynajęte na czas operacji. Agentem statku na czas zaladunku jest SMS Maritime Services.
2017-08-03 05:44:50
@obserwator
Jeszcze jedna kadencja PO i nie tylko port ale cała Polska była by niemiecka. Bez jednego wystrzału. Teraz przyjdzie nam się natrudzić, żeby poodkręcać to, co te pruskie krety nawyczyniały. PiS powinien wymóc na Amerykanach udostępnienie listy polskich współpracowników STASI. Myślę, że to by sporo wyjaśniło i pomogło zlikwidować agenturę. Teraz jest dobry czas na ten ruch, bo Makrela jest w niełasce u Trumpa.
2017-08-03 01:16:31
obserwator
Kto był spedytorem tej operacji? Kto dostał zlecenie na to i zarobił kasę? Pytam w kontekście czy to była firma z kapitałem polskim czy niemieckim . Firm z kapitałem niemieckim jest u nas dużo w porcie i zabiarają nam robote.
2017-08-02 22:22:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy