środa, 22 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kolory z przyjemnością: dla Warszewa i Starego Miasta (Galeria)

Kolory z przyjemnością: dla Warszewa i Starego Miasta (Galeria)

Kolory z przyjemnością: dla Warszewa i Starego Miasta (Galeria)
Data publikacji: 2015-11-08 14:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:45
Wywietleń: 2388 36195

W sąsiedztwie monumentalnych gmachów, ale też szarych murów zaniedbanych kamienic Starego Miasta. Również na jeden z najbardziej rozpoznawalnych, bo przykościelnych, zieleńców Warszewa. W te dwa odległe rejony Szczecina, w sobotę, zawędrowała „krokusowa rewolucja” – tysiącami kwiatów sadzonych przez społeczników chcących mieć swój udział w zmienianiu miasta na lepsze, bardziej różnorodne i kolorowe miejsce do życia.

Obraz Starego Miasta stale się zmienia za sprawą inwestycji: nowych biurowców, infrastruktury drogowej. Na tym terenie mają siedziby główne urzędy i instytucje, a otwierają - nowe firmy, banki. Tętni rynek usług, handel, gastronomia.

- Inwestycję w infrastrukturę techniczną nie równoważą się z tymi prospołecznymi. W efekcie czego mamy osiedle w sercu Szczecina, które wyludnia się i starzeje. Wystarczy spojrzeć wokół: szare zniszczone mury kamienic. To w nie chcemy wnieść trochę kolorów, aby tutejszym mieszkańców, z których gros to seniorzy, chociaż wiosną trochę umilić życie – komentował Jacek Piątek z Rady Osiedla Stare Miasto.

Już po raz trzeci ta osiedlowa rada wniosła swój wkład w „krokusową rewolucję”. Do tej pory ukwiecali głównie pl. Orła Białego. Tym razem skrzyknęli przyjaciół na skarpę u wejścia do parku Żeromskiego, by posadzić 1,5 tysiąca kwiatowych cebul od strony ul. Wawelskiej i Jarowita.

- Wcześniej sadziliśmy krokusy przy pomniku Flory. Zacne miejsce, w sąsiedztwie Akademii Sztuki i katedry: widoczne, ale niestety systematycznie niszczone. Tym razem chcieliśmy upiększyć zieleniec, obok którego przewija się mnóstwo turystów. Teraz będą mieli powód, by i tu się zatrzymać, podziwiać. Jednak najważniejsi są mieszkańcy. To dla nich sadzimy kwiaty. Niech nacieszą oczy wiosennymi kwiatami – komentowały Małgorzata Zychowicz-Prus oraz Lucyna Wójcik, czyli przewodnicząca i wiceprzewodnicząca miejscowej RO.

Identyczne przesłanki oraz tradycję uczestniczenia w kolejnych jesiennych edycjach „krokusowej rewolucji” mają również członkowie Rady Osiedla Warszewo. Z którymi współorganizatorzy wydarzenia – czyli Maria Myśliwiec, Sylwiusz Mołodecki z „Zielonych Ogrodów” oraz nasz „Kurier” – spotykali się zwykle w najbardziej charakterystycznym punkcie tego rejonu miasta: przy pomniku słonia.

- Również przy kościele oraz starym cmentarzu u zbiegu ul. Wapiennej i Duńskiej sadziliśmy krokusy – przypominają Dariusz Mikołajczyk, Monika Szyszko i Stanisław Pietrusewicz z RO Warszewo. – Teraz znów przy ul. Szczecińskiej. Mamy więc na swoim koncie już całkiem spory szlak kwiatowych kobierców, który mieszkańcom zapowiada i umila nadejście wiosny: dodaje energii, pozytywnie nastraja. Mówią, że widok rozkwitających krokusów ich cieszy, że nam dzielnica pięknieje. I o to chodzi!

Na warszewskie zieleńce trafiają w tym roku 3 tysiące krokusów. Gros dzięki wsparciu miejscowej Rady Osiedla i trzech pokoleń społeczników, którzy i tym razem – choć niewielką grupą – znów ponieśli sztandar „krokusowej rewolucji”. Ale swój udział w tej wielkiej społecznej akcji dla zielonego Szczecina mają również mieszkańcy dwóch bloków przy ul. Złotowskiej, czyli sąsiedzi skrzyknięci Iwonę Haczuk.

- Wiele dobrego słyszałam o tej akcji. Wiosenny efekt tysięcy krokusów, jakimi rozkwitają Jasne Błonia i niemal cały Szczecin, jest oszałamiająco piękny. Tymczasem my przed blokami mamy kawałek trawnika z czterema drzewami: smutek. Porozmawiałam z sąsiadami, zrzuciliśmy się na 500 cebulek. Niewiele, ale to pierwszy krok. I… Już czekamy na nasze kolory wiosny przełamujące jesienno-zimową monotonię.

Dla piękniejszego Szczecina i osobistej satysfakcji.

* * *

Co stanie się udziałem również kolejnych społeczników biorących udział w naszej - jednej z największych i najbardziej pozytywnych – akcji: „krokusowej rewolucji”. Już w poniedziałek – uczniów Centrum Kształcenia Sportowego (ul. Mazurska), we wtorek – mieszkańców os. Książąt Pomorskich i Bandurskiego ze SM „Wspólny Dom”. 

Arleta NALEWAJKO

Fot. Arleta NALEWAJKO

Kolory z przyjemnością: dla Warszewa i Starego Miasta (Galeria) Kolory z przyjemnością: dla Warszewa i Starego Miasta (Galeria) Kolory z przyjemnością: dla Warszewa i Starego Miasta (Galeria) Kolory z przyjemnością: dla Warszewa i Starego Miasta (Galeria) Kolory z przyjemnością: dla Warszewa i Starego Miasta (Galeria) Kolory z przyjemnością: dla Warszewa i Starego Miasta (Galeria) Kolory z przyjemnością: dla Warszewa i Starego Miasta (Galeria) Kolory z przyjemnością: dla Warszewa i Starego Miasta (Galeria) Kolory z przyjemnością: dla Warszewa i Starego Miasta (Galeria) Kolory z przyjemnością: dla Warszewa i Starego Miasta (Galeria) Kolory z przyjemnością: dla Warszewa i Starego Miasta (Galeria) Kolory z przyjemnością: dla Warszewa i Starego Miasta (Galeria) Kolory z przyjemnością: dla Warszewa i Starego Miasta (Galeria) Kolory z przyjemnością: dla Warszewa i Starego Miasta (Galeria) Kolory z przyjemnością: dla Warszewa i Starego Miasta (Galeria)

Komentarze

igor
czy proboszcz brat Krzystka poświecił tez ??
2015-11-09 12:48:44
igor
czy proboszcz brat Krzystka poświecił tez ??
2015-11-09 12:48:10
Wychwalam i kłaniam się nisko tym co forsują tą ideę !!
Kiedy uprzątniemy to ......no z placu Zamenhofa ?
2015-11-08 13:29:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie